Güncel

“KATLİAMLARIN HESABI SORULSUN “

Kocaeli Sivas Katliamını Anma Platformu yönetimi ve üyeleri, İzmit Belediye İş Hanı önünde yaptıkları basın açıklamasıyla katliamda hayatını kaybedenleri andı

“Sivas’ı unutma unutturma” ve “Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek” sloganlarını atıldığı açıklamaya CHP, HDP, Emek Partisi, Halkevleri TMMOB ve KESK üyelerinin yanında çok sayıda yurttaş katıldı. Alevi Kültür Derneği Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam, “Bu korkunç katliam, son derece planlı ve organize bir çalışanın sonucunda gerçekleştirildi” dedi. Katliam davasının zaman aşımına uğratıldığını hatırlatan Sağlam, “Katliamdan sonra gerici katil güruh içinden sadece küçük bir grup hakkında dava açıldı. Uzun süren yargılamalar sonunda bu katillerin çoğu ya hiç ceza almadılar ya da küçük cezalarla kurtuldular. Bazıları ise hiç bulunamadı. Daha sonra bu katillerin bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadan yaşamlarına devam ettikleri, hatta resmi olarak haklarında arama kararları olmasına rağmen evlendikleri, askere gittikleri vs. anlaşıldı. Devlet tarafından bulunamayan bu katiller zamanaşımı kararıyla ceza almaktan kurtuldular” diye konuştu.

“KATLİAMLARIN HESABI SORULSUN “

“2 TEMMUZ İNSANLIĞIN VİCDANIDIR”

“Katliamlara, ölümlere alışmayacağız” diyen Sağlam şunları söyledi: “Bu karanlığa teslim olmayacağız. Emeğe, barışa sahip çıkmak gerekiyor. Alevilerin hakta ve özgürlükte eşit yurttaşlar olarak tanınma talebinin içeriği ve gerekçeleri açıktır. Aleviler vardır; Alevilik haktır. Türkülerimizi kardeşçe söylenmeli, delerimiz özgürce akmalı ve herkes özgür olmalı. Bütün katliamların hesabı sorulsun; hiçbir katliamın sorumluları yargılanmadan bu defter kapanmasın diyen yaşam hakkına saygı duyan bütün demokratik kurumlarımız bilmelidir ki; sokaklar ve meydanlar katliamcı çetelerin değil halk mücadelesi veren onurlu yurttaşlarındır. 2 Temmuz insanın ve insanlığın vicdanıdır”

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı