Yaşam

İzmit Belediyesi’nden bir ilk daha

YADEV ve 23 Nisan Engelsiz Çocuk Parkı kapılarını açtı

Sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket eden İzmit Belediyesi’nin özel gereksinimli bireylerin toplumsal hayatta aktif rol almalarını desteklemek amacıyla hayata geçirdiği Yaşama Destek Evi (YADEV) ve 23 Nisan Engelsiz Çocuk Parkı törenle açıldı. Başkan Hürriyet, “Sosyal belediyecilik, sosyal adalet ve eğitimde fırsat eşitliği ilkelerini benimseyerek yolumuza devam edeceğiz” dedi.

İzmit Belediyesi’nden bir ilk daha

Özel gereksinimi olan bireylerin toplumsal hayatta aktif olmaları ve özgüvenlerini arttırmak amacıyla birçok farkındalığa imza atan İzmit Belediyesi, örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet öncülüğünde ve Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğünün özverili çalışmalarıyla özel gereksinimli bireylerin yaşam kalitelerini ve özgüvenlerini arttırmak amacıyla hayata geçirilen Yaşama Destek Evi (YADEV) ve 23 Nisan Engelsiz Çocuk Parkı’nın açılışı bugün gerçekleşti. Açılışla birlikte misafirler Yaşama Destek Evi ve 23 Nisan Engelsiz Çocuk Parkı’nı yerinde inceleme ve bilgi edinme fırsatı buldu.

İzmit Belediyesi’nden bir ilk daha

GENİŞ KATILIM

Yaşama Destek Evi (YADEV) ve 23 Nisan Engelsiz Çocuk Parkı’nın açılış törenine İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ‘in yanı sıra İzmit Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Genel İş Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, CHP Kocaeli Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve yönetimi, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ve yönetimi, Kocaeli Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Ata Doğan,  KOÇDER Başkanı Hüseyin Necdet Gümüş, İzmit Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü Mustafa Aydın, İzmit Zihinsel Engelliler Beceri Geliştirme Derneği Spor Kulübü Başkanı Selma Öter, Kocaeli Spastik Çocuklar Derneği Başkanı Nurel Ergüneş, Özel İnan Rehabilitasyon Merkezi, Kocaeli Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, Kadıköy Mahalle Muhtarı Mustafa Akdoğan, çevre mahalle muhtarları, özel gereksinimli bireyler ve aileleri katıldı.

İzmit Belediyesi’nden bir ilk daha

“TALEP VE İHTİYAÇLARA KULAK VERDİK”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Göreve başladığımız ilk günden bu yana İzmit’te yaşayan her vatandaşımızın talep ve ihtiyaçlarına kulak verdik. Bu doğrultuda projeler ürettik. Özellikle yaşlı, engelli, kadın, çocuk, ihtiyaç sahibi tüm dezavantajlı gruplarımız için çok sayıda Yaşam Destek Evi modelinde projeler hayata geçirdik. Alzheimer Yaşam Evi, Çınar Çocuk Evi, İzmit Kadın Girişimciler Merkezi, Sanat Akademisi ve sayamadığımız birçok çalışmayı bu 3 yıllık süreçte hayata geçirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

İzmit Belediyesi’nden bir ilk daha

“EŞİT ŞARTLARDA YAŞAMLARINI SÜRDÜRMELERİ ADINA”

Birçok hizmet alanımızla vatandaşımıza daha fazla dokunmaya çalışıyoruz. Bu zamana kadar İzmit için gerçekleştirdiğimiz her projede İzmit’te yaşayan her vatandaşımızın öncelikle eşit fırsatlarla yaşamını sürdürmesi gerektiği misyonuyla hareket ettik. Bugün de bu eşitliğin oluşturulması katkı sağlayacak ve aynı zamanda İzmit’in biraz da olsa refah seviyesine katkı sunacak bir hizmet alanımızın da açılışını ve başlangıcını gerçekleştirmiş oluyoruz. İzmit Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün İzmit’imizde yaşayan engelli bireylerimizin günlük yaşam becerilerini kazanmasına olanak sağlamak ve engelli yakınlarının sorumluluklarını biraz da olsa hafifletebilmek amacıyla 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde faaliyete başlattığı Yaşama Destek Evimiz ve 23 Nisan Engelsiz Çocuk Parkı’nı bugün hep birlikte açacağız.

İzmit Belediyesi’nden bir ilk daha

“AİLELERİN SORUMLULUKLARINI AZALTMAYI AMAÇLIYORUZ”

İzmit halkımıza vermiş olduğumuz sözlerden biri de özel gereksinimli çocuklarımız için oyun ve rehabilitasyon programlarını hayata geçirmekti. Özellikle engelli bireylerimizin aileleri bizlerden çocuklarının en azından saçını tarayabilmesi, kıyafetini değiştirebilmesi, ev düzeninde kendi ihtiyaçlarını görebilmesi için bir merkez ve çalışma alanı talebinde bulunmuşlardı.  Biz de hemen kolları sıvadık ve yine onlarla birlikte planladık. Alanında uzmanlarla birlikte bunu nasıl hayata geçirebiliriz diye yaptığımız bütün toplantılar sonucunda bugün bu alanda bu ihtiyaca karşılık gelecek, ücretsiz hizmet sunacak, hem özel hem kamu bütün rehabilitasyon merkezlerinin rahatlıkla programlarını gerçekleştirebileceği önemli bir fonksiyon alanı kazandırmış oluyoruz. Bu sayede özel gereksinimli bireylerimizin saç taramadan oda toplamaya, yemek ısıtmadan kıyafet katlamaya kadar basit günlük yaşam becerilerini kazanabilmesi ve ailelerinin bir nebze olsun sorumluluklarını azaltabilmeyi amaçlıyoruz.

İzmit Belediyesi’nden bir ilk daha

“ÇOCUKLAR OYNAYACAK, EĞLENECEK VE GÜLÜMSEYECEK”

Biliyoruz ki özel bir çocuğa sahip ailelerimizin tek gayesi çocuklarının bağımsız şekilde bir şeyler başarabileceğini görmektir. Tüm bunların yanında açtığımız Yaşama Destek Evimizde çocuklarımızın yalnızca günlük yaşam becerilerini değil, sosyal becerilerini de arttırabilecekleri ve kendilerini hissedebilecekleri kocaman bir park alanı oluşturduk. 23 Nisan Engelsiz Çocuk Parkı’nda bocce alanlarından basketbol sahasına, su oyunlarından geleneksel sokak oyunlarına, bowlingten bahçe uğraşlarına kadar birçok farklı oyun çeşidiyle olağan gelişim gösteren ve özel gelişim gösteren çocuklarımız hep birlikte oyunlar oynayacak, eğlenecek, gülümseyecek ve en önemlisi de birbirilerinden aslında hiçbir farkları olmadığını da keşfetmiş olacaklar.

İzmit Belediyesi’nden bir ilk daha

“2022’NİN İKİNCİ PROJESİ”

Yaşama Destek Evi ve 23 Nisan Engelsiz Çocuk Parkı’mızın tasarımları yapılırken çalışmalarımızı titizlikle yürüttük. Kullanıma açacağımız tüm alanların engelli çocuklarımıza uygun şekilde hazırlanması için de Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz ile meşakkatli bir çalışma yürüttük. Sizlerin de huzurunda bu projede emeği geçen Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüze, Park Bahçeler Müdürlüğümüze ve değerleri çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok emek verdiler. Bugün bizim de bir tecrübe kazanabileceğimiz bir sosyal projeyi daha 2022’nin ikinci projesi olarak hayata geçirmek nasip oldu.

“SOSYAL ADALET DUYGUSUYLA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Yaşama Destek Evi’ni engelli yakını olan ailelerimiz bireysel başvuruda bulunabileceği gibi İzmit ve çevresinde bulunan özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerimiz de çocuklarımızın eğitimlerini uygulamalı şekilde bu merkezde gerçekleştirmek amacıyla merkezimizin tüm imkanlarından ücretsiz bir şekilde faydalanabilecekler. İzmit Belediyesi olarak kısa adı YADEV olan Yaşama Destek Evi’nin fırsatlarından faydalanmak isteyen tüm İzmitli vatandaşlarımızı ve tüm özel veya kamu kuruluşlarımızı merkezimizi incelemeye ve değerlendirmeye davet ediyorum. İzmit Belediyesi olarak sosyal belediyecilik, sosyal adalet ve eğitimde fırsat eşitliği ilkelerini benimseyerek yürüdüğümüz bu yolda bizleri yüreklendirdiğiniz için, her adımımızda desteklediğiniz için değerli dostlarımıza çok teşekkür ediyorum. Sosyal adalet duygusuyla, eşitlik duygusuyla bu çalışmalarımız devam edecek.

“BİR SONRAKİ PROJEMİZ OTİZMLİ BİREYLERİMİZ İÇİN OLACAK”

Bundan sonraki çalışmamız da Allah’ın izniyle otizmli bireylerimiz için olacak. Şuanda çalışmalarımız devam ediyor. Otizmli bireylerimizin yine ücretsiz şekilde faydalanabileceği spor merkezinin şuanda imalatı devam ediyor. İnşallah 2022 yılı içerisinde önce spor merkezini sonra da eğitim desteği verebileceğimiz eğitim alanını da hayata geçirmek nasip olacak. Engelli bireylerimiz bizim için kıymetli. İzmit’i elimizden geldiği kadar gülümsetme amacıyla yolumuza devam ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, “Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur” sözü yolumuzu aydınlatırken biz de bu şiarla çalışmaya devam edeceğiz. Yaşama Destek Evi ve 23 Nisan Engelsiz Çocuk Parkı’mız hayırlı ve uğurlu olsun” diye konuştu.

“DİĞER BELEDİYELERE ÖRNEK OLMALI”

Kocaeli Spastik Çocuklar Derneği Başkanı Nurel Ergüneş, “ Hepimiz hoş geldik, çünkü burası bizim yerimiz. Kocaeli’de yaklaşık 63 bin 364 engelli yaşamaktadır. Her engelli kardeşimizin engeli birlikte yaşadığı ortamı ailelerini de içine almaktadır. Bu sayı ikiye, üçe katlanmaktadır. Birçok annemizin aynı zamanda kardeşlerinin de yaşam standartları maalesef oldukça düşüktür. İş kayıpları, bedensel güç kayıpları engelli ailelerin en büyük sıkıntıları arasında yer almaktadır. Bunun asgariye indirilebilmesi için yaşam standartlarının olabildiğince yukarı çekilmesi için bugün burada açılışı için bulunduğumuz Yaşama Destek Evi’nin hayata geçirilmesi çok önemli. Sayın Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in seçim beyannamesinde yer alan engelli çocuklar için oyun ve rehabilitasyon merkezinin açılması bizler için gerçekten büyük bir umut kapısı aralamıştır. Tüm dileğimiz başkanımızın bu hareketi diğer belediyelere de örnek olması ve çoğalmasıdır. Tüm engelli kardeşlerimiz ve aileleri adına kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu