Siyaset

EMEP Kocaeli, taleplerini sıraladı

Emek Partisi  Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan ülkede yaşanan ekonomik krizle ilgili basın açıklaması yaptı

Erkan açıklamasında şunlara değindi:  “Ekonomik kriz koşulları milyonlarca vatandaşın yaşamını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Hükümetin krize çare olarak önümüze sürdüğü kur korumalı mevduata parasını yatıran milyonerlerin kaybı karşılanırken, milyonlarca emekçi yoksulluk ve geleceksizliğin kucağına itiliyor. Sadece son iki günde kurda yaşanan dalgalanma nedeniyle kur korumalı mevduata sahip olanlara ödenecek tutar 12 milyar lira arttı. Öte yandan milyonlarca emekçinin artan enflasyon rakamları, tarımdaki daralma ve maliyetlerin artması nedeniyle yaşadığı yoksulluk daha da derinleşiyor. Erdoğan ve tek adam yönetimi ise işçi ve emekçi halk kitlelerinin hoşnutsuzluğunu, huzursuzluğunu baskılarla, yasaklarla, soruşturma ve cezalarla bastırma yolunu izliyor. Bu yasakçı tutum üniversitelerde bahar şenliklerinin engellenmesinden, CHP İstanbul İl Başkanı’na verilen cezaların Yargıtay tarafından onanmasına kadar her yerde kendini gösteriyor.

Çok açık ki Erdoğan ve Cumhur ittifakı iktidarını kaybetmemek için her yolu deneyerek; tek adam yönetimini sağlamlaştırmak da ısrarcı. Geleceği elinden alınan, işsizliğin ve yoksulluğun pençesine itilen milyonlarca işçi ve emekçinin bu koşulları değiştirmek için birleşerek mücadele etmekten başka bir yolu yok.

Emek Partisi olarak aşağıda belirttiğimiz talepler etrafında ortak bir mücadele kurmak, yoksulluğun altında ezilen milyonlar olarak birleşerek, bizlere reva görülen bu yaşamı değiştirmek için tüm Türkiye genelinde bir kampanya başlatıyoruz.

Taleplerimiz;

* Başta enerji, temel tüketim maddeleri ve konut kirası olmak üzere zamlar durdurulsun, yapılan zamlar geri alınsın

* Ücretler, yoksulluk sınırının üzerinde insanca yaşayacak bir düzeye çıkarılsın

*Ücretlerde kesinti olmaksızın, çalışma süresinin günde 7, haftada 35 saaate düşürülsün.

* Zorunlu mesailer kaldırılsın; haftada 2 gün, yılda 30 gün tatil hakkı tanınsın.

* İşten atmalar yasaklansın

* İşçilerin, emekçilerin temel ve ucuz gıdaya ulaşımı sağlansın.

Tüm Kocaeli halkını bu talepler etrafında iş yerlerinde, fabrikalarda, mahallelerde, okullarda bulunduğumuz her alanda mücadele etmeye çağırıyoruz”

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu