Magazin

Büyük çınarlara  veda

Son dönemlerde iki değerli kaybımız ile yine kan ağladık. Bir usta değerimiz Adem Yavuz Özata ve büyük çınar Eşref Kolçak

Arkadaşlar bu son 10 günde 4 büyük ismi ve 2 büyük usta çınarı ebediyete uğurladık. İçimiz kan ağlasa da bizlere bıraktığı mirasları boş geçemeyiz tabi ki.

Kaybettiğimiz 2 büyük ismi bu yazımda diğer ikisini de, diğer yazımda kaleme alacağım. Ünlü magazinci ve ses sanatçısı, yazar Onur Akay’ ın vefatlarını duyurduğu isimler ülkemize güzel eserler bıraktılar. Bu isimlerden ilki Adem Yavuz ÖZATA. Usta tiyatrocu ve oyuncu Adem Yavuz Özata 2 Şubat 1975 ‘ te Sivas Gökova da doğdu. Genç yaşta İstanbul Bakırköy’e gelerek Bakırköy de sanat hayatına başladı. Bakırköylü Sanatçılar Derneği (BASAD) bünyesinde uzun yıllar bulundu. BASAD bünyesinde çalışmaları olan Tiyatrocu bir çok büyük ustalar ile çalıştı.

Büyük çınarlara  veda

Tiyatro turneleri de yapan sanatçı aynı zamanda bir sürü sinema filmleri ve Televizyon Dizilerinde güzel karakterlere hayat vererek rol almıştır. Özellikle doksanlı yılların Flash Tv döneminde popüler olunan dönemde bir çokreality Showlar da ve dizilerde rol aldı. 2000’ li yıllarda kanal yedi döneminin hareketlenmesi ile bir sürü Tv filmlerinde sayısız karakterlere can verdikten sonra Erler Filmde Türker İnanoğlu ile çalışarak bir sürü televizyon dizilerinde yer aldı.

Büyük çınarlara  veda

Usta Oyuncu Yavuz Özata belirli bir süre ticaret ile de meşgul olmak isteyip iş hayatına da atılsa da sanatı ağır basarak yine sanata geri dönen mesleğini aşk ile yapan en vefalı sanatçılardan oldu. Bir süredir ekranlarda görünmeyen usta oyuncu geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Yavuz ÖZATA’ nın oyuncu Arkadaşı İrfan Kangı sosyal medya hesabından şu duygusal mesajı yayınladı:

‘Tanıdığım en güleç, pozitif ve iyi niyetli adamlardan biriydi Adem Yavuz Özata. İstanbul’ a döndük acı haberi geldi. Daha iki hafta önce görüşmüştük. Oyunlarımıza her geldiğinde eli boş gelmez tatlısıyla teşrif ederdi benim güzle kardeşim. Çok erken pisi pisine gitti bu dünyadan. Daha oyunlar yapmayı planlıyorduk ama zamansız vedası bir kez daha hayatın ne demek olduğunu bize gösterdi. Mekanın cennet, ruhun şad olsun’ açıklamalarında bulundu. Büyük usta eşref kolçak tiyatro çalışmalarında bir çok sosyal sorumluluk içeren temalı oyunlar sahneledi ve yer aldı.

Ailesi ve arkadaş çevresi tarafından sevecenliği ile temizliği ile ve projelerindeki başarısı ile tanınan Yavuz Özata 44 yaşında aramızdan ayrıldı. En son 2015 te Nefesim kesilene kadar sinema filminde İbrahim karakterini canlandıran ve daha sonra İsimsizler dizisinde rol alan ÖZATA’ nın yer aldığı bazı projeleri sizler ile paylaşayım.

Gerçek Kesit (Tv Dizisi), Kuzenlerim (Tv Dizisi), Sırlar Dünyası ( Tv Dizisi), Kampüzistan (Tv Dizisi), Kurtlar Vadisi ( Tv Dizisi), Kalp Gözü ( Tv Filmleri Serisi), Cennet Mahallesi ( Tv Dizisi), Akasya Durağı ( Tv Dizisi), Ezo Gelin ( Tv Dizisi), Hatırla Sevgili ( Tv Dizisi), Sıla ( Tv Dizisi), İki Aile ( Tv Dizisi), Pars Narkoterör ( Tv Dizisi), Aşkı Memnu ( Tv Dizisi), Ezel ( Tv Dizisi), Papatyam ( Tv Dizisi) , Bizim Okul ( Tv Dizisi), Dersimiz Atatürk ( Sinema Filmi), Elif ( Tv Dizisi)

Bir çok projelere imza atan ve gencecik yaşta aramızdan ayrılan duayen oyuncumuza bizde Yüce Mevlam’ dan rahmet diliyoruz.

Büyük çınarlara  veda

BÜYÜK DEV ÇINAR EŞREF KOLÇAK

Sizlere şimdi anlatacağım ikinci isim ise bizi adeta yasa boğan canımız ciğerimiz Türk Sinemamızın Asırlık çınarı babamız ustamız Eşref Kolçak amcamız. Eşref Kolçak amcamız yaşamında çok çalkantılar gördü büyük bir acı yaşayarak 90 yaşına basmışken evlat acısı gördü ve Oğlu duayen sanatçı Harun Kolçak abimizi kaybetmişti. Kendisi de evladının arkasından 02 sene gibi bir süre sonra fazla dayanamayarak onun çöküntüsü ile hastalanarak aramızdan ayrıldı. Sizlere büyük usta Eşref Kolçak amcamızı ve bıraktığı mirasları anlatacağım.

Büyük çınarlara  veda

Eşref Kolçak 28 Ocak 1927 de Erzurum İspir’ de doğdu. Babası İspir Gaziler köyünden Harun Kolçakoğlu, annesi ise daha sonra Hateme adını alan Rus Kökenli Katya’ dır. Büyük usta Kolçak 14 yaşında 1941 de İstanbul Kasımpaşa’ ya yerleşti ve orada oturdu. Sultan Ahmet Erkek Sanat Enstütüsü’ nü bitirdi. Okuduğu ana bölümü tasfiyecilik ve Marangozluk tur. Eşref amcamız Marangozluk ve Mobilya Tamirciliği ile uğraştı. Kasımpaşa’da oturduğu dönemde Marangoz Atölyesi ve Mobilya mağazası vardı.

Büyük çınarlara  veda

 

1944 yılında Atilla Revü Opereti ile Tiyatroya başlayan sanatçı, 1945 te ses tiyatrosuna geçti. 1947 yılında figüranlıktan oyunculuğa geçişi Cahide Sonku ile birlikte oynadığı Fedakar Ana filmi ile olmuştur. 1950 ve 60’ lı yıllarda, melodram ve kahramanlık filmlerinin aranan jönü olarak sinemaya damga vurdu.

Bir Şoförün Gizli Defteri ( Atıf Yılmaz Filmi), Düşman Yolları Kesti ( Osman Seden Filmi) em önemli filmlerinden bir kaçıdır.

Sanat Hayatı boyunca 200’ ün üzerinde sinema filmi ile birlikte Televizyon dizilerinde de rol alan usta sanatçı en verimli dönemini 1970-1990 arası yaşamıştır. Büyük usta Kolçak 1982 den beri Bursa Gemlik teki evinde ikamet ediyordu. Cenazesi Gemlik te toprağa verildi. Sanat hayatı boyunca sayısız ödüller alan sanatçı 94 yaşında veda ederken Türk Sinema tarihinde yaklaşık bir asır geçiren nadir sanatçılardan oldu ve muhteşem eserler bıraktı.

BÜYÜK USTANIN ÖDÜLLERİ

-1961 Türk Filmleri Yarışması ‘ En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

(Namus Uğruna)

-2000 Antalya Altın Portakal Film Festivali ‘En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü (Güle Güle)

-2003 Antalya Altın Portakal Film Festivali Yıldırım Önal Anı Ödülü

Büyük Usta Eşref Kolçak’ın en uzun rol aldığı Televizyon dizisi de Çiçek Taksi Projesidir.

Ölmeden önce en son 2015 Haziranında Muğla Menteşe de Çekimleri gerçekleştirilen Senaryosunu İzmitli yönetmen Onur Ünlü’ nün  yazdığı Yapımcılığını Yağmur Ünal’ın Yapıp Yönetmenliğini Türkan Şoray’ ın yaptığı Uzaklarda arama filminde rol almıştır. Büyük usta Gemlikte eşinin e Oğlu Harun Kolçak’ ın yanına defnedilmiştir. Bizde büyük ustaya ve sevgili Yavuz abimize Yüce Mevlam’ dan rahmetler diliyoruz. Mekanınız Cennet olsun güzle insanlar. Hepinize güzel miraslar alacağınız okumalar diliyorum.

 

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı