Sanat

Babadan müzisyen; Charlie Parker

Charles "Bird" Parker, Jr. (29 Ağustos 1920 – 12 Mart 1955) Amerikalı jazz sanatçısı ve saksofon yorumcusu

Babası da müzisyen olan Charlie Parker, müzikle çocuk yaşlarda tanıştı. Jazz müziğinin dünya tarihinde çok büyük bir isim yapan Charlie Parker, ne yazık ki beş parasız öldü. Fırtınalı yaşamının noktalanmasından önce, yaşantısını müziğinde hissettirebilmeyi başarmış, eserleriyle birçok müzisyeni etkileyerek yol gösterici oldu. Müzik kariyerinin erken yaşlarında ‘Bird’ (Kuş) lakabını aldı. Bu takma ismin geçmişi hakkında birçok söylenti bulunmakta.

Babadan müzisyen; Charlie Parker

Gelmiş geçmiş en büyük saksafoncu

Parker’ın beste yapmadığı, notaları yazmaya fırsatının olmadığı bilinir. Bestelerinin çoğunu Dizzy Gillespie’ye yazdırmıştır. Buna rağmen jazz tarihinin gelmiş geçmiş en büyük saksofoncusu olarak anılır. Alto-saksofoncu olan Charlie Parker, özel yaşamında müzikle ilgili konuşmaktan pek hoşlanmaz ve bu konuda: “Müzik, sizin kişisel deneyiminiz, düşünceleriniz, aklınızdır. Ne yaşıyorsanız çaldığınızdan o duyulur. Müzikte sınırlar çizilmeye çalışılıyor. Sanatta sınır olur mu?” derdi. Sınırsızlığa içten bağlıydı. Klasik müziğe çok özel bir ilgi duyardı.

Babadan müzisyen; Charlie Parker

Parker, bebop türünün kurucusu

Bir jazz türü olan bebopun kurucusu olan “Bird”, doğaçlama çalmakta da ustaydı. Uyuşturucu batağına saplanan Charlie Parker, 34 yaşında yine uyuşturucu yüzünden öldü. Carnegie Hall Konser Salonu’nda kendisi için düzenlenen özel törene (Jam session) müzik dünyasının bütün ünlü isimleri katılmıştı.

Babadan müzisyen; Charlie Parker

Diskografi

Savoy (1944-1949)

Dial (1945-1947)

Verve (1946-1954)

Bazı canlı konser kayıtları:

Live at Townhall w. Dizzy (1945, ilk olarak 2005’te yayınlandı)

Bird and Diz at Carnegie Hall (1947)

Bird on 52nd Street (1948)

Jazz at the Philharmonic (1949)

Charlie Parker All Stars Live at the Royal Roost (1949)

One Night in Birdland (1950)

Bird at the High Hat (1953)

Charlie Parker at Storyville (1953)

Jazz At Massey Hall (1953)

Parker’ın seslendirdiği bazı parçalar

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu