Siyaset

“1 Mayıslar yol açacak”

EMEP Kocaeli İl Başkanı Erkan, “İşçi sınıfı kazanacak, halk kazanacak” dedi

Emek Partisi Kocaeli İl Örgütü yarın dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanında kutlanacak olan 1 Mayıs ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirerek Kocaelili işçi ve emekçileri 1 Mayıs’a katılmaya çağırdı. İl örgütü adına açıklama yapan il başkanı Arzu Erkan; “21’inci yüzyılı “barış, refah, mutluluk” çağı olarak ilan eden kapitalistler, daha çeyrek asır dolmadan gerçek yüzlerini gösterdiler. Pandemi, ekonomik kriz ve savaş… Kapitalizm tüm bu melanetlerin sorumlusu olduğu kadar, yükü işçi sınıfı ve yoksul halkların sırtına bindiriyor” dedi. Azgın kar hırsı nedeniyle nükleer silahlanmanın, doğanın talanı ve yağmalanmasının tam sürat devam ettiğini belirten Erkan “ 8 saat çalışma hakkı dahil işçi sınıfının tüm kazanımları birer birer tasfiye ediliyor. Covid 19 işçileri öldüren bir hastalık haline getirilmiş durumda. Teknoloji geliştiği, iletişim dünyası devasa boyutlara ulaştığı halde bu birikim işçilerin, emekçilerin daha az çalışıp daha rahat yaşamasını sağlamıyor. Tersine, zenginler daha da zenginleşirken, yoksullar daha da yoksullaşıyor” diye konuştu.

Türkiye’de AKP iktidarı döneminde 200 bin işçinin grevinin yasaklandığını hatırlatan Erkan; “Ülkemizde tek adam yönetimi tam da işçiler çarklarda daha çok sömürülsünler diye kuruldu. 12 Eylül anayasasına konan sendikal barajlar ve işçilerin örgütlenmesini engelleyen yasalar olduğu gibi korundu. AKP katıksız bir sermaye partisidir. Türkiye işçi sınıfı ve halk bu düzenden kurtulmalıdır” dedi. 2022 1 Mayıs’ının işçi ve emekçilerin haklarının tasfiye edilmeye çalışıldığı ve ekonomik kriz ile birlikte yoksulluğun derinleştiği bir dönemde gerçekleşeceğini belirten Erkan “Anneler çocukların beslenme çantasına bir dilim peynir bir parça ekmek koyamıyorsa, pazarda file, mutfakta tencere boş kalıyorsa hem 1 Mayıs’ta hem de sonrasında meydanlara çıkma zamanıdır” açıklamasında bulundu.

Yeni seçim yasası ile işçilerin ve halkın siyasete katılımı ve temsiliyetinin daha da zora girdiğini ifade eden Erkan; “Gezi davasında halka gözdağı vermek üzere hukuksuz ve ağır cezalar yağdırıldı. Öte taraftan hükümet, dış politikada ülkeyi savaş maceralarına sürüklemeye devam ediyor. Ukrayna savaşı etrafındaki emperyalist dalaşta, savaş ve silahlanma bütçesinde, sınır ötesi savaş tezkerelerinde bunu defalarca gördük. Bu vahim gelişmeler karşısında düzen muhalefetini temsil eden Millet İttifakı ise eski düzenin restorasyonundan öte bir şey söylemiyor. Millet İttifakı çizgisi, işçi sınıfı ve halkın taleplerini sadece sandığa endeksleyerek mücadeleyi frenlemeye çalışıyor. Emek Partisi olarak bunun tam tersini söylüyor: İşçi sınıfına ve emekçilere talepleri için mücadele ve örgütlenme çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dört bir yanında kutlanacak 1 Mayısların işçi sınıfı ve demokrasi güçlerinin yolunu açacağını belirten Erkan; “İki kutuplu burjuva ittifak blokuna karşı halk ittifakının yolu da bu mücadele zemini üzerinden güç bulacaktır. Emek, demokrasi, özgürlük güçleri yani bütün bir halk olarak “birden” büyük olduğumuzu ve bu yağma, talan, sömürü düzeninden kurtulmak istediğimizi gösterelim. İşçi ve emekçilerin yönettiği bir ülke, sınıfsız sömürüsüz bir dünya için birleşmeye çağırıyor, işçi sınıfı ve halkımızın 1 Mayıs’ını devrimci coşkumuzla selamlıyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu