Kültür

Bu yıl üçüncüsü düzenleniyor  

Anadolu’nun Kadın Gücü yarışması, ‘ŞANS’ temasıyla kadın üreticileri çağırıyor

Kadın üreticileri ve tasarımcıları desteklemek amacıyla düzenlenen Anadolu’nun Kadın Gücü yarışması bu yıl üçüncü kez düzenleniyor.Yarışmada kategori birincilerine Anadolu Kültürel Girişimcilik tarafından 10 bin TL ön alım garantisi verilecek. Anadolu Kültürel Girişimcilik (AKG) tarafından, kadınların emeğini daha iyi değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilen ‘Anadolu’nun Kadın Gücü’ yarışması bu yıl üçüncü kez ‘Şans’ temasıyla düzenleniyor. Geleneksel motifleri ve kültürel değerleri modernize ederek günümüze taşıyan ürünlere dönüştürmeyi teşvik etmek amacıyla 5 ayrı kategoride düzenlenen yarışmaya, Türkiye’nin dört bir yanından kadın tasarımcı ve üreticiler 5 ayrı kategoride yarışacak.  Takı, Tekstil, Ev & Dekorasyon, Kahve Seti kategorilerinde satışa sunulmaya hazır ürünler yarışırken; illüstrasyon kategorisinde yaratıcı çizgiler arasından seçim yapılacak. Yarışma,www.anadolununkadingucu.com adresi üzerinden 31 Mart 2021’e kadar başvuruları kabul ediyor.

Geçtiğimiz iki yılda Türkiye genelinde düzenlenen yarışmada, 2 bine aşkın kadın üreticiye ulaşıldı. Yarışma özellikle Kadın kooperatiflerindeki kadın emeğini, ürünlerini doğru hedef kitleyle buluşturmak isteyen kadınlara ulaşmayı amaçlıyor. Jüri, 5 kategoride finalistler arasında değerlendirme yaptıktan sonra her kategorinin birinci sonuçları Mayıs 2021 tarihinde açıklanacak. Birincilere 10 bin TL ön alım garantisi veren yarışmada, yerel kalkınmayı desteklemek amacıyla; bölgedeki kadın üreticiler ilgili müze mağazalarının tedarikçi listesine de alınacaklar.

Bu yıl üçüncüsü düzenleniyor  

Bağlıkaya: “Anadolu’nun kültürel mirasını kadın üreticilerimiz dünyaya tanıtacak. Anadolu’nun zengin birikimini kendi yaratıcı dokunuşlarıyla yorumlayan kadın üretici ve tasarımcıları, yarışmamıza katılmaya davet ediyoruz” dedi. Bağlıkaya, “Pandemi döneminde olumsuz etkilenen turizmin aşılamaların ardından tekrar hareketleneceğini öngörüyoruz. Bu dönemde ülkemizin kültürüne ve Anadolu topraklarının tarih boyunca medeniyetin beşiği olduğuna dikkat çekerek‘’Şans teması” ile müze mağazalarımızda ürünleri satışa sunacağız.Böylece, mağazalarımız aracılığı ile kadın ürünlerini dünyaya satmasına destek olacağı” diye konuştu.

Anadolu’nun Kadın Gücü Yarışması Proje Yürütücüsü Seçil Şendağ; “3. yılına giren bu yarışma kadın üreticileri sadece tedarikçi yapmakla kalmıyor aynı zamanda verdiğimiz desteklerle de onların üretim ve pazarlama kapasitesine destek veriyoruz. Geçen yıllarda gelen 2000   başvuru arasından birincilere verilen 10’ar bin liralık ürün alımı garantisinin yanı sıra, ön değerlendirme grubundan seçilenler ve yarışmaya katılanlar, tedarikçi havuzuna alındı. Amacımız kadın üretici ve tasarımcı sayısını artırmak.Yerel üretimi desteklemek ve kadın üreticilerin kalkınmasına fayda sağlamak bizim için çok değerli” dedi.

Her yıl düzenlenen Anadolu’nun Kadın Gücü yarışması, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerindeki ticari alanların işletme yetkisine sahip Anadolu Kültürel Girişimcilik (AKG), Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü (DÖSİMM) iş birliği ile, kadın girişimci ve tasarımcılara yönelik düzenleniyor. Anadolu’nun Kadın Gücü adını taşıyan yarışma sonucunda seçilecekürünler, AKG yetki alanlarındaki müze mağazalarında satışa sunulacak.

Web :                   : http://anadolununkadingucu.com/

Instagram           :https://www.instagram.com/anadolukadingucu/

Bilgi İçin :            Pınar Dumanoğlu  M:0530 690 20 66 Mail: [email protected]

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu