Kültür

İzmit’te tarihi gün

Başkan Hürriyet,“Sanayi kenti İzmit’i tarih ve turizm kenti haline getireceğiz” dedi

Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nın tanıtımında konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “ Böylesine ihtişamlı bir tarihin ayaklarımızın altında yatıyor olması bu kent için büyük bir kayıp. Sanayi kenti İzmit’i tarih ve turizm kenti haline getirmek için kollarımızı sıvadık” diye konuştu. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in girişimiyle kurulan Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nın tanıtımıyla “Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” adlı kitabın tanıtımı, Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nde yapıldı. Tanıtıma; İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Kardaş, CHP Kocaeli İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP il yöneticileri, EMEP Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan, Vatan Partisi Kocaeli İl Başkanı Yalçın Arslan CHP İzmit İlçe Kadın Kolu Başkanı Mediha Satıcı ve yönetim kurulu üyeleri DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ali Elma, CHP Körfez İlçe Başkanı Bülent Yıldız, İzmit Belediyesi’nin CHP’li meclis üyeleri, belediyenin birim müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

İzmit’te tarihi gün

 

“BU BİZİM AYIBIMIZ”

Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Feyzullah Yavuz Ulugün, “Öylesi bir kentte yaşıyoruz ki, böylesi bir tarihe sahip olup da değerlendiremeyen bir kent. Bu bizim ayıbımız. Kentin çehresi değişecek. Bu iş fiiliyata döndüğü zaman turistik hareket başlayacak. Bu bir taraftan ciddi bir ekonomik katkıdır bu kente. Bu zar zor yaptırdığımız müzenin depolarında binlerce eser var ama sergileyemiyorlar. Daha da çıkacaklar var. Bir bölge müzesi olmalı. Önemli olan bunları sergilemek ve insanlara aktarmak. Defineciler konusunda da serzenişim var. Bunlarla nasıl başa çıkılır bilmiyorum. Bu definecilerden kurtulmamız lazım. Onlar bu kente kazandırılması gereken insanlar. Çok hevesli İnsanlar ama heveslerini başka yönde kullanıyorlar” diye konuştu.

İzmit’te tarihi gün

“HER ALANDA ÖNCÜ OLMAK İSTİYORUZ”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet de, “Biz bu kente olan aşkımızdan vazgeçmeyerek 2 yıl önce başladığımız çalışmaların meyvelerini almaya başladık. Bu kenti seviyoruz ve bu kentin klasik belediyecilik dışında kültür, sanat, tarih ve turizm gibi her alanda  öncü olmak istiyoruz. Böylesine ihtişamlı bir tarihin ayaklarımızın altında yatıyor olması ve örtülü olması bu kent için büyük bir kayıp. Bu kent, hep sanayinin başkenti olarak anıldı. Yatırım güzel elbette ama  sanayi için yapılan yatırımın üçte biri bile kültür ve turizm için yapılmadı. Oysa çok zengin bir kültürü ve tarihi var bu kentin. Bacasız sanayi dediğimiz önemli bir yatırım aslında. Aslında İzmit’in taşı toprağı gerçekten altın. Biz bir söz verdik. Sanayi kenti İzmit’i tarih ve turizm kenti haline getirmek için kollarımızı sıvadık. Bu vakfımızın kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Yıllar sonra bu adımlar daha kıymetli hale gelecek” ifadelerini kullandı.

“YAKLAŞIK BİR YIL ÖNCE”

Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri adlı kitabın yazarı Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk, “Bu çalışma yaklaşık 9 yıllık bir çalışmanın ürünü. Kitabın orjinali aslında İngilizce olarak yayımlandı. Yaklaşık bir yıl önce de okurlarla buluştu. Dünyanın dört bir köşesinde tanıtımı ve sunumları yapıldı. Ve nihayet İzmit Belediyesi ve Koç Üniversitesi’nin desteğiyle artık Nikomedia’nın gerçek sahipleriyle Türkçe versiyonuyla sizlerle buluşuyor” dedi.

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu