Kültür

Ellibeş,Yenicuma Camii’nde

Ak Parti Kocaeli İl Başkanı Ellibeş, “Her alanda olduğu gibi tarihimize sahip çıkma hususunda da devrim yaptık” dedi

AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, 3 yılda 300 yıl önceki orijinal haline dönüştürülen Yeni Cuma Camii’ni ziyaret etti. AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş ile AK Parti İzmit İlçe Başkanı Av.Ali Güney 25 Eylül 2017’de başlayan restorasyon çalışmaları artık bitme aşamasına gelen Yeni Cuma Camii’nde incelemelerde bulundu.  Başkan Ellibeş, AK Parti iktidarının her alanda olduğu gibi tarihe, kültüre ve ecdadın mirasına sahip çıkma hususunda da devrim yaptığını açıkladı.

Ellibeş,Yenicuma Camii’nde

“BEKLEDİĞİMİZE DEĞECEK HASSAS RESTORASYON”

Mimar Sinan tarafından 16.yy’da inşa edilen ve İzmit’in en önemli tarihi eserlerinden biri olan İzmit Pertev Paşa Camii ya da bilinen adıyla Yeni Cuma Camii’nde restorasyon çalışmaları 25 Eylül 2017’de başladı. Mimar Sinan’ın eserleri arasında süslemeden çok yapının ihtişamını ortaya çıkaran eşsiz bir mimariye sahip cami aslında hamamı, sübyan okuluyla dönemin önemli külliyelerinden biriydi. Cami ve okul günümüze kadar ayakta kalmayı başarırken, hamamın sadece kalıntıları bulunuyor. Restorasyon çalışmaları sayesinde tarihi yapı, ilk günkü orijinal haline dönüştürüldü. Çalışmaların 3 yıl beklediğimize değecek dedirtecek titizlikte yapıldığı görüldü. Bu kapsamda taşıyıcı özelliğini kaybeden minare, çekirdeğe kadar sökülerek, aslına uygun teknik ve malzemelerle yeniden inşa edildi. Onun dışında diğer bölümleri sağlam olan camide yanlış restorasyon çalışmaları sonucu ilave edilen sıva gibi beton imalatları ince ve hassas bir çalışmayla yapıdan uzaklaştırıldı. Bu çalışma sırasında daha önce varlığı bilinmeyen bir çok yazı ve eser de anıtlar kuruluna rapor edildi. Mayıs ayının ortalarına denk gelen; önümüzdeki Ramazan Bayramı’nda yeniden ibadete açılması beklenen Yeni Cuma Camii’ni ziyaret eden Başkan Ellibeş, “Türkiye son 18 yılda, her alanda olduğu gibi tarihe, kültüre ve ecdadın mirasına sahip çıkma hususunda da devrim yaptı” dedi. Ellibeş şunları söyledi:

Ellibeş,Yenicuma Camii’nde

“YENİCUMA CAMİİ İLK YAPILDIĞI HALİNE DÖNDÜ”

“Sadece ecdadımızın değil, coğrafyamızın tüm mirasını korumaya aldık. AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye genelinde sadece 460 eserin restorasyonu yapılmışken son 18 yılda 5 bin 60 eser restore edilerek milletimizin ve insanlığın hizmetine sunuldu. UNESCO somut olmayan kültürel miras listesine kayıtlı hiç değerimiz yokken bugün aynı listede 18 eser ile temsil ediliyoruz. Bu kategoride dünyada 178 ülke arasında ilk beşte yer alıyoruz. Sadece sınırlar içindeki eserlere değil, sınırlar dışındaki eserlere de aynı hassasiyet gösterildi. Osmanlı ve Türk coğrafyasında toplam 120 eser restore edildi. İzmit’te de son 18 yılda yapılan restorasyon çalışmalarından en önemlilerinden biri İzmit Pertev Paşa Camii, bilinen adıyla Yeni Cuma Camii’nde yapılan çalışmadır. Üç yıldır devam eden bu çalışmalar sırasında taşıyıcı özelliğini kaybeden minare çekirdeğine kadar sökülerek, uygun teknik ve taşlarla yeniden inşa edildi. Mimar Sinan’ın bu eşsiz eseri aynı zamanda 300 yıl önce ilk yapıldığı hale nihayet bu restorasyon işlemi sonrası kavuşacak. İçerideki sıvaların sökülmesi, kullanılmaz hale gelen kapıların aslına uygun şekilde yeniden restore edilerek işlevsel hale getirilmesi, bahçesindeki boş alanların özel taşla kaplanarak açık alandaki cemaat sayısının çoğaltılması, şadırvanın ve cami içindeki yazı ile süslemelerin 300 yıl önceki haline dönüşmesi eminim benim kadar camiye gelen herkesi etkileyecektir”

https://hurkocaeli.net/ellibesyenicuma-camiinde/

Başkan Ellibeş’e ziyareti sırasında AK Parti İzmit İlçe Başkanı Av.Ali Güney’in yanı sıra İl Başkan Yardımcıları İbrahim Gürsel, Ahmet Sönmez, Abdullah Binbay, İl Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Ercan, İlçe Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir ile ilçe yöneticileri Selim Ordu, İsmail Solmaz, Halil Atay, Hasan Pancar ve Mustafa Tarcan da eşlik etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı