Eğitim

“AİHM kararları yok sayılıyor”

Veli-Der Kocaeli Şubesi yöneticileri, okul öncesi zorunlu din eğitimini eleştirdi

Yapılan yazılı açıklamada şunlar yer aldı: “Değerli basın, değerli veliler ve kamuoyu. 1-3 Aralık 2021 tarihinde 20. Milli Eğitim Şurası yapıldı. Yedi yıl aradan sonra yapılan Şurada 128 tavsiye kararı alınmıştı. Bu kararlar içerisinde usule aykırı olarak alınan, en dikkat çeken ve tartışmalı olanı ise okul öncesi din eğitimiydi. ‘Okul Öncesi Eğitim Programında, çocuğun gelişim düzeyi dikkate alınarak, din, ahlak ve değerler eğitimi yer almalıdır” kararını Uzman  eğitim bilimciler ve pedagogların görüşü alınmadan,  öneren grubun tavsiye kararı üzerine, konu tartışmaya açılmadan, Milli Eğitim Şurasında alel acele oylamaya sunulup, davetliler arasından oy çokluğu ile kabul edilmiştir.

Okul Öncesi ve Örgün

Eğitimde, din eğitiminin zorunlu olarak verilmesinin; çocukları ruhsal, zihinsel ve sosyal açıdan olumsuz etkilediği ve bunun daha sonra düzelmesinin mümkün olmadığı kişiliklerinde kalıcıya da telafisinin çok zor olduğu pedagoglar ve psikologlar tarafından açıklanmaktadır. Buna rağmen Bilimsel Eğitim, göz ardı edilerek, AİHM kararları yok sayılarak, ülkemizin altında imzası olduğu Evrensel Çocuk Hakları Sözleşmesi, Anayasa ve ilgili yasalar çiğnenerek okulöncesi din eğitimi ve okullarda zorunlu din dersi dayatılmaktadır.

“Dayatmalara karşı kampanya başlattık”

Veli-Der olarak, bu dayatmalara karşı, Mart ayı başında imza kampanyası başlattık. Bu kampanya gerici çevreleri rahatsız etmiş olacak ki bu çevrelerin temsilcilerinden biri olan Baran dergisi,  gerici zihniyetini diline yansıtarak, Atatürk’ü ve Cumhuriyetin kazanımlarını küçümseyip, değersizleştirmeye çalışmış, yaptığımız çalışmaları ve yazıları çarpıtarak; laik, bilimsel, demokratik, parasız eğitim talebimiz din karşıtlığıymış gibi gösterilerek Derneğimiz ve Denizli Dernek yöneticisi arkadaşımız Elif Bekçi hanım, aşağılanmaya çalışılmış ve hedef gösterilmiştir.

“AİHM kararları yok sayılıyor"

“Elif Bekçi’ye yapılan bize yapılmış demektir”

Biz de diyoruz ki, tüm Veli-Der yöneticileri ve üyeleri olarak; Şube Başkanımızın yanındayız, Elif Bekçi hanıma karşı yapılan her şey, bize yapılmış demektir. Bu gerici, çağ dışı zihniyete karşı, hukuki, demokratik ve meşru her türlü yollarla mücadele edeceğiz. Ülkemiz tarihi ne yazık ki, aydınlığı boğmak isteyenlerin şiddet eylemlerine sahne oldu ve bu nedenle arkadaşlarımızın güvenliğinden endişe duyuyor, Baran dergisinin hakkımızda yaptığı yalan, iftira, aşağılayıcı ifadeler ve bizleri, hedef gösteren yazılarından dolayı savcılığa Genel Merkez düzeyinde, suç duyurusunda bulunduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz. Çocuklarımızı asla karanlığa teslim etmeyeceğiz.Laik, bilimsel, demokratik, parasız eğitim mücadelemizden asla ödün vermeyeceğimizi bildiririz”

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu