Sanat

Kötü adamların en harika yardımseveri; Nuri Alço

Arkadaşlar sizlerle 14 Bölümlük muhteşem bir yazı dizisi ile birlikte oldum

Birlikte nice yazı dizilerine diyorum. Yeşilçam ve Türk Sinema’mızın kötü adamları yazı dizisinin 14’ncü ve final bölümü ile sizlerleyim. Bu son bölümde sizlere muhteşem dehşet verici planların kötü adamı fakat sosyal ve güncel hayatında camianın ve çevresinin en yardımsever bir nevi Robin Hood’u, duayen bir sanatçı olan NURİ ALÇO’ yu anlatacağım. Size dünyada gördüğüm birçok ortamlarda birlikte bulunduğum en nadir efendi, yardımsever, cana yakın insanı tanıtmaya çalışacağım.

Kötü adamların en harika yardımseveri; Nuri Alço

NURİ ALÇO, 26 Nisan 1951 tarihinde Eskişehir’de dünyaya geldi. Baba tarafı Bulgaristan göçmeni bir ailenin oğludur. Gerçek adı Nurettin İbrahimov’dur. Dedesi Kırkpınar Pehlivanı Kel Aliçodur. Adalet İlkokulu, Devrim Ortaokulu ve Atatürk Lisesi’nde eğitim gördü. Liseler arası spor müsabakalarında dereceler aldı. Liseden sonra askerlik görevine gitti. Acemi Birliği,  Erzincan Talimgah’tı. Usta birliğini de Erzurum Kandilli’de tamamladı.

Kötü adamların en harika yardımseveri; Nuri Alço

Nuri ALÇO tahsil hayatının ardından kısa bir süre bankacılık ve belli bir süre tıbbi ilaç mümessilliği yapmıştır. Askerliği bitirdikten sonra büyük bir bankanın kendi istihbarat servisinde şef olarak çalıştı. Daha sonra Pfizer ilaç şirketinde Eskişehir, Afyon, Kütahya bölge temsilciliğini yaptı.

Kötü adamların en harika yardımseveri; Nuri Alço

Nuri ALÇO bunun yanında spor ile de uğraştı. Eskişehir’deki Altay spor kulübünde ve Ordu Milli takımında profesyonel olarak voleybol oynadı. Bu arada girdiği yarışma, hayatının dönüm noktası oldu. Bu yarışma sebebi ile İstanbul’da yaşamaya ve karar verdi.

Kötü adamların en harika yardımseveri; Nuri Alço

Ses ve Hayat dergilerinin yarışmalarına katıldı. Dereceye girince ilaç firmasından da ayrıldı zaten. Kelebek, Saklambaç ve Günaydın gazetelerinin fotoromanlarında oynadı. Bu sayede üne ulaşan Nuri ALÇO zamanla kendine özgü şık giyimi ile podyum dünyasının aranan isimlerinden biri oldu. Birçok ünlü markanın da mankenliğini yapmıştır.

Kötü adamların en harika yardımseveri; Nuri Alço

Nuri ALÇO’nun ekranlar ile ve sinema ile tanışmasından önce kariyerinin ilk başlangıcı gazeteler ile oldu. Usta oyuncu önce Günaydın ve Saklambaç gazetelerinde mankenlik yaptı. Daha sonra 1974 yılında Okan Uysaler’in kendisine rol vermesi ile Yeşilçam’a geçti. Bir kaç filmde küçük rollerde oynayan sanatçı ilk profesyonel oyunculuk deneyiminde 1977 yapımı; Yönetmenliğini Taner Oğuz’ un yaptığı Başrollerini Ünsal Emre ve Sevda Karaca’ nın oynadığı ‘Ah Bu ne Dünya’ filminde  Saldun karakterini canlandırdı.

Kötü adamların en harika yardımseveri; Nuri Alço

Nuri ALÇO kötü karakterlerin en büyük vazgeçilmez ismi oldu. Daha sonra sinemada hep kızları uyuşturucu, randevuevi vs. gibi kötü yollara düşüren ve gazoz ikram ederek, gazozlarına ilaç atarak onlara sahip olan kötü karakteri dolayısı ile ileriki uzun yıllarda işin esprisine dökülerek ismi gazozcuya çıkmıştır.

Canlandırdığı kötü adam rolleri ile Türk Sineması’nın sayılı isimleri arasına girmeyi başaran Nuri ALÇO’nun ‘Soğuk bir gazoz ister misin?’ repliği ile hafızalara kazındı. Beyaz takım elbisesi ve elinden düşürmediği viskisi ile bazen bir mafya babası, bazen de bir uyuşturucu kaçakçısı veya şebeke başı gibi karakterleri canlandıran başarılı sanatçı Türk Sineması’na elit kötü adam imajını yerleştiren isim oldu.

Hatta bununla ilgili bir kaç gazoz reklamının da yıldızı oldu. Nuri ALÇO bunun yanında robdöşambırın üzerine en güzel yakıştığı aktörlerden birisi oldu. Bu robdöşambır birçok yapımlarda onun vazgeçilmezi oldu. Nuri ALÇO ilk evliliğini seksenli yıllarda yaptı ve 1988’de boşandı.

Kadir İnanır ve Cüneyt Arkın’ın mafya veyahut polisiye filmlerinde genelde konseyin üyelerinden ya da uyuşturucu teşkilatı baronlarından tiplemeleri ile karşımıza çıktı. Özellikle Cüneyt Arkın’ın başrol oynadığı 1985 yapımı dev bir kadro ile çekilen  ‘Katiller de Ağlar’ filminde canlandırdığı ‘Alcapon Kerim’ karakteri büyük ses getirdi.

Nuri ALÇO uzun yıllar canlandırdığı kötü karakterlerin ardından 2002-2004 arası çekilen Lise Defteri dizisinde canlandırdığı Ahmet Cevaloğlu karakteri ile serseri haylaz bir öğrencinin ciddi otoriter babasını canlandırmıştır. Hatta usta sanatçı bu rol için şöyle der: ‘Uzun yıllar kızları kötü yola düşüren, bataklığa sürükleyen baron veya baronların teşkilat patronlarının maşası gibi veya tacizci rollerin ardından ilk defa haylaz bir öğrencinin ciddi babası gibi iyimser bir rolde oynayınca bünyeye acayip geldi’ demiştir.

Nuri ALÇO’nun sinemada canlandırdığı karakterlerden ilham alan bir grup gencin kurduğu NARO (Nuri ALÇO Revival Organizasyon) adlı organizasyon Nuri ALÇO’nun adını ve repliklerini İstanbul’un duvarlarına yazarak sanatçının hatırasını canlandırmaya çalıştı.  Ayrıca Seyhan Sevinç’in kaleme aldığı, ‘Soğuk Bir Gazoz İster misin?’ adlı eser de sanatçının  sinemada canlandırdığı karakterleri, Türk Sineması’nın son 30 yılı ve NARO organizasyonunu inceledi.

Kendisi yaşadığı bir gazoz anısını şöyle anlatır:  ‘1987 senesinde Engin Çağlar ve İzzet Günay ile Bursa Uludağ Üniversitesi’ne sinema üzerine gittikleri bir söyleşide  programdan 3 gün önce Üniversitenin kafeterya işletme sahipleri Nuri ALÇO geliyor diye 3 kamyon gazoz sipariş ederler. Ekip üniversiteye belirlenen gün ve saatte geldiğinde ne görsün bahçede ve içeride konferans salonunda kimseyi bulamazlar ve kafeteryaya giderler. Bir de ne görsünler kim var kim yok herkes orada kapış kapış gazoz almak için birbirlerini çiğniyorlar. O gün kafeteryacıların 3 kamyon gazozu bir günde bitirdiklerini öğrenirler’ Nuri ALÇO bunu hoş bir anı olarak bir kaç yerde anlatır.

Nuri ALÇO 2013’te Show TV’ de yayınlanan ‘Benzemez Kimse Sana’  yarışmasına yarışmacı olarak katıldı. 27 Haziran 2015 tarihinde rahatsızlanınca acilen ameliyata alındı ve özel bir hastanede anjiyo yapıldı. O kadar iyilik ve yardımsever bir sanatçıdır ki sanat camiasında veya bilim edebiyat gibi camialarda kimin hastası veya cenazesi vefatı varsa hepsinin yardımına koşarak takdir topladı. Büyük usta sanatçı bir defa kalp krizi geçirdi ve ikinci seferde de yaklaşık 4-5 ay önce ciğer rahatsızlığı geçirerek kısa bir süre yoğun bakımda ve daha sonra normal odada kalarak taburcu oldu ve dinleniyor. Yaklaşık 1 yıl kadar önce 38 yaşındaki eşi ile dünya evine giren sanatçı ikinci baharını yaşıyor diyebiliriz. 2019 Haziran ayında 10 yıldır birlikte olduğu ve evlenme teklif ettiği sevgilisi Burcu Sezginoğlu ile hazırlığa girdi ve 2 Temmuz 2020 tarihinde evlendi.

Nuri ALÇO Temmuz 2020’de Yeşilçam’ın ‘Gazoz’ sahneleri ile fenomen olan oyuncusu 69 yaşındaki Nuri ALÇO, 11 yıldır birlikte olduğu ve kendisinden 33 yaş küçük sevgilisi Burcu Sezginoğlu ile evlendi. Nuri AlÇO ile genç sevgilisi Burcu Sezginoğlu’nun sessiz sedasız evlendikleri ortaya çıktı.

Ben de size Nuri ALÇO ile ilgili bir anımı anlatayım sevgili okurlar: Türk Sineması’nın büyük ustası ve film yapımcısı Mahmut Hekimoğlu, Nuri ALÇO’nun 40 yıllık eski dostudur. Gençliklerinden beri onların sıkı dostluklarını herkes bilir. Mahmut Hekimoğlu ilk hastalandığında onu İzmir’e götüren ve orada ilk kanser teşhisi koyulduğunda da yanında olan odur.

Rahmetli Mahmut Hekimoğlu İstanbul’da vefat ettiğinde onu Sakarya’ nın Hendek ilçesine bağlı Kalayık köyüne defnetmişlerdi. İstanbul’dan kalkan cenaze dolayısı ile bir sürü eşi dostu arabaları ile Hendek’e geldiler. Biz de İzmit’ ten bir grup arkadaş kendi aracımız ile geldik. Orada kocaman bahçesi içinde 3 katlı bir evdi ailesinin evi.

Bahçede otururken yan yana oturup sohbet ettiğim değerli bir abi Mahmut Hekimoğlu’nun dayısının oğlu olduğunu söyledi. Rahmetliyi mezara indirecek doğru dürüst erkek bulamadıklarını söyledi.  Fakat bu kimsesinin olmamasından değil ailede çoğunlukla herkesin bayan olmasından kaynaklıydı. Cenazesi defnedilirken 40 yıllık en yakın dostu Nuri ALÇO mezara indirdi ve yine o vardı. Bu yaptıkları Nuri ALÇO abimizin sayısız yardım ve hayırlarından sadece bir anı. Kendisi hala daha sanat hayatına ve düzgün projeler geldikçe rol almaya devam ediyor. Biz de Nuri abimize sanat yaşamında başarılar diliyoruz.

Sevgili okurlar bir yazı dizimin daha sonuna geldim. Bu demek değil ki yazarlığımı sonlandırıyorum. Yepyeni bir yazık dizisi ile önümüzdeki günlerde sizlerle devam edeceğim. Muhteşem bir yazı dizisi daha geliyor. Şimdilik siz yazı dizimin bu final bölümünü okumaya koyulun. Hepinize bilinçli miraslar alacağınız okumalar diliyorum.

 

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu