Güncel

Hasret, Kerkük’ü anlattı

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi’nin üniversiteli öğrencilerinden Çiçek Kerküklü, küçük yaşlarında veda ettiği ata toprağına 13 yıl sonra tekrar dönüşünü, geçmiş ile bugün arasında Kerkük’ü yöresel kıyafetleri ile dinleyenlere aktardı

Her yıl bazı söyleşilerin sunumunu Ocak gençlerine yaptırarak tecrübeli hatipler yetiştiren Türk Ocakları Kocaeli Şubesi’nin bu ay ki konuşmacısı Kocaeli Üniversitesi 4. Sınıf öğrencisi Çiçek Kerküklü oldu.

Şube başkanı Yücel Alpay Demir’in ev sahipliğinde gerçekleşen söyleşiye Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği Başkanı Eren Elmalı, Nicomedia Kültür Derneği Başkanı Numan Gülşah, akademisyenler ve ocak mensupları katıldı.

İlk olarak Kerkük tarihi hakkında davetlileri bilgilendiren konuşmacı Kerkük’ün neredeyse bu coğrafyadaki Türk varlığı ile eş derecede bir geçmişe sahip olduğunu, milattan öncelere dayanan geçmişini Selçuklu ve günümüz arasında ulaştığı bayındır seviyesini anlattı.

Hasret, Kerkük’ü anlattı

Sonrasında 13 yıl önce ayrıldığı vatanına tekrar kavuşmasının heyecanını kendi objektifiyle yakaladığı fotoğraflar aracılığıyla dinleyenlere bir hasret türküsü tadında aktardı. Sokakları, çarşıları, baharatçıları kahveleri ve kalesiyle Selçuklunun, Osmanlının dokunuş ve yaşayış güzelliklerin yanı sıra nahoş olayları da anlattı.

Kendi vatanında basit bir geziyi bile namluların gölgesinde Peşmergenin yersiz ve gereksiz yasakları altında  yapmak zorunda kalışını, Türk Devletinin adının dahi Türkmenler üzerindeki manevi gücünü, sınır taşı ve Türkmen varlığının sembolü, mezar taşlarının ve tarihi yapıların tahrip edilmiş olduğunu 6 günlük kısa gezinin 3 gününde ancak dışarı çıkabildiğini, şehrin ana kütlesini oluşturan kaleyi içerisindeki kümbetleri ve evleri bile zar zor görebildiğini anlatarak konuşmasını duygu dolu Kerkük şiirleri ile tamamladı.

Hasret, Kerkük’ü anlattı

Konferansın sonunda dinleyicilerin Kerkük’ün dünü ve bugünü ile ilgili sorularını cevaplayan Kerkük kızı Çiçek’e günün anısına bozkurt logolu Türk Ocağı hediyesini Ocak gençleri adına Ocağın lise öğrencisi Zeynep Efsa Öztürk takdim etti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu