Pazartesi , Mayıs 27 2019
Home / Spor / Formula 2’ye Pirelli damgası

Formula 2’ye Pirelli damgası

FIA Formula 2 otomobillerinde 2020 sezonundan itibaren 18” Pirelli lastikleri kullanılacak

Formula 1 ve FIA, 2020 sezonundan itibaren FIA Formula 2 Şampiyonası’nda yarışacak otomobillerin 18” Pirelli lastikleri ile donatılacağını duyurdu. FIA Dünya Motor Sporları Konseyi’nin onayına tabi olan bu seçimin ilham kaynağı, 2021 yılından itibaren Formula 1’de kullanılacak lastikleri Formula 2 kadar rekabetçi ve ileri teknolojili bir yarış ortamında test etme ve geliştirme isteği oldu.

Formula 2 ve Pirelli, tek koltuklu bir F2 ile yoğun bir test programı uygulayarak lastikleri geliştirmek amacıyla 2019 sezonu boyunca birlikte çalışacak. İlk “shakedown” dün Autodromo del Mugello pistinde gerçekleşti.

FIA Tek Koltuklu Otomobiller Komisyonu Başkanı Stefano Domenicali, “FIA Formula 2 Şampiyonası, Formula 1’de yarışmayı hedefleyen genç pilotların kariyerlerinde son adımı temsil ediyor. F1’de kullanılmadan önce gelecek sezon yeni bir lastik profilini tanıtma, test etme ve geliştirme planıyla Formula 2’nin sadece en yetenekli pilotların değil aynı zamanda en yeni teknolojilerin de kendilerini kanıtlayabileceği bir yer olduğunu gösteriyoruz. Eski F2 pilotlarının 2019 F1 sezonunda şimdiye dek etkileyici performans sergilediğini görüyoruz. Formula 2’yi teknik ve sportif felsefe açısından Formula 1 ile ne kadar uyumlu hale getirirsek, genç pilotlar motor sporlarının zirvesindeki mücadeleye o kadar iyi hazırlanacak” dedi.

 

About Ufuk Bağan

Ufuk Bağan

Check Also

Körfez’de karting heyecanı

Körfez’de karting heyecanı

TOSFED tarafından Körfez Yarış Pisti‘nde organize edilen 2019 Türkiye Karting Şampiyonası 3. Ayak yarışı 18-19 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen görünen karakerleri girin. *