Kültür

Pişmaniyeye bayıldılar

Kocaeli, 2. coğrafi işaretli ürünler zirvesinde yine ilgi odağı olurken, mankenler pişmaniyeyi çok sevdi

Ankara’da gerçekleşen 2.Uluslararası Coğrafi işaretler Zirvesi’nde Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen ve ekibi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a, Coğrafi İşaretler listesine alınan Kandıra Bezi’ni hediye etti.

TOPLAM 2 BİN 500 ÜRÜN

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle açıldı. 81 İlin katıldığı zirvede,  440’ı coğrafi işaret tescili almış 2 bin 500 ürün sergilendi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Ercan Yamen listeye alınan Serap Ertaş’a ait Kandıra Bezi’ni, Hereke Han Halı’dan Süheyla Sarı Yoldaş ile birlikte Erdoğan’a takdim etti.

Pişmaniyeye bayıldılar

ATO BAŞKANI HALI DOKUDU

MARKA Doğu Marmara Kalkınma Ajansı sponsorluğunda gerçekleşen ve Gebze Ticaret Odası’nın da destek verdiği zirvede Kocaeli’yi temsil eden Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kocaeli’ye ait coğrafi işaret listesine alınan; İzmit Pişmaniyesi, Hereke Halısı, Karamürsel Sepeti, Kandıra Bezi ve coğrafi işaretler konusunda değerlendirmeye alınan; Yarımca Kirazı, Çenesuyu, Eşme Ayvası, ve Gebze Çöreği’ni konuklara tanıttı. Büyük ilgi gören stant adeta ziyaretçi akınına uğrarken, stantı ziyaret eden mankenler pişmaniyenin tadına baktı, İzmit Kolonyası’nın kokusunu da hayli beğendi.

Pişmaniyeye bayıldılar

YEŞİLYURT’A PLAKET TAKDİMİ

Pişmaniye, çörek, ayva, çene suyu ikramları ise uzun kuyruklar oluşturdu. Öte yandan ziyaretlere Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran da eşi ile birlikte Kocaeli standını ziyaret etti ve Araştırmacı Ezgi Yeşilyurt’a katılımlarından dolayı plaket takdim etti. Başkan Baran daha sonra standı dolaşarak birde halı dokuması gerçekleştirdi. Ziyaretlerde Hikmet Kolonyaları’na ait İzmit’e özgü Pişmaniye kokusu da konuklara ikram edildi.

Pişmaniyeye bayıldılar

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı