Eğitim

“Eğitim hakkı satılığa çıkarıldı”

Veli-Der Kocaeli Şubesi Başkan Yardımcısı Korkmaz, “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde özel okullara, özel meslek liselerine kaynak aktarımı haberi ile güne uyandık” dedi

Veli-Der Başkan Yardımcısı Beyhan Korkmaz tepkilerini şöyle dile getirdi: “En az 2 milyon çocuğun ‘Çocuk işçi’ olarak çalıştırıldığı, son 20 yılda en az 787 çocuğun çalıştırılırken yaşamını kaybettiği (İSİG raporu), salgının ilk yılında en az 6 milyon çocuğun eğitime hiç erişemediği, en az 675 bin öğrencinin örgün eğitim dışına çıktığı, salgında alınmayan önlemler nedeniyle çocuklarımızın, eğitim emekçilerinin Covid-19 nedeniyle yaşamını kaybettiği, yüzlerce sınıfın karantinaya alındığı bir gerçeklikte kamusal eğitim hakkı için, salgında alınması gereken önlemler için ayrılmayan kaynakların bir kez daha özel okul sahipleri için kullanılacağı Resmi Gazete’ de yayınlandı.

“Eğitim hakkı satılığa çıkarıldı”

Kamusal eğitim hakkına sahip çıkmak ortak geleceğimize sahip çıkmaktır. Kamu kaynakları, bütçe biz velilere, çocuklarımıza, eğitim emekçilerine aittir. Bize ait kaynakların özel okul sahiplerine aktarılmasını kabul etmeyeceğiz. Karar alıcılar tüm çocuklarımızın kamusal eğitim hakkından sorumludur”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu