Turizm

Sevdaluktur Artvin Bölüm-2

Mençuna’dan aşağı senin için akayı. Beni anlaman için Hopa’yı mı yakayı?

Yazımın az gecukmiş olan ikinci bölümüne bir ozanın dizeleriyle başladım. Dedim ya Sevdaluk. Ozan da sevdasu için Hopa’yı yakmayı bile göze almış.

Sevdaluktur Artvin Bölüm-2

Sevdaluktur Artvin Bölüm-2

İzlenmeye değer horon

Ama yakmayalım ne Hopa’yı ne de aşıkları. Gezimizin ikinci günü hırçın Karadeniz sahilindeyiz. Ancak bu kez hırçın değil hayli sakindi. Kemalpaşa sahilleri tabiri yerindeyse süt liman. KARBAFED organizasyonuna iştirak Artvin kökenliler, Kemalpaşa Belediyesi önünde tulumla karşılandı. Kemalpaşa Belediye Başkanı’nın yanı sıra KARBAFED Başkanı Mikail Kalyoncu, federasyon yöneticileri ve geziye katılanların horonu görülmeye değerdi. Ben ne yaptım? Bu güzellikleri fotoğrafladım.

Sevdaluktur Artvin Bölüm-2

Sevdaluktur Artvin Bölüm-2

Kazım Koyuncu’nun memleketindeyiz

Bir kez daha güzel anılarla ayrılıyoruz en kaliteli çayın yetiştirildiği Kemalpaşa’dan. Kemalpaşa Belediye Başkanı 2 sektörde çok iddialı. Biri çay, biri balık. Detaylara girmeyeceğim. Başkan, “Çay ve balık bizim işimiz” dedi. Çay ve balık konusunda hayli ileri gitmişler. Kooperatifleri var. Darısı ülkemin diğer belde ve şehirlerine. Hopa’ya doğru yola koyulduk. Kısa sürede vardık. Geziye katılanlar ilçeyi biraz turlarken biz de Hopa Belediye Başkanı’na konuk olduk. Kısa süreli sohbetten sonra müsaade istedik. Şunu söylemeden geçemeyeceğim. Hopa’ya 2 defa gittim ama Kazım Koyuncu’nun heykelini bir türlü göremedim. Bu da benim eksikluğum

Sevdaluktur Artvin Bölüm-2.Sonraki durak Arhavi’deyiz 

Hopa’dan çıktık yola, vardık Arhavi’ye. Arhavi’ya yaklaşırken Kopmiş’ten, Fener’den geçtik. Oraları bilen bilir ama ben de gittiğimde değil dinlediğim türküden öğrendim. Dizeler şöyle;

İkimizun arası

Fener’in tam orası

Kopmiş’te buluşalım

Verursun çay parası

Arhavi merkezde fazla kalmadık. Çünkü hedef Mençuna Şelalesi. Otobüslerin çıkamadığı yere minibüslerle gideceğiz. Kocaeli Artvin Batum ve Havalisi Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri bunu da mükemmel bir şekilde çözmüş. Otobüslerden indiğimiz yerde minibüsler bizi bekliyordu. Minibüslere transfer işlemleri yapılırken, KARBAFED Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Haber Dünyası Gazetesi Sahibi Selçuk Çelebi ile kısa bir gözlem yaptık. Minibüslerin olduğu yerde el sanatları ile uğraşan bir hanımefendiyi tezgahı başında gördük. İznini aldık ve röportaj yaptık.

Röportaj, Mençuna Şelalesi izlenimleri ve doğal güzellikleri bir sonraki yazıda.

Herşey gönlünüzce olsun.

 

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı