Siyaset

Arda, ihale zamanlamalarına dikkat çekti

Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Ekrem Eray Arda, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüs gündemi kapsamında hükümetin aldığı ihale kararlarının zamanlamalarına dikkat çekerek açıklamalarda bulundu.

“Tüm dünyayı durduran Corona, ihaleleri durduramadı!”

Yaşadığımız bu olağanüstü süreçte neredeyse hayatın durduğunu ifade eden Ekrem Eray Arda açıklamasında, “ “Aylardır mücadele ettiğimiz ve küresel bir salgın haline gelen korona virüs nedeniyle ülkemizde hayatını kaybedenlerin sayısı 168’e, enfeksiyon tespit edilen vaka sayısı ise 10 bin 827’ye ulaştı. Okullar, iş yerleri kapandı. Evlerimize girdik. Hayatı durdurduk. Ancak tüm dünyayı durduran korona, ne yazık ki ihaleleri durduramadı” dedi.

“Bizler açıklanan ekonomik yardım ve destek paketlerini yeterli bulmayıp iyileştirici ek maddeler beklerken, koruma altındaki doğal alanların yapılaşmaya açıldığını görüyoruz.

Arda, ihale zamanlamalarına dikkat çekti

Böylesine kaotik bir ortamda sakinleştirici ve yapıcı gelişmeler kaydetmek yerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de “Korunan Alanların Tespit, Tescil Ve Onayına İlişkin Usul Ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanması zamanlama olarak ne kadar da manidar” diyen Ekrem Eray Arda açıklamasına şöyle devam etti; “Hepimiz seferberlik ilan etmiş vaziyette dayanışma mücadelesi içerisindeyken dikkatlerimizden kaçmış olabilecek bir diğer ihale ise Kanal İstanbul içindi.  Elzem olmadıkça hastaneye bile gitmediğimiz, market alışverişi dışında sokağa adım atmadığımız günlerde, Kanal İstanbul projesi için gerçekleştirilen ihaleye maskelerle girebilen bir ülke olmak takdire şayan. Covid-19 salgını ile ilgili tüm dünyada ve ülkemizde alınan tedbirler her geçen gün artırılıyor, birçok alanda yeni sınırlandırmalar getiriliyor. Ancak vatandaşın geçim sıkıntısını, eve ekmek götürme endişesini düşünen yok.

Korona virüsten etkilenen tüm dünya ülkeleri, olağanüstü hal ilan ederek sokağa çıkma yasakları getirir ve sınırlarını kapatırken, bizler geç hamle yaptığımız her saniye bu süreci daha da zorlu geçirmeye yaklaşıyoruz. Bugün vatandaşımızın tek derdi gelecek ayın kirasını ve faturalarını nasıl ödeyeceği, evladının karnını nasıl doyuracağıdır. Virüsten etkilenen tüm sektörlerde en az kayıpla ekonomiyi nasıl toparlayacağımız, bundan sonra sağlık sektöründe hangi adımları atacağımız konuları bütünüyle masaya yatırılmalı, iktidar bir an önce önceliklerinin farkına varmalıdır”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu