Cemiyet Evde kal anons
Yaşam

Yarışmadan renkli görüntüler çıktı

Pişmaniye yeme yarışmasının kazananı İzmitliler oldu

İzmit Belediyesi’nin pişmaniyenin ulusal ve uluslararası anlamda tanıtımını arttırmak amacıyla düzenlediği Pişmaniye Şenliği ikinci günü de oldukça renkli geçti. İzmit Belediyesi Meydanı önünde gerçekleşen programlar kapsamında İzmitli vatandaşlar Pişmaniye Şenliği’ni doyasıya yaşadı.

PİŞMANİYE İKRAMINDA BULUNULDU

Şenliğin ikinci günü ilk gün olduğu gibi 41 Banko ekibinin müzik dinletisiyle başladı. Ardından İzmit’in usta pişmaniyecileri İzmit Belediyesi Meydanı’nda pişmaniye çekimi gerçekleştirdikten sonra vatandaşlara pişmaniye ikramında bulunuldu. Ardından İzmit Belediyesi Sanat Merkezi’nin ekibi olan Sahne İzmit’in sergilediği halk oyunları gösterisi büyük beğeni topladı.

Yarışmadan renkli görüntüler çıktı

PİŞMANİYE YEME YARIŞMASI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

Şenlik kapsamında günün en renkli etkinlilerinden biri olan pişmaniye yeme yarışması gerçekleştirildi. 5’erli çiftten oluşan 10 kişinin katıldığı yarışmada yarışmacılar gözleri kapalı bir şekilde eş oldukları arkadaşlarına pişmaniye yedirmeye çalıştılar. En çok pişmaniyeyi bitirenin kazanacağı yarışma sonucunda bütün yarışmacıların gösterdiği büyük çaba sonrası yarışmaya katılan herkes birinci seçilerek pişmaniye ile ödüllendirildi.

Yarışmadan renkli görüntüler çıktı

PİŞMANİYENİN TARİHİ ANLATILDI

Programların devamında İzmitli pişmaniye üreticilerinin, pişmaniye konusunda tecrübeli ustaların sahne aldığı, “Kuşaktan Kuşağa İzmit Pişmaniye Hikayeleri” konulu söyleşide Osmanlı döneminde İzmit’te ortaya çıkan ve günümüze kadar gelip İzmit’in sembolü haline gelen pişmaniyenin tarihî detayları anlatıldı.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı