Güncel

Bayraktar, genel merkezi hedef aldı

Saldırıya uğrayan Lastik-İş Kocaeli Şube Başkanı Bayraktar, ilk kez konuştu

Geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, saldırı sonrası ilk kez konuştu. Bayraktar, sendika genel merkezinden bir geçmiş olsun telefonu bile almadığını söyledi

Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, saldırı sonrası bugün sendika binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Saldırıdan sonra ilk kez konuşan Bayraktar, “Lastik-iş sendikasının temeli Kocaeli’dir. Bu kentin emekçileri sendikamızı yoktan var etmiştir. Lastik-iş sendikası bugün Türkiye çapında güçlü bir sendikaysa bunda hiç şüphesiz en büyük pay başta Rahmetli Onursal Genel Başkanımız Abdullah Karacan ve sendikamızın kuruluşundan bugüne kadarki süreçte emeği geçen binlerce üyemizindir. Rahmetli Onursal Genel Başkanımızın vefatından bugüne kadarki süreçte sendikal mücadelemizi zedeleyecek, zarar verecek ifadem ve açıklamam olmamıştır. Çünkü ben sendika içi meselelerin kamuoyu önünde tartışılmasını doğru bulmuyorum” dedi.

“Kendi bünyelerinde çözmeliler”

Bayraktar sözlerini şöyle sürdürdü “Sendikaların kendi iç meselelerini kendi iç bünyelerinde çözmesi gerektiğini düşünüyorum. Bugün Lastik-iş sendikası, başındaki yöneticiler yüzünden bir emek örgütü olarak değil, iç çekişmelerin yaşandığı bir sendika görünümüne bürünmüştür. Sendikaların tartışma ve hesap yeri genel kurullarıdır. Sendikamızla alakalı bu görüntüyü oluşturanlar genel kurulumuzda elbet bunun hesabını vereceklerdir. 23-24 Şubat 2019 tarihinde yapılan olağan genel kurulumuzda tek genel başkan adayı olarak çıkardığımız Alaaddin Saru, genel kurul delegelerimizin desteği ile genel başkan olarak seçilmiştir. Diğer yöneticilerimiz de delegasyonun desteğini alarak görevlerine gelmişlerdir”

Cevap dahi vermedim”

Bayraktar, “Genel kurul öncesinde yaşanan tartışmaların genel kurulumuz sonrasında sonlandığını düşünüyordum. Kocaeli şube başkanı olarak defalarca yeni yönetime desteğimi açıklamama rağmen, genel başkanımız Alaaddin Sarı’ın gazete gazete gezerek 30.06.2018 tarihinde yapılan Kocaeli şubemizin 10.olağan genel kurulunda 200 delegenin 190’ının desteğini alarak göreve geldiğim halde beni kaale almaz, aşağılayıcı, rencide edici ve hedef gösterir tarzdaki açıklamalarına rağmen, sendikal ahlakım gereği ve bu onurlu mücadeleye zarar vermemek adına sabrettim, cevap dahi vermedim” diye konuştu.

Hedef haline getirildim”

“Sendikamızı karanlık emellerine alet etmek isteyenler asayiş dışı olayların önünü açtı” diyen Bayraktar, “Şahsım ile alakalı yapılan yersiz, haksız ve gerçek dışı suçlamalardan sonra benim için sıkıntılı bir süreç başladı. Defalarca tehdit edildim, hakarete uğradım, hedef haline getirildim. Bu yapılanlar neticesinde 09.09.2019 (Pazartesi) günü alçakça bir saldırıya uğradım. Ben koruma ile gezmiyorum, yanımda adamda taşımıyorum, yalnız başıma bir hasta ziyaretine gittiğim sırada organize bir çetenin saldırısıyla karşı karşıya kalıp, ne olduğunu anlamadan yumrukların hedefi oldum ve yere yığıldım” ifadelerini kullandı.

Telefon dahi almadım”

Yusuf Bayraktar açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu hain saldırı sonrasında başta genel başkanımız Alaaddin Sarı olmak üzere çeşitli kesimler tarafından yalan ithamların odağında kaldım. Bir anlamda sendikamızın kurumsal  kimliğine de yapılan bu saldırı sonrasında üzülerek söylüyorum ki genel merkezimizden tek bir geçmiş olsun telefonu dahi almadım. Her ne olursa olsun senkikamızda görev yapan kim olursa olsun bir saldırıya uğradığında ben sendikal ahlakım gereği rahmetli onursal genel başkanımız Abdullah Karacan’dan öğrendiğim değerler doğrultusunda gövdemi öne koyardım. Aynı onurlu davranışı Rahmetli genel başkanımızın adının gölgesine sığınarak sendikacılık yapmaya çalışan korkaklardan elbette ki beklemiyordum. Ancak kısa bir açıklama en azından sendikamızın şerefini ayaklar altına almamak için gerekliydi, yapılmadı.

Eskişehir’den adam getirildi”

Bana saldıran şahıslar ilk olarak hastanede inceleme yapıyor, 7-8 kişi bölgede inceleme yaptıktan sonra 2 kişi beni bekliyor ve saldırıyor. Saldırganlar Eskişehir’den kentimize getiriliyor, 2 gün bir otelde ağırlanıyor, o otelin parasını kim ödedi? Bu saldırganları kim azmettirdi? Emniyetimiz hepsini inceliyor. Adli soruşturma sonrasında her şey ortaya çıkacaktır. Ben bugün burada çok daha fazla kişiyi toplayarak açıklama yapmasını da bilirdim gövde gösterisine ihtiyaç duymuyorum. Gövde gösterisi basın önünde, Kamuoyu karşısında yapılmaz.

“Lastik işçisi hesabını sorar”

Sendikamız işçilerin gücü ile ayaktadır. Bende işçi kardeşlerimizin ve delegelerimizin takdiri ile bu görevde bulunuyorum. Benim arkamda mafya babaları, benim arkamda karanlık güçlere kapılmış kimseler yok. Benim hiç bir çıkar beklentim de yok. Ben bu koltukta emekçi kardeşlerimin haklarını savunmak için bulunuyorum. Benim bütün gücüm emekçilerden geliyor. Lastik işçilerinin son yaşanan olaylarla ilgili neler düşündüğünü çok iyi biliyorum. Şahsıma yönelik saldırı ile ilgili azmettiriciler ortaya çıktığında şarlatanların maskeleri de düşecektir, o zaman lastik işçisi hesabını sorar”

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı