Siyaset

“TÜPRAŞ ve Yıldız Sunta MDF işçilerinin yanındayız”

Emek Partisi (EMEP) Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, yazılı yaptığı açıklamada Kocaeli’de bulunan TÜPRAŞ ve Yıldız Sunta MDF işçilerinin yanında olduklarını belirtti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik kriz için ‘Sabotaj’ çıkışını da değerlendiren Erkan, “Yaşanan ekonomik krizin boyutlarını görmek için sadece Kocaeli’ye bakması bile yeterli. İşten atmalar, ücretsiz izinler, kapısına kilit vurulan işyerleri, kapanan fabrikalar… 17 yıldır ülkeyi yöneten partinin genel başkanı, uyguladıkları ekonomi politikaların ülkeyi adım adım bir ekonomik krize sürüklediği gerçeğini ne kadar gizlemeye çalışırsa çalışsın mızrak çuvala sığmıyor” dedi.

EMEP İl Başkanı Arzu Erkan’ın açıklamasının satır başları şöyle

“AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, YSK eliyle yapılan darbeyle İstanbul’da seçimlerin yenilenme kararı sonrası meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada bir kez daha ekonomide yaşanan gelişmeleri ‘sabotaj’ olarak değerlendirdi. 17 yıldır ülkeyi yöneten partinin genel başkanı, uyguladıkları ekonomi politikaların ülkeyi adım adım bir ekonomik krize sürüklediği gerçeğini ne kadar gizlemeye çalışırsa çalışsın mızrak çuvala sığmıyor. Yaşanan ekonomik krizin boyutlarını görmek için sadece Kocaeli’ye bakması bile yeterli… İşten atmalar, ücretsiz izinler, kapısına kilit vurulan işyerleri, kapanan fabrikalar.

İlimiz emekçileri AKP’nin uyguladığı yanlış ekonomi politikalarının sonuçlarını, krizin bedelini en ağır şekilde ödüyorlar. Patronlar krizin faturasını işçilere yıkmaya çalışırken Hükümette patronlar için dikensiz gül bahçesi yaratmaya çalışıyor. Kıdem tazminatı hakkı başta olmak üzere işçilerin kazanılmış haklarına göz diken AKP ve patronlar, ‘tasarruf’ adı altında BES’i (Bireysel Emeklilik Sistemi) zorunlu hale getirmekten, işçi ve emekçilerden daha çok şirketlerden daha az vergi almaya, emekçilerin haklarına saldırı hazırlığındalar. İğneden ipliğe her şeye gelen zamlarla, yaş sebze meyve tüketmek bile lüks emekçiler için artık. Emekçilerin yaşam ve çalışma koşulları her geçen gün ağırlaşırken bu tablodaki sorumluluğunu gizlemek isteyen iktidar ‘sabotaj’, ‘ekonomik savaş’ yalanının ardına gizlenerek emekçilerden fedakârlık istiyor. Artık emekçilerin dayanacak gücü kalmadı! Açlık, yoksulluk, yoksunluk, işsizlik katlanılmaz boyutlarda. Emekçiler can derdinde AKP kaybettiği İstanbul seçimini kazanana kadar yeniletmek.

İŞTE YILDIZ SUNTA MDF İŞÇİLERİ!

Ekonomik krizin boyutlarını görmek için ilimize bakmak yeterli demiştik. İşte Yıldız Sunta MDF fabrikası. 6 aydır ücret alamayan 550 işçi kardeşimiz, işsiz kalma tehdidi ile karşı karşıya. Dile kolay bu işçiler koca bir kışı maaş almadan geçirdiler. Ortalama 10 yıllık kıdemi olan arkadaşlarımızın ücret alacakları, tazminat alacakları hala ödenmedi. Son olarak geçtiğimiz Perşembe günü işçilerle toplantı yapan fabrika avukatı, işçi arkadaşlarımıza iflas ya da fabrikanın kapanması gibi bir durumun olmadığını, nakit ödeme güçlüğü çektiklerini, çözüm olarak da 550 işçi arkadaşımızı işten çıkarmayı bulduklarını açıkladı. 550 işçi arkadaşımız daha açlığın kucağına atılma tehlikesi ile karşı karşıya. 6 aydır maaş alamayan işçilerin borçları gırtlağı aşmış durumda. Tablo bu kadar can yakıcı iken iktidar ne yapıyor, Yıldız Sunta işçisinin çığlığını duymuyor. Onları görmezden geliyor. Her gün ‘Patronlar için ne yapsam?’ diye düşünen, karar alan ve uygulayan iktidar sıra işçiye gelince üç maymunu oynuyor. İşten atmaları yasaklama, işsizlik fonunu patronların yağmasına açmak yerine işçilere kullandırma şansı varken bunları yapmıyor.

YAĞMA YOK! İŞÇİ SINIFI İZİN VERMEYECEK!

Bu iktidarının yaptıkları yapacaklarının teminatıdır! Gebze’de Feniş Alüminyum iflas ettiğinde işçi alacakları güvence altına alınsın talebini görmezden gelen AKP, bu durumu kıdem tazminatının fona devrine gerekçe olarak kullanmaya kalkmıştı. Yıldız Sunta’da yaşananları da bu yönlü kullanacağına şüphe yok. Ama yağma yok! İşçi sınıfımız kıdem tazminatının fon adı altında gasp edilmesine, iş güvencesini ortadan kaldırmanıza izin vermeyecektir. Bunu da 1 Mayıs alanlarında layıkıyla göstermiştir.

Çözüm bellidir. Kıdem tazminatı dâhil tüm işçi alacakları ‘Ücret Garanti Fonu’ kapsamına alınsın. İcra, iflas hallerinde kıdem dâhil tüm işçi alacakları birinci sıraya yükseltilsin. İşten atmalar yasaklansın. İşsizlik fonu işçiler için kullanılsın.

İŞTE YANI BAŞIMIZDA TÜPRAŞ İŞÇİLERİ!

Elbette ki bu taleplerin hayata geçmesi için işçilerin krizin faturasını üzerlerine yıkmaya çalışan patronlar ve Hükümet karşısında birleşmesi gerekiyor. Birleşmeden, ortak hareket etmeden bu tablodan çıkmak zor. İşte yanı başımızda TÜPRAŞ işçileri, günlerdir insanca bir yaşam ve çalışma koşulları için mücadele ediyor. İş bırakıyor, yürüyüşler yapıyor. Şimdi TÜPRAŞ işçilerin birlikteliğini örnek almak, her işyerinde her fabrikada birleşmek, emeğin haklı direnişini büyütmek zamanıdır. Partimiz TÜPRAŞ işçisinin haklı mücadelesinin, Yıldız Sunta MDF işçisinin haklarını almak için verdiği çabanın yanındadır. Destek ve dayanışma ile hakkımız olanı alana kadar mücadeleye!”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen görünen karakerleri girin. *

Başa dön tuşu
Kapalı