Ekonomi

KOTO’dan müjdeli haber

Kandıra’ya özel yatırım destekleri verilecek

Kocaeli Ticaret Odası’nın, Kandıra’nın, tarım ve turizm yatırım teşviklerinden üst düzeyde faydalanması amacıyla başlattığı girişimler sonuç verdi. Artık Kandıra’ya yapılacak yatırımlar 2 ve 3. Bölge statüsünden desteklenecek.

KOTO’NUN 5 YILDIR GÜNDEMİNDEYDİ

Kocaeli Ticaret Odası’nın, Kocaeli’nin ekonomiye daha fazla değer katması için başlattığı bir girişim daha olumlu sonuç verdi. KOTO’nun 5 yıldır, bakanlık, milletvekili ziyaretleri, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde gerçekleştirdiği girişimler neticesinde, kentin tarım ve turizm alanında gelişmeye en elverişli ilçesi Kandıra’nın, yatırım desteklerinden daha fazla faydalanmasının önü açıldı.

RESMİ GAZETEDEKİ YAYINA İSTİNADEN

13 Mayıs 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanan, “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” ile Kandıra’da OSB içerisinde olması durumunda 3. bölge teşvikleri, OSB dışında olması durumunda ise 2. bölge teşviklerinden yararlanılmasının önü açıldı.

VERİLECEK ÖNEMLİ DESTEKLER

Karara göre, Kandıra’nın OSB dışında kalan bölgede yürütülecek yatırım faaliyetlerine; KDV istisnası uygulanacak, gümrük vergisi muafiyeti sağlanacak, yüzde 20 oranında vergi indiriminden faydalanabilecek, sigorta primi işveren hissesi 3 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak, yatırım için yer tahsisi sağlanacak. OSB içinde kalan yatırım faaliyetlerine ise; KDV istisnası uygulanacak, gümrük vergisi muafiyeti sağlanacak, yüzde 30 oranında vergi indiriminden faydalanabilecek, sigorta primi işveren hissesi 6 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak, yatırım için yer tahsisi sağlanacak, Türkiye’deki bankalardan kullanacağı kredi ve kar payları 3 puan, döviz ve dövize endeksli kredi ve kar payları ise 1 puan olarak desteklenecek.

KOTO’NUN ÖNEMLİ BİR HEDEFİYDİ

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, bu kararın alınmasında emeği geçen tüm kurumlara ilimiz adına teşekkür ederek, “5 yıldır üzerinde önemle durduğumuz önemli bir hedefimiz vardı; Kandıra’mızın, Kocaeli başta olmak üzere İstanbul gibi coğrafi yakınlığımız olan büyük metropollerin tarımsal ürün ihtiyacını karşılayacak yetkinliğe getirilmesi. Bunun için teşvik sisteminde revize yapılması ve ilçe bazlı sisteme Kandıra’nın da dahil edilmesi gerekiyordu. KOTO olarak, gerçekleştirdiğimiz her ziyaret ve programda bu konuyu yüksek sesle dile getirdik. Tüm kanallardan resmi girişimlerimizi yaparak, bu konuyu gündemimizde tuttuk.

“BU KARARIN ÇIKMASI ÖNEMLİYDİ”

Kandıra’mız ve ilimiz adına, bu kararın çıkması çok önemliydi. Karar oldukça memnuniyet vericidir. Emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyorum. Şimdi gün, Kandıra’ya odaklanma günüdür. Kandıra’mıza turizm ve tarım başta olmak üzere yatırım yapacak iş insanlarını davet ediyoruz. KOTO olarak bizler Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi’ni hayata geçirerek ilk adımı attık. Kandıra’mız bu kararla birlikte ilimizin ve bölge illerin tarım deposu ve turizm destinasyonu olmaya adaydır. Ulusal ve uluslararası firmaları yatırıma bekliyoruz” dedi.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu