Güncel

“Unutmadık, unutmayacak ve unutturmayacağız “

CHP Gençlik Kolları Kocaeli İl Başkanı Emre Andız, Gazeteci Uğur Mumcu’nun öldürülüşünün 26’ncı ve uğradığı suikast ile şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın 18’inci ölüm yıl dönümü nedeni ile bir anma mesajı yayınladı

Uğradığı bombalı suikast sonucu 24 Ocak 1993’te yaşamını yitiren araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 26’ncı ve 24 Ocak 2001 tarihinde uğradığı suikast ile şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın 18’nci ölüm yıl dönümü yayınlayan CHP Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Andız, “Katledilişinin 26. yılında cesur kalemi, demokratik duruşu ve ilkeli yaşamıyla gelecek kuşaklara örnek olmayı sürdüren UğurMumcu’yu ve devlet ile halk arasında derin bağlar kuran, vatan sevgisiyle görevini yaparken şehit edilen Gaffar Okkan’ısaygı ve özlemle anıyorum. Unutmadık, unutmayacak ve unutturmayacağız “ dedi.

Bundan 26 yıl önce bugün tam bağımsızlıkçı antiemperyalist, gazeteci-yazar Uğur Mumcu günün aydınlık saatlerinde karanlık güçlerin kirli emellerine meydan okuduğu için hain bir suikast sonucu hayatını kaybettiğini söyleyen Andız, “Mumcu, araştırmacı gazeteciliğe örnek gösterilen yürekli bir insandı. Ülkesini severdi, insanını severdi, haksızlıklara, yolsuzluklara karşı mücadele ederdi. Bir mücadele adamıydı. Direnişin adıydı, direnişin simgesiydi.Bir Pazar günü, maalesef korkusuzca yazan, kalemi kırdılar. Tabii onlar kalemini kırarken onun düşüncelerini yok ettiklerini sandılar ama ne mutlu ki yanıldılar. Çünkü o aydın ölmemiştir, yaşıyordur ve yaşatılacaktır” diye konuştu.

Her 24 Ocak’ta Mustafa Kemal’in “Sakıncalı Piyadesi” Uğur Mumcu’yu sevgi ve özlemle anarken, Atatürk ilke ve devrimlerinden asla ödün vermediğini, gerçekleri ve doğruları yılmadan savunduğunu, cesaretin ve saydamlığın simgesi olduğunu, kalemini demokrasi ve doğruluktan yana kullanırken, ellerinin bir an bile titremediğini anlatacağız diyen Andız, “Cumhuriyetin kazanımlarının tehdit altında olduğunu yazdığını, ülkemiz üzerine oynanan oyunları kalemiyle açığa çıkardığını, bugün yaşananların aksine yolsuzlukların üzerine gitmekte, belgeleriyle ortaya koymaktan, dillendirmekten hiçbir zaman çekinmediğini, her türlü haksızlığın, hukuksuzluğun, adaletsizliğin üzerine cesurca gittiğini haykıracağız” ifadelerini kullandı.

Andız, “Bizleri meşale gibi aydınlatan, yaşamlarını demokrasi ve toplumsal barışa adamış olan Uğur Mumcu’yu, Abdi İpekçi’yi, Turan Dursun’u, Muammer Aksoy’u, Bahriye Üçok’u, Ahmet Taner Kışlalı’yı, Onat Kutlar’ı, Metin Göktepe’yi ve bu uğurda yaşamlarını kaybetmiş tüm basın emekçilerimizi saygı ve özlemle anıyoruz” dedi.

24 Ocak 2001 tarihinde bir suikast sonucunda yaşamını yitiren Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, başarılı meslek yaşamıyla örnek olan ülkemizin yetiştirdiği önemli bir değerdi diyen Andız, “Sivil kıyafetle halkın arasına karışan, onların nabzını tutan, halkı anlayan ve onlarla bütünleşen Gaffar Okkan örnek bir kişilikti. Hizbullah’a karşı verdiği mücadele, rüşvete ve şiddete karşı duruşu ve halkla olan bağıyla belleklere kazındı. Devlet ile halk arasında derin bağlar kuran, vatan sevgisiyle görevini yaparken şehit edilen Gaffar Okkan’ı rahmetle anıyorum” diyerek duygularını dile getirdi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Lütfen görünen karakerleri girin. *Captcha loading...

Başa dön tuşu
Kapalı