Güncel

Liseli gencin gözünden Enver Paşa

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi, ulusal ve yerel basında tanınmış alanında uzman akademik kariyere sahip gazeteci-yazar akademisyen ve siyasetçilerin yanı sıra Ocak gençlerine de kürsüsünü açmaya devam ediyor

Türk Ocağı’nın üniversiteli gençlerinden sonra bu haftaki konuşmacısı 11’nci sınıf öğrencisi Uğur Çetinkaya oldu. Türk Ocağı öğrencisi Uğur Çetinkaya, Enver Paşanın bilinmeyen, az bilinen yada az bilinen hayatını, özellikle Edirne ve Sarıkamış ekseninde yaptıklarını Türk Ocağı mensupları ile paylaştı.

KATILIM YÜKSEK OLDU

Türk Ocakları Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir’in ev sahipliğinde gerçekleşen programa BBP Körfez İlçe Başkanı Bayram Kurtaran, İzmit Belediye Başkan adayı Mustafa Özdemir, Taş Medreseli Ülkücüler Kocaeli İl Başkanı Cevat Akkurt, Körfez Azerbaycan Derneği Başkanı Turgut Caferoğlu, Doç Dr. Tekin Yeken ve Türk Ocaklı öğretmenler ile üyeler katıldı.

Liseli gencin gözünden Enver Paşa

Liseli gencin gözünden Enver Paşa

İTHAMLARA CEVAP VERİLDİ

Biyografik bir anlatım yerine Enver Paşa’nın yaşattığı ve uğruna mücadele ettiği ideallerinin anlatıldığı programda Enver paşanın ideallerinin silinmesi için ortaya atılan bazı ithamlara da cevaplar verildi. Türk tarihinin şüphesiz en büyük şahsiyetlerinden biri olan Enver Paşa’nın aziz hatırası önünde tarihsel bir sorumluluğun yerine getirilmesi çabası içindeyim diyen Uğur Çetinkaya sözlerini Enver Paşa gerçekçi ve dahi bir kumandan olduğu kadar büyük dava adamı olduğuna değindi.

Liseli gencin gözünden Enver Paşa

Liseli gencin gözünden Enver Paşa

“TÜRK KOMUTANI ENVER PAŞA’NIN DAHA İYİ ANLATILMAYA VE ANLAŞILMAYA İHTİYACI VAR”

Çetinkaya, “Enver Paşa için sarf edilen ‘Ama’lı cümlelerin başı samimiyetsiz, sonrası ise lüzumsuzdur, hatta özellikle ‘Sen hayal et’ diye başlayan cümleler ise aziz şehitlerimizin kemiklerini sızlatmaktadır. Türk milleti inancı için şehit olur, Enver Paşa büyük bir iman ile ve mantıklı planları rakiplerinin bile takdirini almış büyük bir devlet adamıdır, kesinlikle hayalci değildir. Ulu Önder Atatürk her alanda zekasını ve üstünlüğünü tüm dünyaya kanıtladığı için onu savunmaya bilinmeyen yönlerini anlatmaya gerek yoktur. Lakin Edirne Fatihi kudretli ve vatanperver Türk komutanı Enver Paşa’nın daha iyi anlatılmaya ve anlaşılmaya ihtiyacı vardı. Bu kutlu davanın kutlu temsilcilerinin emanetlerine sahip çıkan okuyan sorgulayan ve çok yönlü araştıran bir gençliği her daim var olacaktır” dedi.

Liseli gencin gözünden Enver Paşa

Liseli gencin gözünden Enver Paşa

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen görünen karakerleri girin. *Captcha loading...

Başa dön tuşu
Kapalı