Ekonomi

İGD, bu kez de GEBKİM OSB’ye konuk oldu

İnternet Gazeteleri Derneği yöneticileri, Dilovası’nda kimya sektörünü içinde barındıran ihtisas organize sanayi olarak stratejik bir konuma sahip olan GEBKİM OSB’yi ziyaret etti

Resmi açılışı 8 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın on-line katılımıyla yapılan GEBKİM OSB’de  İnternet gazeteleri Derneği Başkanı Soner Kılıç ve Başkan Yardımcısı Mecit Ünal ile Yönetim Kurulu Üyesi Özden Demirci’nin yanı sıra Kocaeli Şehir TV Editörü Ata Baran Sancar, GEBKİM OSB Bölge Müdürü Deniz Delioğlu ve Bölge Müdür Yardımcısı Haldun Toygarlı tarafından ağırlandı.

İGD, bu kez de GEBKİM OSB’ye konuk oldu

“400 milyon dolarlık ihracata imza attık”

Ziyarette GEBKİM OSB ile ilgili bilgiler aktaran Deniz Delioğlu; İnternet gazetelerinin gücünü ve önemini biliyoruz. Yapmış olduğunuz ziyaretle kamuoyunu bizi daha iyi tanıyacak olması bizi fazlasıyla mutlu etti. Ben 12 yıldır GEBKİM OSB’nin Genel Müdürlüğü’nü yürütüyorum. GEBKİM OSB; 243 hektar üzerine kurulu, tamamı tahsisli durumda olan 66 parsel yer almakta. Bunlardan OSB genelinde 34 firma üretimini sürdürürken, 13 firma inşaat, 19 firma ise proje aşamasında bulunuyor. Biz burada işletmelerimizin elektrik, doğalgaz ve suyunu GEBKİM OSB olarak temin dağıtımını yapmaktayız. GEBKİM Kimya İhtisas OSB firmaları olarak yaklaşık, 1,5 milyar dolar toplam ciro ve 400 milyon dolarlık ihracata imza atarken 2 bin 600 kişiye de istihdam sağlıyoruz” dedi.

İGD, bu kez de GEBKİM OSB’ye konuk oldu

Delioğlu, “Bu süreç içinde bölge halkına hizmet sunacak projeleri hayata geçirmek için 2017 yılında GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı’nı kurduk. Kurduğumuz vakfın ilk büyük projesi eğitim alanında oldu. GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Uygulama ve Pilot Üretim Tesisi ile 8’i kimya 4’ü endüstriyel otomasyon olmak üzere toplam 12 laboratuvarı bulunmakta. Buradaki amaç tamamen sanayiye teknik ara eleman yetiştirmek. Bünyesinde AR-GE laboratuvarı da bulunan Pilot Tesis’te yüzey temizlik malzemeleri, dezenfektan ve kompozit ürünler üretilmektedir. Biliyorsunuz vakfımız bu okulu almadan önce okulun sınıfları boş ve okutacak öğrenci bulamıyordu. 2018 yılında satın aldık ve bünyemize kattık. Yaklaşık 20 Milyon liralık yatırımla Kocaeli’ye en gözde eğitim kurumlarından birini kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Milli Eğitim Bakanımızın övgüleri bizim ne kadar doğru bir yatırım yaptığımızı gösterdi. Bu günise tüm sınıflarımız dolu ve taleplere cevap vermekte zorlanıyoruz. Okulumuzun öğrenci mevcudu 480 civarındadır ve üst düzey teknoloji ile eğitim almaktalar” diye konuştu.

“Destek amaçlı hizmetlerimiz de var”

Sözlerini sürdüren Deniz Delioğlu, “ Yangına karşı itfaiye birimimiz var. 4 araçlık müdahale filomuzda, 1 devriye, 1 ilk müdahale, 1 köpüklü müdahale, 1 merdivenli aracımız bulunmaktadır. Bu önemi çok büyük olan birimimizde 15 personel görev yapıyor. Burada personelimiz 3 vardiya görev başında ve yetişmiş uzman kadroya sahip olan birimimizin başında Muzaffer Yıldız itfaiye amiri olarak bulunmaktadır. Tamamı uzman kadrodan oluşan bu birimimizin yangın olaylarına müdahale süresi en uzak noktaya 3 dakikadır. Sağlık birimimiz mevcut ve bu konuda profesyonel hizmet alıyoruz. Gebze’de Yüzyıl Hastanesi’nden aldığımız profesyonel desteğin başında Dr. Ali Çetinkaya bulunmakta. Ayrıca paramedik Furkan Kalaycı ve sürücülerimizden Mehmet Acer görev yapmaktadır. Sağlık birimimiz 7/24 görev yaparken, en uzak işletmelerdeki acil müdahaleye en geç 5 dakika içinde ulaşabilmektedir. Zaten sağlık birimimizden sağlık hizmetini doğrudan alan personel GEBKİM OSB yönetim personelleridir. Kendi iç bünyemizde personel için Doktorumuz Cuma günleri 2 saat fiili hizmet vermektedir. Fabrikaların sağlık birimleri kendi bünyelerinde mevcut. Biz acil müdahalelerde intikal ediyoruz ve 7/24 görev yapan ambulansımız var” ifadelerini kullandı. Deniz Delioğlu bünyelerinde arıtma tesislerinin de olduğunu belirterek,  “Bu birimimizin başında GEBKİM OSB personeli çevre mühendisi Cem Kılıç var. Yine birim bünyesinde çevre mühendisi Alper Sadık görev yapıyor. Arıtma tesisimiz sadece biyolojik arıtma yapmaktadır. Diğer kimyasal arıtma tesisleri her işletmenin kendi bünyesinde bulunmakta” dedi.

“Yapıştırıcı üretecekler”

Deniz Delioğlu sorulan bir soru üzerine;  “Biz GEBKİM OSB olarak ihtisas alanımız kimya olduğu için kimyasal ürün dışında üretim yapacak hiçbir firmaya bünyemizde yer vermiyoruz. Diler Çelik de zaten burada demir çelik üretimi yapmayacak. Onlar oluklu mukavva için yapıştırıcı üretecekler. Öte yandan bünyemizde; Cargill, Henkel, Jokey Plastik ve SantaFarma gibi dünyaca ünlü firmalar var” cevabını verdi.

“Amacımız suiistismali önlemek”

GEBKİM OSB’de yerlerinin kalmadığını ifade eden Delioğlu; “Öncelikle yerimiz olmadığı için alamayacağımız konusunda bilgilendiriyoruz. Başvuran firmanın bünyemizde yer alabilmesi ancak mevcut firmalardan birsinin devir etmesiyle mümkün olabilmektedir. Buradaki suiistimali önlemek amacıyla biz de yönetim olarak yüzde 10 devir payı almak suretiyle tedbir almış bulunmaktayız” diye konuştu.

Delioğlu, GEBKİM OSB’nin verdiği hizmetleri aktardı

Ofisinde İnternet Gazeteleri Derneği yöneticilerini ağırlayan Deniz Delioğlu verdikleri hizmetleri de şöyle aktardı: “Öncelikle GEBKİM Camiini gezmenizi isterim. Bugüne kadar hiçbir camide kullanılmamış olan ebru sanatının icra edildiği ve altın kaplama varakların yer aldığı bir ibadethaneyi OSB’mize kazandırdık. Ayrıca yük ulaşımı ve taşıma hizmeti verecek olan geniş bir TIR parkımız mevcuttur.

Yine, üyelerimize indirimli akaryakıt hizmeti verecek olan petrol istasyonumuz var. Misafirlerimize ve çalışanlarımıza hizmet vermekte olan lüks bir kafeteryamız var. Bünyemizde yer alan firmaların yerli ve yabancı yönetici ve misafirlerinin konaklayacağı güzel bir otel projemiz var. Ve bu projede tamamen kendi öz kaynaklarımızla hayata geçirilecek. Hiçbir zincire bağlı olmayacak.

Firmalarımız güvenlik konusunda kendi bünyelerinde eleman bulundururken, biz yönetim olarak genel güvenlik tedbirleri alanında silahlı güvenlik elemanı hizmetini almaktayız.

Yine sosyal sorumluluk projesi olarak, sokaklarda serbest dolaşan köpeklere veteriner sağlık hizmeti vermekteyiz. Yaralı olan köpeklerin tedavisi için barınma kafesimiz var. Burada tedavi edildikten sonra alana çıkıyorlar. Beslenme ihtiyaçları için beslenme noktaları oluşturduk ve bu beslenme kafesleri sürekli kontrol edilerek gıda takviyesi yapılmaktadır.

Gerek TIR parkı ve gerekse Petrol İstasyonu ve Oteli profesyonel işletmecilere vereceğiz ama kuralları biz belirleyeceğiz”

Yönetimle ilgili bilgiler verdi

Deniz Delioğlu,  GEBKİM OSB yönetimi ile de bilgiler verirken sözlerini şöyle sürdürdü: “Yönetimimiz 15 kişilik müteşebbis heyetten oluşmaktadır. Heyetimizin başkanlığını Kocaeli Valisi yapmaktadır. Bu 15 kişilik heyet içinden seçimle yönetim kurulunun 5 kişisi belirlenmektedir. İcra kurulu olarak 5 kişilik yönetim kurulumuz görev yapmaktadır. Yönetim kurulumuz müteşebbis heyetimizi faaliyetleri konusunda bilgilendirme yapmaktadır”

Gelir kaynaklarını da aktardı

İnternet Gazeteleri Derneği yönetiminin ziyaretinde gelir kaynaklarını anlatan Delioğlu, “Yönetim olarak işletmelerimizin ruhsatlarını biz veriyoruz. İşletmelerimizden metre kare başına aidat alıyoruz. İşletmelerimizin elektrik, su ve doğalgaz tahsilatlarından yüzde kesinti yapıyoruz. Diğer gelirlerimiz ise;  TIR Parkı kira geliri. Kafeterya kirası. Petrol istasyonu kirası ve otel kirası gibi gelirle oluşan bir bütçemiz var” dedi.

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı