Magazin

Arslan ve Perinçek’ten Köy Enstitüleri kutlaması

Vatan Partisi Kocaeli İl Başkanı Yalçın Arslan, Köy Enstitüleri’nin 80’nci yılı nedeniyle bir mesaj yayınlarken, Genel Başkan Doğu Perinçek’in de açıklamalarını kamuoyuna yansıttı

Vatan Partisi Kocaeli İl Başkanı Yalçın Arslan ve Genel Başkan Perinçek’in mesajları şöyle: “Bugün, kuruluşunun 80. yılında KÖY ENSTİTÜLERİ’nin önem ve anlamını bir kez daha hatırlamak ve irdelemek durumundayız. ‘Köylü, Milletin Efendisidir’ diyen Gazi Mustafa KEMAL’in Milli Demokratik Devrim sürecinin Milli Eğitimdeki en önemli kurumlarından biri olan Köy Enstitüleri, günümüzde de partimizin GIda Güvenliği başlıklı değerlendirmesinin ve tarım politikamızın en gereksinim duyulan kurumlarından biri olmak zorunluluğu gerçekliğinde yeniden yaşama geçirilmelidir.

Köy Enstitülerinin kuruluşunda emeği geçen tüm devrimci önderleri, mezun olarak vatanımızın en ücra köşelerinde özveriyle görev yapmış olan binlerce öğretmenlerimizi saygıyla anıyor; yaşamlarını yitirmiş olanların ruhları şad olsun  diyor, yaşamda olanlarında ellerini öpüyorum. Kocaeli Kamuoyuna saygıyla duyurulur”

Arslan ve Perinçek’ten Köy Enstitüleri kutlaması

“Köy Enstitüleri Millî Egemenlik ve İktidar Projesidir”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Köy Enstitüleri’nin açılışının 80. yıl dönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Köy Enstitülerinin yalnızca aydınlatma ve kalkınma projesi değil, köylüyü iktidar yapma ve milli egemenliği hakim kılma projesi olduğu belirtildi.

Perinçek, “Atatürk’ün 1922 yılında dile getirdiği gibi ‘Türkiye’nin  hakiki sahibi ve efendisi’ olmak, hükümet olmak demekti. Köylüyü ülke yönetiminde söz sahibi kılacak birikim ve yeteneğe kavuşturmak gerekirdi. Köy Enstitüleri, köy çocuklarından köy öğretmeni yetiştirdi. Ama daha önemlisi, köy çocuklarından Devrimci yetiştirdi. Köy Enstitülüler, yalnız köylerde değil, Türkiye’nin bütününde halk yönetiminin öncüleri olarak görev yaptılar. Kendileriyle birlikte köylüyü iktidar sahibi yapmak için uğraştılar” ifadelerini kullandı.

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu