Magazin

Bir usta, Anadolu Rock müziğin dehası, Cem Karaca

Evet arkadaşlar; bu haftaki Rock Star’ımız içimizden biri inişli çıkışlı ve çalkantılı yaşamıyla bilhassa 1960 ve 70 li yıllara damgasını vurmuş yaptığı müzikle yeni bir müzik akımının (Anadolu Rock) doğmasına önderlik etmiş bir müzik ustası

Annesi Toto Karaca (İrma Felekyan) babası Mehmet Karaca. Cem Karaca 5 Nisan 1945 yılında İstanbul’da doğdu. Annesinin tiyatrocu olması sebebiyle sahnelere yabancı değildi. Cem Karaca delikanlılık yıllarında o yıllardaki olanaksızlıklara rağmen gitarı ile amatörce şarkılar söyler kendince besteler yaparken bu durum annesi Toto Karaca’nın dikkatini çeker ve böylece Cem Karaca’nın müzik hayatındaki en büyük destekçisi annesi olur. Bu arada okul hayatında da amatörce müziğe devam eder.

Bir usta, Anadolu Rock müziğin dehası, Cem Karaca

O yılların en popüler müzik akımı olan Rock’n Roll, Cem Karaca’yı da etkiler. 1962 yılında tesadüf eseri şarkı söylemek için çıktığı sahne Cem Karaca’yı çok etkiler ve arkadaşları ile müzik grubu kurmayı düşünürler fakat Cem Karaca’nın babası oğlunun müzik yapmasına şiddetle karşı çıkar. Cem Karaca’nın müzikten soğuması, müzikten kopması için elinden ne geliyorsa yapar. Hatta parasıyla adam tutup Cem Karaca’yı konserinde yuhalatır. Bu yaşananlar aksi tesir yapacak ve Cem Karaca müziğe daha çok bağlanacaktır. Sonunda babası da oğlunun müzikteki yeteneğini görerek oğluna destek verecektir.

Bir usta, Anadolu Rock müziğin dehası, Cem Karaca

Bir usta, Anadolu Rock müziğin dehası, Cem Karaca

Cem Karaca 1962 yılında ‘Dinamitler’ adlı grubu kurar. Genelde o yılların ünlü şarkıcılarının seslendirdiği Rock’n Roll parçalarını seslendirirler. 1963 yılında ‘Dinamitler’ grubu dağılır. Hemen ardından ‘Cem Karaca ve Beklentileriniz’ adlı yeni bir grup kurarlar fakat bu grubun ömrü çok kısa sürecektir. Cem Karaca o yıllarda tanınan,  ‘Gökçen Kaynatan’ ın grubuna katılır. Bir müddet bu grupta müzik yapan Cem Karaca gruptan ayrılır. Arkadaşlarıyla birlikte ‘Jaguarlar’ grubunu kurarlar bu grupta da zamanın popüler müzik akımını (Rock’n Roll) icra ederler. 1965 senesi ‘Jaguarlar’ ile çalışan Cem Karaca ilk evliliğini tiyatrocu Sema Özgür ile yapar. Bu arada askerlik görevi gelmiştir. Askerlik görevini Antalya’da gerçekleştiren, Cem Karaca o zamana kadar kitap, dergi ve sinemadan görüp tanıma imkanı bulduğu Anadolu ve Anadolu insanını yakından görüp tanıma imkanı bulur ve bundan çok etkilenir. Aşık Mahzuni Şerif ile de tanışan Cem Karaca’da yepyeni ufukların açılmasına neden olur. Cem Karaca 1967 senesinde ‘Cem Karaca ve Apaşlar’ ı kurar. İlk büyük tanınmaları Hürriyet gazetesinin düzenlediği Altın Mikrofon şarkı yarışmasında seslendirdikleri ‘Emrah’ adlı parçayla olmuştur.

Bir usta, Anadolu Rock müziğin dehası, Cem KaracaParçanın sözü Aşık Emrah, bestesi Cem Karaca’nındır. Yeni tanıştığı Anadolu olgusu yavaş yavaş benliğini ve düşüncelerini kaplar. Altın Mikrofon şarkı yarışmasıyla profesyonelliğe adım atan Cem Karaca’nın ilk plağı olan ‘Hudey’, 1967 yılında piyasaya çıkar. Pir Sultan Abdal’ın türküsünün rock tarzında düzenlemesi olan parça adeta Anadolu ile Batının bir sentezi idi. Cem Karaca’nın yeni müzik tarzının da sinyallerini vermesi açısından da önemlidir. Arkasından ikinci plakları olan ‘Emrah’ piyasaya çıkar. 1967 yılının sonlarına doğru üçüncü plakları Ümit Tarlaları’nı çıkarırlar. Çıkardıkları plaklar ve verilen konserlerin ardından Avrupa’ya giderler. Almanya’da ‘ Ferdy Klein ‘ orkestrasıyla çıkardıkları plaklar peş peşe piyasaya çıkar. Bu kırkbeş devirlik plaklar ‘ Emrah 1979 ‘ , ‘ Resimdeki Gözyaşları ‘ , ‘ Tears ‘ . Bu plaklar stereo özellikli olduğundan Türkiye’de mono pikapların stereoya dönüşmesinde büyük rol oynamıştır. Her üne kavuşan müzik gruplarında olduğu gibi Cem Karaca ve Apaşlar’da da huzursuzluk baş göstermiş, grup dağılmıştı fakat imzaladıkları sözleşmeler grubu 1970 yılına kadar birlikte olmak zorunda bırakıyordu. Bu arada plak firması ‘Ayrılık Günümüz ‘ ve ‘ Zeyno ‘ kırkbeşliklerini piyasaya çıkarır. 1970 yılında Cem Karaca ve Apaşlar resmen ayrılırlar.

Bir usta, Anadolu Rock müziğin dehası, Cem KaracaCem Karaca basçı Seyhan Karabay ile ‘ Cem Karaca ve Kardaşlar ‘ grubunu kurar  ve artık Anadolu Rock tam olarak yaptıkları müzikte belirginleşmiştir. Fakat Cem Karaca ve Kardaşlar grubu yetersiz ekipmanlar yüzünden sıkıntı çekiyor ve tam manasıyla başarılı olamıyordu. Almanya’ya giden Cem Karaca 1970 yılında gereken ekipmanları sağlayarak yurda döndü. Cem Karaca’nın yurda dönüşünün ardından arka arkaya sırasıyla ‘ Emmioğlu ‘ , ‘ Kendim ettim kendim buldum ‘ , ‘ Adsız ‘ ve ‘ Muhtar ‘ adlı plakları çıkarırlar. Cem Karaca ve Kardaşlar ilk plakları ‘ Dadaloğlu ‘ nu çıkarırlar.

Bir usta, Anadolu Rock müziğin dehası, Cem KaracaParça umulandan daha büyük başarı yakalar, müzik listelerinde bir numaraya çıkar. İlk plakla elde edilen bu büyük başarı grubu daha bir gayrete getirip teşvik eder. Konserler ve plak anlaşmaları gereği plaklarını Almanya’da çıkarırlar. Çıkan plaklar sırasıyla ‘ Oy gülüm oy ‘  , ‘ Tatlı dillim ‘ , ‘ Kara yılan ‘ ve ‘ Acı doktor ‘ bu çıkan plakların ardından 1971 yılında ‘Mehmed’e ağıt ‘ plağı çıkar. 1972 yılında ‘ Askaros Deresi’ni piyasaya çıkarırlar. Daha büyük arayışlar içerisinde olan Cem Karaca’ya Kardaşlar grubu yetersiz gelmeye başlamıştı. Değişikliğin iyi olacağını düşünen Cem Karaca 1972 yılında gruptan ayrıldı. O zamanların büyük gruplarından olan ‘ Moğollar ‘ grubuna katılır ve ilk plakları ‘ Obur Dünya’yı çıkarırlar. 1973’te ikinci plakları ‘ Gel gel ‘i piyasaya çıkarırlar. Çıkan bu plaklar beklenen başarıyı sağlayamaz. Cem Karaca’nın siyasi eğilimi ve müzik felsefesi Moğollar grubunu da etkilemiş, grup müzik çizgisinin dışına çıkarak apayrı toplumsal nitelikte müzikler yapmaya başlamıştır. 1974 yılında çıkardıkları ‘ Namus Belası ‘ ile büyük başarı elde ederek müzik listelerinde fırtına gibi eser ve birinci sıraya oturur. Bu Parçanın büyük başarısından sonra Cem Karaca Moğollar grubundan ayrılarak 1974 yılında ‘ Dervişan ‘ grubunu kurdu. Dervişan grubuyla Cem Karaca’nın yaptığı müzik daha çok eleştiren, baş kaldıran isyan eden bir müzik türüne dönüştü. 1974 yılında ‘ Cem Karaca’nın Apaşlar , Kardaşlar , Moğollar ve Ferdy Klein orkestrasına teşekkürler ‘ isimli albümü çıkarırlar ve büyük başarı sağlarlar. Ardından kendi içinde bazı sıkıntılar yaşayan grup ‘ Beyaz atlı ‘ plağını çıkarırlar. Bu arada trafik kazası geçiren Cem Karaca çalışmalarına mecburen kısa süreli ara vermek zorunda kalır. Ardından tüm hızıyla çalışmalarına devam eden Cem Karaca Dervişan, 1975 yılında ‘ Tamirci çırağı ‘ plağını çıkarırlar. Büyük başarılar yakalayan gruptan ayrılmalar olur.

Bir usta, Anadolu Rock müziğin dehası, Cem Karaca

Grubun dağılmasını istemeyen Cem Karaca grubu tekrar düzenler güçlü bir yapılanmayla yoluna devam eden Dervişan, ‘ Nem Kaldı ‘ albümünü çıkarırlar. Ardından ‘ Mutlaka yavrum ‘ plağını çıkarırlar. 1976 yılında ‘ Beni Siz Delirttiniz ‘ albümünü çıkarırlar. 1977 yılında ‘ Parka ‘ albümü çıkaran Cem Karaca sosyo politik bir yol izlemeye başlar. Bu arada ‘ Yoksulluk Kader Olamaz ‘ albümünü çıkarttılar. Konserlerine hızla devam eden Cem Karaca ve Dervişan, 1977 yılında ‘ Mor Perşembe ‘ plağını çıkarır. 1978 yılında kendi kurduğu ‘ Edirdahan ‘ grubuyla Türkiye’nin ilk ve tek rock operası olan ‘ Safinaz ‘ adlı albümü çıkarırlar. 1980 yılında ülkeyi terk eden Cem Karaca Almanya’ya yerleşir. 29 Haziran 1987 yılında yurda dönen Cem Karaca tekrar müzik çalışmalarında bulunur ve ‘ Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar ‘ albümünü çıkarttı. Bu arada bir müzik yarışmasına katılan Cem Karaca ‘ Kahya Yahya ‘ adlı parçasıyla birincilik kazandı. Büyük usta Cem Karaca 8 Şubat 2004 senesinde hayatını kaybeder.A

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen görünen karakerleri girin. *Captcha loading...

Başa dön tuşu
Kapalı