Kültür

Hürriyet, kayıp şehir Nikomedya’yın peşinde

İzmit’in 3 bin yıllık tarihinin gün yüzüne çıkması için Başkan Hürriyet, doğu ve batıyı birleştiren kayıp şehir Nikomedia’yı ortaya çıkarmak için yola çıktı

Göreve geldiği ilk günden beri İzmit’i turizmin cazibe merkezi haline getirmek için çalışan Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet; İzmit’in binlerce yıllık tarihini ayağa kaldırmaya hazırlanıyor. Başkan Hürriyet, Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük, Oxford Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Doç Dr.Tuna Şare Ağatürk ile birlikte Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü Müzeler Daire Başkanı Bülent Gönültaş, Müzeler Genel Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Dilek Karakuzu ile görüştü.

KÜLTÜR  VE TURİZM BAKANLIĞI’YLA GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR”

Tarihi milattan önce 3 binlere dayanan ve her karış toprağından tarih fışkıran İzmit, tarihi dokusuyla turizme açılmaya hazırlanıyor. Konuyla ilişkin; göreve geldiği andan itibaren sıkı bir çalışmaya imza atan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Nikomedia’nın Antik Roma’ya eş değer arkeolojik potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile görüşen Başkan Hürriyet, Kocaeli‘nin kültür turizmini arttırmak istiyor.

ÇUKURBAĞ’DAN KARABURÇ’A

Bu konuda açıklama yapan İzmit Belediye Başkanı Hürriyet, “Yıllardır bakımsız kalarak kaderine terk edilen Karaburç’un aslına uygun olarak restore edilmesini, Çukurbağ kazı alanının genişletilerek toprak altında kalan kısmının ortaya çıkarılması gibi projelerimiz bulunuyor. Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu konuda İzmit Belediyesi’ne destek vermesi çok önemli. Bunun için Ankara ile sık sık görüşmelerimiz oluyor. İzmit’in tarihine sahip çıkmak, İzmit’e sahip çıkmaktır” dedi.

HOŞGÖRÜ KENTİ İZMİT’İ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ”

Binlerce yıllık geçmişiyle İzmit’in Körfez’e sıkışmış olmasını kabul edemeyeceğini dile getiren Başkan Hürriyet, “3 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olan ama sanayiyle Körfez’e sıkışmış bir şehrin tarihine sahip çıkmamız gerekiyor. Her dönem kültür ve inançlarına saygı duyarak ‘Hoşgörü Kenti İzmit’i ortaya çıkarmak için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak projeleri hayata geçirmek için görüşmelerimiz devam ediyor. Çukurbağ kazı alanı, Paşa Suyu antik su kemerleri, Karaburç gibi pek çok tarihi alanı ayağa kaldırmak istiyoruz” diye konuştu.

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı