Cemiyet Evde kal anons
Yeme & İçme

Buradan Van’a uzanacağız

Kocaeli Körfez İlçe Kent Konseyi Kadın Meclisi'nin önderliğinde gerçekleşecek olan "Kocaeli'nden Van'a Uzanan Lezzet Köprüsü" adlı sosyal sorumluluk projesi 25, 26 Ekim'de gerçekleşecek.

Kocaeli Körfez İlçesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin önderliği, Kocaeli Üniversitesi, Körfez Belediyesi, Körfez Kent Konseyi, Van Büyükşehir Belediyesi, Edremit Belediyesi, Gevaş Belediyesi, Körfez Ticaret Odası, Van Ticaret Odası ile Lezzet Dostları Derneği, Lezzet Yazarları Derneği, Van Pastacılar ve Aşçılar Derneği, Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi ortaklığında, Van ili Edremit İlçesi’nde 25, 26, Ekim tarihlerinde, “Kocaeli’nden Van’a Uzanan Lezzet Köprüsü” adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlenecek olan “Kadın ve Girişimcilik Paneli” ve “Yöresel Yemek Yarışması-Şöleni” büyük etkinliği gerçekleşecek.

25 Ekim Cuma günü etkinliğin, Van Ticaret Odası’nda saat 13.30 ile 15.30 saatlerinde gerçekleşecek “Kadın ve Girişimcilik Paneli” bölümünde; Projenin Koordinatörü de olan Kocaeli Üniversitesi Öğr. Gör. Ayfer Özmen’in moderatörlüğünde; Erdek Ticaret Odası Başkanı, Mimar F. Özlem Sarı, Tarım Girişimcisi Hatice N. Aydoğan Özsökmen, ünlü Mutfak Şefi, TV Yemek Programcısı Aydın Demir ve İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı, Milliyet Pembe Nar Yazarı Betül Altınbaşak yer alacak.

26 Ekim Cumartesi günü saat 12.30, 16.30 saatlerinde daha önceleri Kocaeli’nin hediye olarak yapımını üstlendiği “Kocaeli-Van Dostluk Parkı”nda gerçekleşecek, “Yöresel Yemek Yarışması-Şöleni” bölümünde ise, Yeme-İçme Profesyonelleri Derneği’nden Ünlü Şef Aydın Demir, Uluslararası Haber Ajansı ve Türkuaz Haber Ajansı Genel Yayın Koordinatörü, gurme ve yazar Veysel Kavrayan, Kocaeli Akademik ve Profesyonel Aşçılar Derneği’nden Duayen Şef Naif Bagi, Eğitmen, İstanbul Aşçılar Derneği Kadın Kolları Başkanı Şef Ayten Saner, Gastronomi Kültür Turizm Derneği Başkanı Gülşen Coşanöz, Van-Pad Başkanı Ünlü Şef Sinan Pulat, TAŞKAPON Genel Sekreteri Ali Geyik, Van-Pad Yönetim Kurulu Üyesi Adem Ergin ve Van-Pad üyeleri yer alacak.

Yemek Yarışması çorba, ana yemek ve tatlı dallarında gerçekleştirilecek. Arzum Mutfak Ev Aletleri, dereceye giren yarışmacılara çeşitli küçük ev aletleri, Körfez Belediyesi ise 3 kategoride 1.’lere tam, 2.lere yarım, 3.’lere çeyrek altın hediye edecek.

Kocaeli Körfez İlçesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin önderliğinde gerçekleşecek olan “Kocaeli’nden Van’a Uzanan Lezzet Köprüsü” adlı sosyal sorumluluk projesinin Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nda ise Başkan Osman Yurt, Körfez Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nigar Yağız, Körfez Belediyesi Proje Takımı’ndan Fatma Kandal, Ebru Fırat, Van Ticaret Odası Kadın Girişimciler Başkanı Pınar Gülle ve Yaka Koop. Başkanı Gülmay Gümüşhan, Proje Koordinatörü, KOÜ Öğr. Gör. Ayfer Özmen, Van-Pad Başkanı Sinan Pulat yer alıyor.

Projeyle ilgili paydaşlardan Van Ticaret Odası Kadın Girişimciler Başkanı Pınar Gülle bize etkinlikle ilgili şunları kaydetti:  “Böyle bir projede yer almak, proje ortağı olmak oldukça sevindirici. Özellikle kadın ve girişimciliği üzerine yaptığımız projelere paralel olan bu düşünce için tüm paydaşlara, Kocaeli’ne ve Körfez İlçemize teşekkürlerimi iletirim. Gerek ticaret odalarımız gerekse kadın girişimcilerimiz aracılığı ile aramızdaki iletişimi güçlendirmek, karşılıklı hizmet standartlarının artmasını sağlamak, ortak toplantılar, geliştirici faaliyetler düzenlemek, işbirlikleri çerçevesinde daha kapsamlı projeler hazırlamak, ticaretin gelişmesi yanında sosyo kültürel faaliyetlerde de kadınlar için birlikte hareket etmek ve bu imkanları yaratmak iyi şeyler doğuracaktır diye düşünüyorum. İlimiz Van’a verdiğiniz katkıları önemsiyoruz. Hoş gelişleriniz olsun” dedi.

Buradan Van’a uzanacağız

Körfez Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nigar Yağız ise bize şunları söyledi: “Kısaca kadın iş gücünün bölgedeki potansiyelini ortaya çıkaracak gerek eğitim gerekse girişimci özelliklerini destekleyecek ortamı oluşturmak istiyoruz. Bir çok alt amacımız olan kadın istihdamı, farkındalık, kadının bilinçlendirilmesi, kadının üretime katılmasını sağlamak gibi bir çok konuda, iki yörenin kadın girişimciler kurulları ve STK lar aracılığı ile paydaşlıklar sağlayıp bir çalışma ortamı yaratmak istiyoruz. Bize basın olarak ve gastronomi alanındaki çalışmalarınızla vereceğiniz destekler çok önemli. Şimdiden tüm paydaşlara, katılımcılara ve size şahsım ve kurumum olarak çok teşekkür ederim”

Proje Koordinatörü KOÜ Öğr. Gör. Ayfer Özmen de, “Şüphesiz kadınların kültürde, aktarılmasında çok önemli büyük rolü var. İster geleneksel ister modern olsun, gündelik yaşam içinde pek çok sorumluluğu olan kadınlar aynı zamanda kültürel mirasın kuşaklar arasında aktarımında da etkilidir. Bu aktarımda yemek, gastronomi, somut olmayan kültürel miras, coğrafi işaretli ürünler ve kırsalda ki kadının ev tipi üretimi, yerel, otantik, organik üretim çok önem arz etmektedir. Ana gelir getirici alanlardan olan turizmde sürdürülebilir gastronomi turizmi son dönemde dünyada konuşulan bir konu. Van’ın bir çok bozulmamış değerleri var. Bunları nitelikli ürün haline getirip pazarlamada farkındalık yaratmak yörenin ve özellikle kırsal kadının ekonomiye kazandırılmasında çok önemlidir. Kadınların çalışma hayatına büyük oranda katılması ve daha aktif rol alarak girişimcilik faaliyetlerinde bulunmaları gelişen ekonomiler için büyük öneme sahiptir. Çünkü: iş dünyasında kullanılmayan potansiyeli etkin hale getirmenin ve yeni iş sahaları oluşturmanın yolu, kadın girişimciliğinin teşvik edilmesine bağlıdır. Değerli bir kardeşimiz olarak sizinde bu konularda bize vereceğiniz hem basın katkınız, hem gastronomik katkınızı süreçte çok önemsiyorum. Tüm paydaşlara ve size çok teşekkür ediyorum”dedi.

Körfez Belediyesi Proje Takımı’ndan Fatma Kandal ve Ebru Fırat da, “Körfez Belediye Başkanımız Şener Söğüt Bey projelere özel önem verir. Bu projede de tüm oluşumdan desteğini esirgemedi. Kadın çalışmalarına, istihdama, kültürel ve sosyal projelere ihtimam gösteren Başkanımıza bize ve projeye verdiği destekten dolayı tekrar teşekkürlerimizi iletiriz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı