Siyaset

“Gezinin hayaleti bile korkutuyor”

EMEP, HDP, Halkevleri, SYKP ve HDP temsilcileri, “Karanlık gider, gezi kalır” dedi

Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle haklarında verilen hapis cezasına tepki gösteren kent muhalefetinin temsilcileri ortak basın toplantısı düzenledi. Açıklamada, “Karanlık gider, gezi kalır” denildi.

2013 yılında İstanbul Gezi Parkı’nda başlayan ve tüm illere sıçrayan eylemler Kocaeli’de de yapılmıştı. Gezi eylemleriyle ilgili Kocaeli’de görülen dava çok sayıda kişiye ceza yağdı. Konuyla ilgili Eğitim Sen’de yapılan açıklamaya EMEP, HDP, Halkevleri, SYKP ve HDP temsilcileri ve üyeleri katıldı.

200’DEN FAZLA KİŞİ

Ortak basın bildirisini okuyan Halkevleri Şube Başkanı Tolga Köse,  “2013 Gezi direnişi sırasında eylemlerde belediye mülkünün zarar gördüğünü iddia eden dönemin AKP’li İzmit Belediyesi şikayetçi olmuş, meydana gelen zararın ödenmesini talep etmişti, dün 66. celsesi görülen karar duruşmasında ise belediye şikayetinden vazgeçti. Belediyenin şikayetini geri çekmesiyle davada yargılananlar mala zarar verme suçundan beraat etti. 200’den fazla kişi olarak yargılandığımız bu davada yargılananların neredeyse tamamına ceza verilmesi Gezi’nin ateşinin hala ne kadar canlı, Gezi’den duyulan korkununsa ne denli mevcut olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi.

“İNDİRİME GİDİLMEDİ”

Köse açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yasa dışı eyleme katılma”, “Dağılmamakta ısrar etme”, “Direnme”,” Kamu görevlisine görevini  yaptırmama” gibi suçlardan yargılandığımız bu davada 150 kişi cezalandırıldı. 150 sanık için toplamda 98 yıl hapis cezası verilirken, 17 sanık için 82 bin 400 TL para cezasına hükmedildi. Pek çok arkadaşımız için lehe olan hükümler uygulanmadı, cezalar ertelenmedi, indirime gidilmedi.

“3 BUÇUK 4 YILA VARAN CEZALAR”

Verilen cezalar kimi arkadaşlarımız için 3,5 – 4 yıla kadar varırken, yağdırılan bu büyük cezalar bizi aslında şaşırtmadı. Çünkü bizler 2013 yılında Türkiye’nin dört bir yanında sokağa dökülen, ağacına, şehrine, kent meydanına ve en nihayetinde yaşamına sahip çıkan yüz binlerce insan olarak bugün de mücadele ediyoruz ve tüm bu değerlere aynı iradeyle sahip çıkmaya devam ediyoruz”

“Gezinin hayaleti bile korkutuyor”

“BİZİ MÜCADELEDEN ALIKOYAMADILAR”

Köse, “Gezi’den bu yana bu memlekette yaşadıklarımız sayılacak, sıralanacak gibi değil. Nice baskılar, yasaklar, kayıplar, ihraçlar hatta katliamlar yaşadık ancak bunların hiçbiri bu memleketi sevenler, sahiplenenler ve bu memleketin tüm değerleri için mücadele eden bizleri bu mücadeleden alıkoyamadı.

“KARARLILIKLA DURMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Bugün iklim krizine karşı kent meydanlarını dolduran çocuklar, yaşamlarına en militan haliyle sahip çıkan kadınlar, memleketin barış çığlığı olan hocalar kısacası emeğimizi, kentimizi, memleketimizi sahiplenen bizler aynı kararlılıkla burada durmaya devam ediyoruz. Gezi’den bu yana yaşananları ve tüm bunlar karşısında bizim tavrımızı ve bu mücadeleyi bir an olsun bırakmayışımızı şöyle bir akla getirmek bile Gezi’den duyulan korkuyu anlamak için yeterli”  dedi.

“GEZİ RUHU CEZALANDIRILDI”

“Biliyoruz ki bu dava ile ceza alan 150 arkadaşımız değil, tüm Gezi ruhu cezalandırılmak istendi” diyen Köse, “Ancak yine biliyoruz ki Gezi’de sokaklara dökülen yüz binlerce insanın öfkesi Gezi’den bugüne yaşananlarla daha da diri. Milyonlarca insan ekonomik krizle ve geçim kaygısıyla boğuşuyor, kadınla her gün sokak ortasında katlediliyor, halkların iradesine darbe vuruluyor. Hayvanlar katledilirken yağma ve talan politikaları tam gaz devam ediyor.

“KARANLIK GİDECEK, GEZİ KALACAK”

Milyonların özgürlük, demokrasi talebi bugün olduğu gibi 2013 yılında da haklı ve meşruydu. Gezi’nin yargılanıp cezalandırılması ne bizleri bu mücadeleden alıkoyar, ne de tüm bu çürümüşlüğün içerisinde gittikçe artan homurdanmaların sesini kısar. Biz burada olduğumuz müddetçe Gezi ruhu da bu memleketin her bir köşesinde varlığını sürdürmeye, birilerini hayaletiyle dahi korkutmaya devam edecek. Biliyoruz ki Karanlık gidecek, Gezi kalacak” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı