Sağlık

Vajinal bölgede berbat kaşıntı yapan 6 neden

Vücudunuzda, kızarıp tahriş olacak ve kaşınacak bir çok yer arasında hiç şüphesiz en kötüsü vajina bölgesidir

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, kaşıntıya sebep olacak birkaç neden ve bununla nasıl başa çıkılacağı hakkında şu bilgileri verdi:

VAJİNA BAKTERİSİ

Bacterial Vaginosis (BV)  vajinadaki ortamın PH değerinin değişmesiyle  kolayca çoğalabilen ve belirti veren bir bakteridir.Fakat kaşıntı ana şikayet değildir.Asıl belirtileri akıntı,kötü koku ve tahriş hissidir. Bu da kaşıntıya sebep olacaktır.

Tedavi etmek için vajinayı asit hale getiren ve reçetesiz satılan bazı jeller kullanılabilir.Asit ortam oluşması  bakterileri öldürür.Eğer bu  işe yaramazsa medikal tedavi olmanız gerekir.

EGZEMA VE SEDEF

Egzema ve sedef hastalığı,alerji ve otoimmun nedenlerle ortaya çıkan cilt problemleridir.

Egzema genellikle kasıklarda ve katlantı bölgelerinde olur ama labiumlarda (dudak) da bulunabilir.Aynı şekilde sedef hastalığına nadir de olsa vajinada rastlanabilir.Her iki durumda da tanı için bir uzman hekime başvurmak şarttır.

Vajinal bölgede berbat kaşıntı yapan 6 neden

KONTAKT DERMATİT

Yeni bir nemlendirici kullandıktan birkaç gün sonra cildinizde kat kat dökülme, kızarma ve kuruma oldu mu?Aynı durum vajinanızda da olabilir.Sabunlar,deterjanlar,köpük banyoları ve farklı iç çamaşırları kontaktdermetite ve kaşıntıya neden olabilir.

Vajina ve etrafında rahatsızlık ve kaşıntı hissettiğinizde yeni kullanmaya başladığınız bir şey olup olmadığını düşünün. Ped,kondom,tampon,tüy dökücü kremler hatta tuvalet kağıtları bile dermatit sebebi olabilir.

MANTAR ENFEKSİYONU

Kandida adı verilen mantar cinsinin aşırı çoğalması sonucu oluşan mantar enfeksiyonu, kaşıntı başladığında akla ilk gelen sebeplerdendir. Gerçekten de kadınların yüzde 75’i yaşamları boyunca en az bir kez mantar enfeksiyonu geçirmişlerdir.

Peynir kesiği şeklinde akıntı, kırmızı vulva / vajina derisi ve kaşıntı bu enfeksiyonun asıl semptomlardandır.

Enfeksiyondan korunmak için dar giysilerden kaçınmak, spor sonrası hemen kuru giysileri giymek önemlidir.

Mantar enfeksiyonu olan kadınların ancak 1/3’ü kaşınma ve tahrişten yakınırlar. Bundan dolayı reçetesiz ilaç kullanımı tedaviyi geciktirebilir.

Vajinal bölgede berbat kaşıntı yapan 6 neden

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

Kaşıntı, cinsel yolla bulaşan hastalıklarda daha nadir görülen bir belirtidir ama yine de olası  sebeplerin içinde akla gelmelidir. Bu hastalık grubundan olan Trichomonas (bir parazit) enfeksiyonunda kaşıntıya sıkça rastlanır. Bu enfeksiyon yoğun bir akıntı ve tahrişle kendini gösterir.Tanı konduktan sonra tedaviye geciktirmeden başlamak enfeksiyonun tekrarlamasını önler.

Genital siğiller, genital herpes ve klamidya enfeksiyonu da kaşıntı yapabilir.

HORMONLAR

Hormon seviyelerinde  değişimlere ve dalgalanmalara yol açan dönemlerde  (adet dönemi, gebelik, menopoz ve doğum kontrol hapı kullanımı)kaşıntıdan yakınabilirsiniz.Kaşıntı yanında vajinal kuruluk da belirtileri ağırlaştırır. Organik pet ve çamaşır kullanmak, kokulu duşlardan kaçınmak tedaviyi kolaylaştıracaktır.

Ayrıntılı bilgi için:

Op. Dr. Betül Görgen

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

betulgorgen@yahoo.com

Tel: 0212-2875775

Twitter: @gorgen_betul

Facebook: OprDr.BetülGörgen

Instagram: drbetulgorgen

 

FERTİ-JİN

www.fertijin.com.tr

Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi

Nisbetiye Cad. Bebek Yokuşu Sok. No: 6 Etiler – İstanbul

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lütfen görünen karakerleri girin. *

Başa dön tuşu
Kapalı