Güncel

17 Ağustos anma etkinliklerine yoğun program

İzmit Belediyesi, 17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde deprem gerçeğini unutturmayacak

İzmit Belediyesi, Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova’da büyük can ve mal kayıplarına, büyük yıkımlara neden olan 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 20.  yıl dönümünde gerçekleştirdiği etkinliklerle hayatını kaybedenleri rahmetle anacak ve deprem gerçeğini unutturmayacak.

İzmit Belediyesi tarafından hazırlanan,  Uni Hodri Meydan Grubu,  Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü, Gazeteci Mustafa Bağdiken, üç gün enkaz altında kalan ve sonrasında hayata tutunarak dünya şampiyonluklarına imza atan Ufuk Koçak ve akademisyenlerin işbirliğinde gerçekleşecek olan etkinliklerle şehrin dört bir yanında deprem gerçeği anlatılacak.

FOTOĞRAF SERGİSİ VE LOKMA DAĞITIMI

16 Ağustos Cuma günü başlayacak olan anma etkinlikleri kapsamında ilk olarak yürüyüş yolunda 09.00-18.00 saatleri arasında Gazeteci Mustafa Bağdiken’in “Sesimi Duyan Var mı” ve Uni Hodrimeydan Grubunun  “Sallandık Yıkılmadık” temalı fotoğraf sergileri vatandaşlarla buluşacak.. İki gün boyunca sürecek olan sergilerle İzmitliler o tarihe götürülecek.  Yine 16 Ağustos Cuma günü Kocaeli Nicomedia Lions Kulübü tarafından saat 12.30- 13.30 saatleri arasında Yeni Cuma camii önünde lokma dağıtımı yapılacak.

DEPREM MÜZESİNE ÜCRETSİZ TURLAR

İzmit Belediyesi tarafından ücretsiz olarak hizmet veren Deprem Anma ve Farkındalık Müzesi turları 16-17 Ağustos tarihlerinde de devam edecek. Müze, 17 Ağustos Cumartesi günü de açık kalacak.

16 Ağustos Cuma 09.00 – 11.00 -13.00 – 15.00 – 17.00 ve 17 Ağustos Cumartesi günü 09.00 – 11.00 – 13.00 – 14.00 – 15.00 – 16.00 – 17.00 Saatleri arasında vatandaşlar ring servisleri ile Cumhuriyet Parkı mevkiinden alınarak Deprem Anma ve Farkındalık Müzesine götürülecek.

OĞUZ GÜNDOĞDU KONUŞACAK

Anma etkinlikleri, cumartesi günü saat 14.30 da 17 Ağustos Deprem Anma ve Farkındalık Müzesinde Deprem Bilinci ve Afet Sonrası Yönetim konulu panelle devam edecek.  Panele;  Jeofizik Uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu’nu yanı sıra Doç. Dr. Selma Koç ve Afet Uzmanı Özden Işık katılacak.

UFUK KOÇAK DA PANELDE OLACAK

Panelde, Gölcük depreminde üç gün boyunca göçük altında kalan,  iki ayağını kaybeden ve daha sonra hayata sımsıkı tutunarak yüzme ve dalışta dünya rekorları kıran Ufuk Koçak’ta yer alacak. Panel sonrası Koçak, enkaz altından başlayan ve dünya şampiyonluklarına ulaşan hayat hikayesini kaleme aldığı Sonsuz adlı kitabını imzalayacak. Anma etkinliklerinin ardından Mustafa Bağdiken’in sesimi Duyan Var mı adlı fotoğraf  sergisi 19-23 Ağustos tarihleri arasında Cumhuriyet Çocuk Parkı içerisindeki İzmit Belediyesi Sanat Galerisinde vatandaşlarla buluşacak.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı