Kültür

“Aydın yolunu kendi seçiyor”

Vatan Partisi Genel Başkanı Perinçek, “Aydın belli bir sınıfın ideolojik cephedeki bir nevi gladyatörüdür” dedi

Ufuk Bagan (Hür Kocaeli) İzmit- Kocaeli Kongre Merkezi’nde devam eden 12. Kitap Fuarı’na katılan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Aydın ve Kültür” konulu söyleşide partililere ve katılımcılara hitap etti. Perinçek, farklı sınıfların savasçısı olarak tanımladığı aydınlar için, “Muhafazakarların da liberallerin de sosyalistlerin de aydınları var. Aydınlar aslında ideolojilerin öncüleridir” dedi.

“Aydın yolunu kendi seçiyor”

“Hepsi öncü konumdadır”

Kocaeli Kongre Merkezi, Selim Sırrı Paşa Salonu’nda Vatan Partisi Kocaeli İl Başkanı Yalçın Arslan’ın da hazır bulunduğu “Aydın ve Kültür” adlı söyleşide konuşan Doğu Perinçek, “ Politikacılar birer aydındır. Siyasetçilerin hepsi öncü konumdadır. Çünkü belli bir kitleyi temsil eden yöneticiler aydındır” diye konuştu.

“Aydın yolunu kendi seçiyor”

“Kafa emekçilerinden ayırmak lazım”

Perinçek sözlerini şöyle sürdürdü: “İşçi aydını, işçi sınıfının temsilcisi, aydını olabilir. Ama burjuvazi sınıfının da aydını olabilir. Sermaye sınıfının aydını, işçi sınıfının da aydını olabilir. Bunu kafa emekçilerinden ayırmak lazım. Kafa emekçisi dediğimiz beyaz yakalılar fikir üretiyor”

“Aydın yolunu kendi seçiyor”

“Aydın olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Aydını pozitif olarak görmeyelim. Farklı cephelerde olabilir.  Kibirli aydın da olur, namussuz aydın da olur. Fethullah cemaatinin de aydını var. Ama bu onun aydın olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor” dedi.

“Aydın yolunu kendi seçiyor”

“Onların hepsi aydındır”

Perinçek konuşmasının devamında; “Peygamberlerin, evliyaların ve nebilerin hepsi aydındır. Peygamberlerimiz iz bırakmış büyük aydınlardır. Öte yandan diktatörler ne kadar zalim olursa olsun aydındır. Hiç kimse aydınlıkta diktatörlerle yarışamaz” ifadelerini kullandı.

“Aydın yolunu kendi seçiyor”

 “Kocaeli’ye yakışan bir fuar”

Kocaeli Kitap Fuarının istisnai bir fuar olduğunu ve Kocaeli’ye yakıştığını belirten Genel Başkan Perinçek, “Kocaeli Cumhuriyet kentidir, Kocaeli Cumhuriyetin sanayi kentidir. Türkiye’nin üretiminde Kocaeli birinci, Kocaeli nüfusuna göre önemli bir üretim kentidir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bu fuar ve buluşma için çok teşekkür ediyorum” dedi. Perinçek söyleşi sonrası Kaynak Yayınları’nın  standında kitaplarını okurları için imzaladı.

 

“Aydın yolunu kendi seçiyor”

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu