Magazin

Merhaba değerli okurlar. Gelin motor sporlarını birlikte tanıyalım

Pist Yarışları

Pist yarışları, dışarıya ve haliyle trafiğe kapalı, belli bir alanda önceden belirlenmiş miktarda tur atılmasına ve bunu diğer yarışmacılardan kısa sürede yapılmasına dayanan bir anlayışı vardır. Tabii tek bir etabı kazanmak pek fazla şey anlam ifade etmez; zira bu yarışlar çok sayıda etaptan oluşur. Araçlar birlikte start alır ve belirlenmiş tur sayısını ilk tamamlayan birinci olur, peşindekiler de sürelerine göre sıralanır. Yarışı belli sırada tamamlayanlara puan verilir, etap puanlarının toplamı Genel Klasman sıralamasını oluşturur. Formula 1, Indy Car gibi türlerde tamamen farklı yarış araçları söz konusuyken NASCAR araçları bildik otomobillere biraz daha benzer. Tabii sadece görüntü olarak! Aynı şekilde F1 ve IndyCar için bol virajlı pistler tasarlanır. NASCAR pistleri ise ovaldir. Daha çok “Dön baba dönelim” mantalitesiyle yarışılır.

Ayrıca pistlerde dayanıklılık temelli yarışlar da yapılıyor. Bunların babası da Le Mans 24 saat yarışıdır. Belirli bir süre boyunca duraksız şekilde pistte tur atan araçlardan en çok kilometre yapan yarışı kazanır. Bunun tam tersi de var: Drag yani kalkış yarışları. Bu organizasyonu otomobillerin 100 metresi olarak görmek mümkün. İşaret verilir, pilotlar gaza basar ve yarış göz açıp kapayıncaya dek biter.

Merhaba değerli okurlar. Gelin motor sporlarını birlikte tanıyalım

Seri üretim araçların gösterisi: Ralli

Ralliler, birçok özel ve normal etaptan oluşan hız ve dayanıklılık esaslı yarışlardır. Araçta pilottan başka bir de ona yol notlarını okuyarak yön veren yardımcı pilot (Co-pilot) vardır. Rallilerde araçlar teker teker start alır ve zamanları tutulur. Belirlenen güzergahı en kısa sürede geçen birinci kabul edilir. Toprak, asfalt, kar, çamur gibi farklı zeminlerde koşulan ralliler normal ve özet etap adı verilen bölümlerden oluşur. Rallilere katılan araçlar normal binek araçların benzerleridir. FIA’nın belirlediği kriterler ve kurallara uygun araçlar katılabilir. Otomobiller seri imalat Grup N ile Grup A olmak üzere iki ana grupta, motor hacimlerine göre değerlendirilip yarışılır. Ralli yarışları Dünya Ralli Şampiyonası’nda olduğu gibi haftada 1-2 etap olmak suretiyle aylar sürecek bir sezona yayılabildiği gibi Dakar Rallisi ve benzerlerindeki gibi birkaç hafta içinde her gün koşularak yapılan yarışlar da vardır.

Merhaba değerli okurlar. Gelin motor sporlarını birlikte tanıyalım

Enduro, motosikletin rallisidir

Motosiklet yarışlarının, otomobil yarışları gibi hem pistlerde hem de arazide yapılan yarışları bulunuyor. Pist yarışları bireysel yarışlardır; uzun pistlerde 20-25, kısa pistlerde 12-15 tur üzerinden yapılır. Motosikletler, türlerine ve motor hacimlerine göre klasmanlara ayrılır. Kazananın belirlenme sürecinde F1 ve IndyCar yarışlarındaki kriterlerin bir benzeri devreye girer. Etaplardan oluşan bir şampiyona, belli sayıda tur atılan pist ve en kısa sürede yarışı bitirip maksimum puanları toplayarak zirveye çıkan sürücü.

Bu yarışların en meşhuru tabii ki Moto GP. Bunun yanında motosikletlerin de drag yarışları var. Bu yarışlarda iki yarışçı, virajsız 400 metrelik parkurda start alırlar ve finişe ilk gelen kazanır. Motokros ve enduro için motosikletin rallileri demek mümkün. Motokros yarışları atlama rampalarının ve çeşitli engellerin de bulunduğu toprak zeminlerde yapılıyor. Pist yarışı gibi belli sayıda tur atılır fakat pist yarışlarındakinden farklı bir tarzı vardır: Tur sayısı önceden belirlenmiş dakikanın sonuna iki tur daha eklenerek belirlenir. Her yarış sonunda yarışçılar sıralamalarına göre puan alır, tüm etapların sonunda en çok puanı olan şampiyonayı kazanır. Enduro’da da yine normal ve özel etap benzeri bölümler vardır. Bol iniş, çıkışlı etapları en kısa zamanda tamamlayan birinci olur. Parkur uzunlukları ortalama 100 tur veya 90 kilometredir.

Tüm bunların karışımı olarak görülebilecek supermoto yarışlarında ise hem motokros hem de pist özelliği bulunuyor. Pilot ve motorların hem asfalt pistte hem de motokros parkurunda gidebilecek yeterlilikleri olması şart. Gerçekten zor iş.

Merhaba değerli okurlar. Gelin motor sporlarını birlikte tanıyalım

Rallinin ileri seviyesi diyebileceğimiz bir dal daha var: Off-Road

Off-Road yarışları en uzunu 3 kilometre olan, yapay ve doğal engellerle bezeli kapalı pistlerde yapılır. Tek tek yarışıldığı gibi hepimizin aşina olduğu tarzda, toplu olarak yarışlar da yapılabilir. Tüm bunların haricinde tekne, uçak, kar aracı hatta çim biçme makinesi gibi aklınıza gelebilecek her türlü motorlu taşıtın yarışı yapılıyor.

TOSFED, 2019 yılı içerisinde ralli, historicrally, pist, offroad, trial, tırmanma, karting, drift, klasik otomobil ve rallikrosbranşlarında gerçekleştirilecek olan organizasyonları kapsayan ulusal yarışma takvimi

2019 Türkiye Ralli Şampiyonası

13-14 Nisan … Ege Rallisi (A)

18-19 Mayıs … Akdeniz Rallisi (T)

15-16 Haziran … Eskişehir Rallisi – ERT (A)

06-07 Temmuz … Yeşil Bursa Rallisi (A)

13-15 Eylül … Türkiye Rallisi – WRC (T)

12-13 Ekim … Kocaeli Rallisi (T)

02-03 Kasım … İstanbul Rallisi (T)

2019 Türkiye Pist Şampiyonası

11-12 Mayıs …İZMİR … Ülkü Park

22-23 Haziran …KOCAELİ … Körfez Yarış Pisti

28-29 Eylül …İZMiR … Ülkü Park

26-27 Ekim … 4.Ayak … Daha Sonra Açıklanacak

16-17 Kasım …KOCAELİ … Körfez Yarış Pisti

2019 Türkiye Offroad Şampiyonası

16-17 Mart …Ankara … ANDOFF

20-21 Nisan …Denizli … DENDOFF

28-29 Eylül …Karabük … KARDOFF

19-20 Ekim …Sakarya … 54 OSK

09-10 Kasım …Sinop … SİNOFF

30 Kasım -01 Aralık …Kahramanmaraş … KAROFF

2019 Türkiye Trial Şampiyonası

09-10 Mart …Bolu … BOLOFF

13-14 Nisan …Sinop … SİNOFF

04-05 Mayıs …Bursa … BASK

29-30 Haziran …Düzce … DOSOD

27-28 Temmuz …Samsun … VEZİROFF

2019 Türkiye Karting Şampiyonası

02-03 Mart …İstanbul … Tuzla Karting Pisti

06-07 Nisan …Bursa … Nilüfer Karting Pisti

27-28 Nisan …Uşak … Uşak Karting / Supermoto Pisti

18-19 Mayıs …Kocaeli … Körfez Karting Pisti

22-23 Haziran …İstanbul … Tuzla Karting Pisti

21-22 Eylül …Kocaeli … Körfez Karting Pisti

12-13 Ekim …İzmir … İzmir Karting Pisti

2019 Türkiye Tırmanma Şampiyonası

23-24 Mart …İzmir … EOSK

20-21 Nisan …İstanbul … İSOK

25-26 Mayıs …Kocaeli … KOSDER

29-30 Haziran …Ankara … ANOK

27-28 Temmuz …Bursa … BOSSEK

31 Ağustos-01 Eylül …Afyonkarahisar … ESOK

2019 Türkiye Drift Şampiyonası

27-28 Nisan …İZMİR … Ülkü Park

15-16 Haziran …KOCAELİ … Körfez Yarış Pisti

21-22 Eylül …KAYSERİ … Kadir Has Stadyumu

26-27 Ekim … Daha Sonra Açıklanacak

2019 Türkiye Klasik Otomobil Şampiyonası

20-21 Nisan … Bahar Rallisi … KOK

22-23 Haziran … Batı Anadolu Rallisi … KOK

19-20 Ekim … Cumhuriyet Rallisi … KOK

09-10 Kasım … Sonbahar Rallisi … KASK

2019 Türkiye Rallikros Şampiyonası (Final)

23-24 Kasım …Kocaeli … Körfez Yarış Pisti

 

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen görünen karakerleri girin. *Captcha loading...

Başa dön tuşu
Kapalı