Ekonomi

Çok sevindiler

Atıklarını getiren çocuklar Ödül Market ile mutlu oldu

İzmit Belediyesi ve İzmit Kent Konseyi tarafından çocukları geri dönüşüme teşvik etmek amacıyla başlatılan Çocuk Ödül Market projesine destek veren çocuklara ve vatandaşlara hediyeler verildi. İzmit Belediyesi ve İzmit Kent konseyi ortaklığında çocukları geri dönüşüme teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen ve ICLEI-Sürdürülebilir Kent Birliği tarafından da örnek uygulama gösterilen Çocuk Ödül Market’te ilk 4 ayda en çok atık getirenlere çeşitli hediyelerle teşekkür edildi. İzmit Belediyesi yetkilileri ve muhtarlar Çocuk Ödül Market Projesi’ne destek veren vatandaşlara çiçek takdim etti.

3 BİN 440 KG ATIK TOPLANDI

Çevre duyarlılığını arttırma ve kirliliğe karşı önleyici çalışma niteliği taşıyan Çocuk Ödül Market Projesi için pilot bölge seçilen Hacıhızır Mahallesi’nde, Kertil Tekke Meydanı’nda bulunan muhtarlığın yanında atık getirme merkezi hazırlandı. Dört ay önce başlayan pilot uygulamada toplanan 2 bin 700 kilogram ambalaj atığı, 190 kilogram elektronik atık, 490 kilogram tekstil atığı ve 60 kilogram bitkisel atık yağ olmak üzere toplam 3 bin 440 kilogram atık kent ekonomisine kazandırıldı.

PROJE 4 AY ÖNCE BAŞLADI

Atık getirme merkezine; ambalaj atıkları, atık piller, atık yağlar, elektronik atıklar ve tekstil atıklarının toplanacağı konteynırlar yerleştirildi. Aileler, biriktirdikleri atıkları mesai saatleri arasında bu merkezlere getirerek geri dönüşüm hareketine katıldı. Kertil Tekke Meydanı’nda gerçekleştirilen programda projeye destek veren vatandaşlara ve çocuklara teşekkür edildi.

YOĞUN KATILIM

Çevreye duyarlılık gösterenlere teşekkür edilen etkinliğe; İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz, Hacıhızır Mahalle Muhtarı Lütfi Bodur, Veliahmet Mahalle Muhtarı Kadir Kızıl, Hacıhasan Mahalle Muhtarı Ömer Uzun, Çukurbağ Mahalle Muhtarı Yaşar Tüzer, İzmit Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Doğan ve mahalle sakinleri katıldı.

“ÖRNEK BİR PROJE OLDU”

Getirilen atıklara karşılık çocuklara teşvik amacıyla zeka oyunu ve top hediye edildi. Programda konuşan Hacıhızır Mahallesi Muhtarı Lütfi Bodur, “Mart ayında başladığımız Çocuk Ödül Market Projemizi noktalamış bulunuyoruz. 4 aylık süreçte 4 tona yakın atığı geri dönüşüme kazandırdık. Projeyi destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Örnek bir proje oldu” dedi.

“FARKINDALIK ARTMALI”

İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, “Çocuklarda geri dönüşüm bilincini yükseltmek ve bu konudaki farkındalığı arttırmak amacıyla Hacıhızır Mahallesi pilot bölge seçildi. Çocuklarımızın toplama merkezine getirdiği atıklar hem ülke ekonomisine hem de kent ekonomisine kazandırıldı. Bu çalışmaya başka mahallelerde de devam edeceğiz” diye konuştu.

“PROJEYİ YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural ise, “Atık malzemelerini bizim kullanma ve değerlendirme şansımız var. Sahada aileleri ve çocukları da dahil etme noktasında karar aldık. Uygulamamıza da bu mahalleden başladık. Sürdürülebilir Kentler Birliği’ne bir sürü ülke üye. İzmit Belediyesi ve bu ekibin yapmış olduğu çalışma tüm dünyaya örnek proje olarak gösterildi. Bu projeyi yaygınlaştırma hedefimiz var. Çocuklarımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu