Yeme & İçme

Büyük ödül Ayfer Özer’in

Master Of Cake İzmir'de birinci belli oldu

Pasta ve Çikolata profesyonellerini bir araya getiren 7.Uluslararası Master Of Cake- Pasta ve Çikolata Festivali  kapsamında gerçekleştirilen  yarışmada  festival birincilik ödülünü en yüksek puanı alan Ayfer Özer kazandı.  Çiçek aranjmanı kategorisinde   yarışmaya katılan Pasta şefi Ayfer Özer, jüriden tam not aldı.

Büyük ödül Ayfer Özer’in

İzmir Alsancak’ta bulunan Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde 21-22 Mayıs 2022 tarihlerinde düzenlenen Master Of Cake- Pasta ve Çikolata festivalinde gerçekleştirilen pasta yarışmasına  Türkiye,İran ve Azerbaycan gibi ülkelerden yaklaşık 200  pasta şefi başvurdu.

Büyük ödül Ayfer Özer’in

Her yıl farklı içeriklerle hazırlanan festivalde bu yıl ilk kez ekmek kategorisi de eklenerek yeni bir alan oluşturuldu. Festivalin ilk gününde yarışmaya başvuran pastaların teslim edildiğini ve jüri tarafından değerlendirildiğini söyleyen Master Of Cake Organizasyonu Genel Koordinatörü Zümra Uludoğan, yarışmaya başvuran eserlerin kategorisine göre teknik, sanatsal, görsel ve lezzet açısından puanlandırıldığına dikkat çekti. Festival jürisi Daniel Dieguez ( İspanyol Cake Art sanatçısı ve Öğretmeni), Dada Marcic ( Hırvatistan- Pasta Şefi) , Mine Ataman ( Ankara -Ekmek şefi), Fatih Çınar ( İstanbul- Ekmek Şefi), Muharrem Arıcı ( Ankara -Ekmek Şefi) , Hikmet Özdemir (Pasta Şefi), Ozan Güngör ( Aydın Adnan Menderes Üniversitesi -Öğretim Görevlisi) ve Pınar Barut’dan ( Kıbrıs -Doğu Akdeniz Üniversitesi -Öğretim Görevlisi) oluştu.

Büyük ödül Ayfer Özer’in

Master Of Cake İzmir- Pasta ve Çikolata Festivali’nde en yüksek puanı alan Ayfer  Özer festival birincisi olurken kategorilerine göre ödül alan diğer isimler şöyle sıralandı.

 

Festival birincilik Ödülü             –  Ayfer Özer

 

Büyük Dekoratif Tasarım Ödülü         – Süleyman Maden

 

Minyatür Dekoratif Tasarım Ödülü     –  Serpil Aydın

 

Şeker Hamuru/ Düğün Pastası         – Gülten Çarkacı

 

Kutlama Pastası                 – Mervenur Çin

 

Kurabiye                      – Gülten Çarkacı

 

Çiçek Aranjmanı                – Ayfer Özer

 

Saksı Çiçeği                     – Abrisham Sheikholeslami

 

3D Büst Kek                    – Mervenur Çin

 

Çikolata ve İzomalt                – Büşra Büke

 

Pettifour                    – Gülten Çarkacı

 

Pasta Tasarım                – Elmira Mathtomi

 

Cupcake                – Fikriye Betül Gömeç

 

Ekmek kategorisi            – Sema Geçgel

 

Grup Ekmek                – Hatice Kübra Tikbıyık

 

Sanatsal ekmek            – Neslihan Açıkgöz

 

Yöresel Lezzetler            – Yıldız Yardım

 

 

 

Uluslararası Master Of Cake İzmir Festival Genel Koordinatörü  Zümra Köse Uludoğan’ın “Herşeyin pastadan olduğu bir platform olarak nitelendirdiği festivalde, dünyaca tanınmış İspanyol Cake art-kek sanatçısı ve öğretmeni Daniel Dieguez ”Yüzüklerin efendisi filmi Orman devi Ent” karakterini 400 kilo çikolata  kullanarak  aslına uygun el işçiliği ile bir sanat eseri şeklinde yaptı. Çocuk etkinlikleri, atölyeler ve konserlerin yer aldığı festival boyunca günde 10 bin gevrek ikram edilidi. Katılımcı firmalardan Katsan çikolata pasta şefleri Kadir Pehlivan, Ergun Güner ve İsa Divleli tarafından ilk gün 750 kişilik  orman meyveli yığma pasta yapılırken, ikinci gün ise İzmir’in kurtuluşunun 100. yıldönümü adına 500 kişilik çikolatalı pasta yapılarak ziyaretçilere dağıtıldı. Altınmarka Çikolata şefi Ekrem Aycı ise çikolata yapımına dair yaptığı sunumda ziyaretçilere bilgi verdi ve tadım yapıldı. Festival etkinliklerinde Sosyal sorumluluk projesi kapsamında İzmir Aşçılar Derneği tarafından organize edilen  Down Sendromlu çocuklar tarafından sunulan defile  renkli görüntülere sahne oldu.

Uluslararası Master Of Cake İzmir Festival Genel Koordinatörü  Zümra Köse Uludoğan, “36 firmanın katıldığı festivalde 21 profesyonel şef farklı show ve tadımlarla hünerlerini de  sergileme fırsatı buldu. Önümüzdeki yıllarda daha da geliştireceğimiz festivalimizi yurtdışına taşımayı planlıyoruz ve alt yapı çalışmalarına başladık. Bir sonraki festivalimizde pasta ve çikolata severler için yeni alanlar ve  sürprizler için  olacak” açıklamasını yaptı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in  ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu’nun katıldığı festivalin ödül töreninde kategorilere göre kazanan isimlere ödülleri takdim edildi.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu