Magazin

“Söz uçar, yazı kalır”

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar kendisine daha önce verilmiş soru önergesi cevaplarına ilişkin açıklamalarda bulundu

AKP’nin birçok projeye ilişkin bitiş tarihi olarak vermiş olduğu tarihlerin sadece hayal ürünü olduğunu belirten Akar, Kandıra yolu, Körfez- Kartepe metro hattı, Derince deki BHC‘lerin taşınması, Çayırova Devlet Hastanesi ve Dilderesi’nin ıslahına ilişkin verilmiş sözlerin havada kaldığını ancak mecliste vermiş olduğu soru önergeleri cevaplarının bu tezi kanıtladığını belirtti.

Bakanlar geldi geçti, Dilderesi ıslahı bitmedi”

Yaklaşık 8 yıl önce gündeme gelen Dilderesi ıslahına ilişkin birçok Bakanın gelip geçtiğine dikkat çeken Akar, ancak hala bu konulara ilişkin yeni tarihlerin verildiğini söyledi. 2016 yılında vermiş olduğu soru önergesi ve cevabını paylaşan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Dilderesi ıslahının Şubat 2016 tarihinde işin yüzde 75’inin bittiğini işin tamamının da Mart 2017 tarihinde bitirileceğini belirttiğini söyledi.

Projenin toplam maliyetinin 12 Milyon 331 Bin TL olduğunu ve Şubat 2016’da 8 Milyon 760 Bin TL harcandığının altını çizen Akar, Kocaeli’de yapılan birçok proje de beceriksizliklerin sergilendiğini söyledi. Kandıra- İzmit duble yolunun 2019 yılında bitirileceğinin açıklanmasına rağmen şu anki durumunun belirsiz olduğunu söyleyen Akar, son cevapta 2020 yılı sonunun bitiş tarihi olarak söylendiğini ancak ortada ciddi hiçbir çalışma olmadığı gibi yüklenici firmanın çekileceği ve ihalenin tekrarlanmasının gündem de olmasının beceriksiz bir anlayış sonucu ortaya çıktığını ifade etti.

“Çayırova Devlet Hastanesi’ni de takip edeceğiz”

Yaklaşık 3 yıldır müjdelerin verildiği Çayırova Devlet Hastanesi’ne ilişkin son olarak Büyükşehir yeni Başkanı Tahir Büyükakın tarafından da yapılacağı sözlerinin olduğuna dikkat çeken Akar, yine buna ilişkin Sağlık Bakanlığı’nın son vermiş olduğu cevabı paylaştı. Bakanlık vermiş olduğu cevapta  ‘’Çayırova 200 yataklı Devlet Hastanesi yatırımı, Şekerpınar Mahallesi’nde bulunan, 531 ada, 7 parsel numarasında kayıtlı 56 7bin 19 m2 yüzölçümlü arsa üzerine yapılması planlanmaktadır. Bu doğrultuda Uygulama Projesi ile ihale dokümanı hazırlanması hizmet alımı gerçekleştirilmiş olup, süreç devam etmektedir’ dedi. Bunun yakın takipçisi olacaklarını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, yine Derince’de bulunan ve yıllardır bir türlü taşınıp bertaraf edilemeyen BHC’lerin 2017 yılında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından 2018 yılında bitirileceğinin söylendiğini ancak bunun da gerçekleşmediğini söyledi.

Muhalefet olarak denetim görevlerinin olduğunu belirten Akar, projelere ilişkin kamuoyunun beklentilerini Mecliste dile getirdiklerini sordukları ancak maalesef kendilerine verilen cevaplardaki tarihler de hiçbir projenin gerçekleşmediğini ve kamuoyunun da yanıltıldığını ifade etti. Her verilen sözün ve seçim vaatlerinin yakın takipçisi olacağına dikkat çeken Akar, Kocaeli gibi vergi rekortmeni bir kentin tüm yatırımları hak ettiğini bunların biran önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı