Ekonomi

‘İyilik Şenliği’ start aldı

İzmit Çarşısı İyilik Şenliği Cumhuriyet Parkı’nda başladı

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve Good4Trust işbirliğiyle yürütülen İzmit Çarşısı, üretici ve tüketicileri Cumhuriyet Parkı’nda düzenlenen İyilik Şenliği’nde bir araya getirdi. Ekolojik ve sosyal açıdan adil olan üreticilerin rengarenk stantlarının yer aldığı İyilik Şenliği’nde açılış İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in katılımıyla gerçekleşti.

‘İyilik Şenliği’ start aldı

“İyilik şenliği kıymetli”

Açılış konuşmasını yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İyilik Şenliği bizim için kıymetli. İlkini İzmit’te sembol olmuş Cumhuriyet Parkımızda yapalım istedik. Biliyorsunuz ki İzmit Çarşısı yerel ekonomiyi kalkındırmak, esnafı, kadın üreticileri ve girişimcileri güçlendirmek üzere kuruldu. İzmit Çarşısı’nda yerel üreticiler üretimlerini; doğayla işbirliği içinde, zehirsiz, atıksız, temiz enerjiyle ve adil çalışma koşullarında yapıyor. Temiz enerji, zehirsiz alışveriş ve doğayla işbirliği içinde olma günümüz şartları içerisinde yaşadığımız doğaya yapılabilecek en önemli iyilik.

‘İyilik Şenliği’ start aldı

Çocuklarımızın yarınları için”

Acı ama gerçek şu ki, yaklaşmakta olan iklim krizinden en çok etkilenen ülkeler arasında Türkiye yer alıyor. İklim değişikliği tehlikesine karşı olmak sadece bugünümüz için değil çocuklarımız ve torunlarımızın yarınları için çok ama çok değerli. Önceki gün TBMM’de Paris İklim Anlaşması’na imza attık. Bu anlaşma işte bu iklim değişikliği tehlikesine karşı küresel sosyo-ekonomik dayanıklılığın güçlendirilmesini hedefliyor. Bu hedeflere biz de yerel ölçekte olabildiğince katkı sunmaya gayret ediyoruz. İşte İzmit Çarşısı da tam da bu noktada doğayla işbirliği içinde zehirsiz, atıksız, temiz enerjiyle bu iklim değişikliği tehlikesine karşı mücadele ediyor.

“Hedef, farkındalık yaratılması

İzmit Çarşısı yerel üretici ve esnafın desteklenmesinin yanı sıra hepimizin ortak derdi olan gezegenimizin geleceği üzerine konuşulmasını, farkındalık yaratılmasını hedefliyor. Ortaya koyduğu ekonomi modeliyle karbon ayak izini en aza indirmeyi amaçlıyor. Çünkü bir iyilik yapılacaksa şayet üzerinde yaşadığımız bu topraklar ve geleceğimiz için yapılan iyilikten daha ötesi olamaz. En iyi iyilik kendimize, çevremize, geleceğimize, yaşadığımız ülkeye ve tabi ki evlatlarımızın geleceğine yapılan iyiliktir.

‘İyilik Şenliği’ start aldı

“Yeter ki üretsinler”

Bir anne olarak bunun altını çizerek her platforma her fırsatta söylemeye devam edeceğiz. Tüm vatandaşlarımıza İzmit Çarşısı İyilik Şenliği’nde iyi eğlenceler diliyorum. Üreten kadınlarımızı her zaman destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Tüm kadınlar yeter ki üretsin, yeter ki ekonomik bir değer çıkarsın ve ev bütçesine katkı sunsun. Yeter ki kentimize, ülkemize iyilikler getirsin. Biz İzmit Belediyesi olarak her daim üreten kadınların ve iyilik ortaya koyan bütün kitlelerin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Bugün de sürecek

Başkan Hürriyet konuşmasının ardından tüm stantları tek tek gezerek üretici kadınlara kolaylık diledi. İyilik Şenliği 9 Ekim Cumartesi (Bugün) günü de devam edecek. Müzik gruplarının canlı performans sergileyeceği etkinlikte yoga, dans ve sürpriz oyunlar düzenlenecek. Etkinliğin 2’nci gününde Dr. Uygar Özesmi, Sibel Asna ve Sinem Gülenç’in konuşmacı olacağı “Kadının Ekonomide Önemi ve Türetim Ekonomisi” paneli düzenlenecek.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu