Yaşam

Koruyucu aile olmak

Koruyucu Aile: Çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan, toplumsal sorumluluk gösteren ailedir.

Çocuk, doğası gereği başkaları tarafından kendisine sağlanan bakımla büyümektedir. Belli bir yaşa ve olgunluğa erişene kadar çocuğun yararı için ister kendi öz ailesi isterse devletin kendisine önerdiği koruyucu ailesi olsun çocuk iyi şartlarda bakılmalıdır. Öz ailesinin kendisine veremediği eğitim, sosyal ve ekonomik ihtiyacını karşılamak için kurulmuş olan koruyucu aile sisteminde çocuğun her ne olursa olsun korunması ve topluma diğer çocuklar gibi eşit şartlarda kazandırılması amaçlanmıştır.

Koruyucu aile olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve Türkiye’de yaşamak zorunluluğu vardır. 25-65 yaş arasındaki kişiler şartları uyduğu takdirde koruyucu aile olabilirler. Koruyucu aile olmak isteyen ailenin ekonomik olarak çocuğun sosyal, psikolojik, eğitsel ve ekonomik olarak refah içinde bakımını sağlaması gerekmektedir. Çocuk biyolojik ailesinde sorun yaşamış olduğundan koruyucu ailede bakıldığında daha iyi şartlarda bakılmalıdır.

Koruyucu aile çocuğun kendi öz ailesi olmamalıdır.  Problem yaşadığı ailenin tekrar koruyucu aile olması çocukta travma yaratacaktır. Çocuğun öz ailesinde yaşamış olduğu fiziksel, psikolojik şiddet veya cinsel istismar durumu varsa çocuk öz ailesinden alınır. Çocuğun öz ailesine yargılama başlatılması durumunda yargılamanın görüldüğü mahkeme tarafından çocuğun bedensel veya zihinsel gelişimi, eğitimi veya çocuk her anlamda bir ihtiyaçtan mahrum bırakılmış ise hakim bakıma muhtaç çocuğun öz ailesinden alınarak kuruma yerleştirilmesine ya da koruyucu aile yanına verilmesine karar verebilir. Koruyucu ailesi olunan çocuk evlat edindirmeden farklı olarak ailenin soyadını almaz, mirasçı değildir. Tabi ki aile dilerse koruyucu ailesi olduğu çocuğa miras bırakabilir. Bu durumda devreye vasiyet girer. Yardımımıza ihtiyacı olan bir çocuğa bile faydamız dokunursa ne mutlu bizlere.

Hepinize güzel günler dilerim.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı