Ekonomi

CHP’li vekillerin raporu Kılıçdaroğlu’na iletildi

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın, Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’ın bulunduğu Kocaeli Gebze bölgesinde bulunan sanayilerin ve kapanan fabrikaların sorunlarını tespit etmek için görevlendirilen heyet, raporunu parti yönetimine ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu.

Raporda birçok sorun tespit edilmekle birlikte bir kaç başlık öne çıkıyor.

KOCAELİ’NİN GELİRLERİ BAŞKA İLLERE GİDİYOR

Raporda, “Kocaeli, Bursa ve Gebze vergileri İstanbul’a gidiyor. Bölgenin yaptığı üretim sonucu kişi başına gelir 79 bin 254 TL olduğu halde bu para kentte kalmıyor” denildi.

KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRME SORUNU YAŞANIYOR

Raporda, “Bir yandan işsizlik ciddi bir sorunken diğer yandan nitelikli iş gücüne ulaşmakta sorun yaşanıyor. Kalifiye ara eleman yetiştirmek konusunda önlemlere ihtiyaç var. Bölgedeki 21 meslek okulundan 6 tanesi kapanmış. Çok ciddi bir kalifiye ara eleman sıkıntısı yaşanıyor” ifadeleri yer aldı.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Raporda otomotiv sektörünün 2019 yılında yaşadığı düşüle birlikte 2020 yılında daha kötüye giden bir ivme olacağı belirtilmiş.

ÜRETİCİ PARAYA ULAŞMAKTA ZORLUK ÇEKİYOR

Bankalar zor durumdaki sanayi kuruluşlarına kredi kullandırmadıkları için, firmalar çok yüksek faizle diğer finans kurumlarından borçlanarak batma noktasına gidiyor.

30 FABRİKA KAPANMIŞ, 27 FABRİKA TAŞINMIŞ, 5 BİN KİŞİ İSSİZ KALMIŞ

Raporda dikkat çeken başlıklardan bir tanesi de kapanan fabrikalar. Gebze sanayi havzasında ekonomik krizin etkisiyle son 2 senede 30 adet fabrika kapanmış, ağırlık olarak Bulgaristan olmak üzere 27 adet fabrika yurt dışına taşınmış. Bunun yanında Anadolu kentlerine taşınan fabrikalar da bulunuyor. İflas eden ve taşınan fabrikaların sonucu olarak 5 bin civarında istihdam kaybı yaşanmıştır” denildi.

CHP’li vekillerin raporu Kılıçdaroğlu’na iletildi

SANAYİ ELEKTRİĞİ, SUYU, DOĞAL GAZI, EN PAHALI İL KOCAELİ

Raporda, “Elektrik ve su girdilerinin çok yüksek olması en önemli sorun olarak öne çıkmakta. Elektrik bedelini OSB’ler ödemekte, daha sonra bu parayı üyelerinden tahsil etmekte zorlanmakta. Erzurum 0,80 kuruşa, Adana 1,80 kuruşa su kullanırken, Kocaeli 10 TL. ye kullanıyor. Büyükşehirler içerisinde en pahalı su rakamı olduğu ifade edilmiştir. Elektrik 192 TL’den alınırken, sanayici elektriği 450 TL’den kullanıyor, son tüketici rakamı 650 TL ye ulaşıyor” ifadelerine yer verildi.

10 ADET LİMAN VAR, 1 TANE RAYLI BAĞLANTI SİSTEMİ YO

Raporda, “Kentte 10 adet liman bulunmakla birlikte, OSB’lerden transfer ağlarına erişim sağlayacak bir tane raylı sistem bulunmuyor” bilgisi verildi.

RAPORDA DİKKAT ÇEKEN BÖLÜMLERDEN BİR TANESİ DE CORONA VİRÜSÜ

Raporda sanayi havzasında kullanılan birçok araç ve gerecin ham maddesinin çoğunun Çin’den geldiğine,  Corona Virüsü nedeni ile bölgenin sıkıntı altında olduğuna yer verilmiş. Ayrıca 2 ay gibi sınırlı bir süre yetecek kadar ham madde bulunuyor, daha sonra yüksek fiyatlı olarak başka ülkelerden alınabilecek. Bu durum yakın zamanda ciddi sorunlara yol açabilir” İfadeleri dikkat çekici.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı