Kültür

Pandemiye inat

Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı Kocaeli Müze Müdürlüğü, pandemiye rağmen diğer illere kıyasla 4 farklı etkinlik yaparak Müzeler Günü ve Haftası’nda farkını gösterdi

Kocaeli Müze Müdürlüğü, Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nde daha önce hiç sergilenmeyen ve depolarda muhafaza edilen 136 kültür varlığını ilk kez ziyaretçiyle buluşturdu. Özellikle Kocaeli’nin sualtı kültürel mirası açısından zenginliğini ve önemini vurgulamak için normal şartlarda kimsenin göremeyeceği M.Ö. 6. yüzyıl-M.S. 12. yüzyıl gibi geniş bir zaman dilimine tarihlenen amphora koleksiyonunun sualtında bulunduğu atmosferini yansıtarak sergiye açıldı. Yine hiç sergilenmeyen eşsiz takıları, seramik ve cam eserler müzede yerini aldı.

KYBELE SUNAĞI VE ÇOCUKLAR

Öte yandan Kandıra’da definecilerin bir mağaradan kaçırdığı Kibele Sunağı, 18 Mayıs Müzeler günü vesilesiyle ilk kez ziyaretçiyle buluştu. Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük ve Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Günay Karhan’ın yaptığı bilimsel çalışmada Roma dönemine ait olan Kybele tasvirli sunağın ünik olduğu ve eşi benzeri olmadığı tespit edilmişti. 7-12 yaş grubu çocuklar için müzeler haftasına özel “Çocuklar İçin Arkeoloji Atölyesi”  ve “Çocuklar İçin Sanat Tarihi Atölyesi” adlı altında uygulamalı zoom canlı yayınları yapıldı.

İLK DEFA GERÇEKLEŞTİ

Haftaya özel ilk kez düzenlenen Kocaeli Müze Çalışmaları Sempozyumu / Webinar Programı, Kocaeli Müze Müdürlüğü ve Arkeolojihaber iş birliği Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü desteğiyle 22 – 23 Mayıs 2021 tarihlerinde 7 oturumda, 29 başlılıkta sunumlar gerçekleşti. Sunumları yaklaşık 1.900 kişinin izlediği belirtildi.

Pandemiye inat

ÇEVRİMİÇİ/WEBİNAR SEMPOZYUM

Müze Müdürü Serkan Gedük “Sempozyumun asıl amacı Kocaeli’yle ilgili, bilimsel araştırma yapan veya Kocaeli Müze Müdürlüğümüz koleksiyonuna ait eserleri çalışan hocalarımızı ve araştırmacılarımızı, Kocaeli Müze Çalışmaları (Çevrimiçi Sempozyumu / Webinar) aracılıyla bir araya getirmeye çalıştık. Bu bizim için ve bölgemizi için son derece önemliydi”  diyerek sempozyumun önemine değindi.

PANDEMİ ENGEL OLMADI

Ayrıca Uluslararası Müzeler Konseyi (İCOM) Türkiye tarafından organize edilen 18-19-20-21 Mayıs’ta müze profesyonellerinin katılımıyla gerçekleşen webinar programına Müze Müdürü Serkan Gedük de katıldı. Yapılan etkinler Kocaeli’nin tanıtımı açısından son derece önemli olup, pandemi döneminde kentin ve müzelerin tanıtımı açısından olumu karşılandı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu