Güncel

SEDAŞ’tan açıklama geldi

Gazetemizde 7 Haziran tarihli “Kurşun Kalem” köşemizde yayınlanan yorum haber üzerine SEDAŞ’tan açıklama yapıldı

SEDAŞ’tan yapılan açıklamada şunlara yer verildi: “07 Haziran 2019 tarihinde Hür Kocaeli internet sitesinde yer alan “SEDAŞ, yine sınıfta kaldı” başlıklı haberinizi okuduk ve konuyla ilgili olarak sizi bilgilendirmek isteriz.

İzmit Merkez’de oluşan elektrik kesintisi dikkatle incelenmiş ve izlenen işlem basamakları
ayrıntılı olarak raporlanmıştır. SEDAŞ istenmeyen, planlı yatırım ve bakım çalışmaları dışında oluşan enerji kesintilerini ayrı ayrı ele almaktadır. SEDAŞ orta gerilimde oluşan her enerji kesintisiyle ilgili olarak arıza nedeni, oluşan kesintiye ne kadar sürede müdahale edildiği ve bir daha olmaması için ne yapılabileceği hakkında kök neden analizi de yapılmasını sağlamaktadır.

Haberinizde belirttiğiniz tarihte, Yürüyüş Yolu-3 diye adlandırdığımız yer altı trafo kabinimizde oluşan arızaya ekiplerimiz anında müdahil olmuş, dahili trafonun ayırıcısında bir kısa devre olduğunu belirlemişlerdir. Bu malzemede oluşan arıza incelemeye alınırken, SEDAŞ İşletme Bakım Ekiplerimiz, arızayı tespit eder etmez, bölgenin farklı bir hat üzerinden devreye alınmasını sağlamış ve müşterilerin yeniden elektrik alabilmesi için manevra ile söz konusu bölge enerjilendirilmiştir. Ayırıcısı arızalanan trafonun enerjilendirilmesi sırasında küçük çaplı bir iş kazası da yaşanmıştır. Sağlık durumunda endişe yaratmayan bir kaza da olsa ekiplerimiz enerji verebilmek için büyük bir özveriyle çalışmış ve mümkün olan en kısa sürede enerji verilmiştir.

Enerji kesintileri SEDAŞ’ın da istemediği durumlardır. Söz konusu haberinizde; Ramazan ayının Kadir Gecesi, Cuma günü İzmit merkezinde saat 23:10 ile 23:50 arasında yani tam 40 dakika süreyle elektrik kesintisinden söz edilirken, sel baskını, aşırı yağış, kar, fırtına olmadığı ancak kesinti olduğuna dikkat çekilmektedir. Oysa enerji kesintileri sadece bu tür tabii afet ve olumsuz meteorolojik durumlara bağlı olarak gerçekleşmemektedir. Enerji kesintilerine neden olan çok daha başka olaylar da yaşanabilmektedir. Örneğin; havai hatlarda genelde yol kenarlarındaki direklere çarpan araçlar, havai hat üzerine düşen cisimler, izinsiz ve önlem alınmadan kesilen bir ağacın elektrik hattına yıkılması, trafo kabinlerinde veya dağıtım panolarında yer alan elektrik şebekesindeki kabloların, enerjiyi açıp kapatan şalterlerin, sigortaların, elektronik röleler, trafo, kesici veya ayırıcıların üzerinde oluşan mekanik veya elektriksel teknik arızalar ile koruma sistemlerinin şebekenin güvenliği için otomatik açma yapması da elektrik kesintisine yol açabilmektedir. SEDAŞ, elektrik dağıtım sisteminde bu tür malzemeleri alırken, ekonomik ömrüne, kalite standartlarına ve teknik şartnamelere uygun malzeme seçimine, enerji sisteminde kaliteli malzeme kullanılmasına büyük önem vermekte ve dikkat etmektedir.

Arızanın olduğu saatlerde, bilgi almak için kalite standartları kapsamında, tüm konuşmaların kayıt altına alındığı Çağrı merkezimizi aradığınızı ve müşteri temsilcisinin size o anda kesinti nedeni hakkında bilgi veremediğini ve abone kayıt bilgisinin alınmaya çalışıldığını belirtmişsiniz. Bu konuda şunu belirtmek isteriz. Kesintilerin daha önce bahsettiğimiz üzere çok farklı nedenleri olabiliyor. İşletme bakım ekiplerinin olay yerine ulaşmaları ve şebekedeki arızanın kaynağını bulmak için yaptıkları araştırmalar ile belirli bir zaman geçiyor. Bu nedenle o anda Çağrı merkezinin kesintinin neden olduğunu bildirmesi güçleşiyor ve ancak sahada yapılan doğru tespit ve bilgilendirme sonrasında müşteri temsilcileri, müşterilere arızanın nedeni hakkında doğru bilgilendirme yapabiliyorlar. Abone kayıt bilgisi istenmesinin nedeni de müşterilerimizin tüm aramalarında kendilerine ait bir kayıt sistemi üzerine bilgi girişi yapılması amacıyla istenmektedir. Arama yapan müşterinin şikayet, talep ve önerileri bu kayıt sistemine girilmekte ve ne tür işlemler yapıldığı takip edilebilmektedir.

Sizinle sağladığımız iletişimde de Çağrı Merkezi müşteri temsilcilerinin nezaketle ve ilgiyle size yardımcı olmaya çalıştıklarını belirttiniz. Ayrıca sağladığınız diyalog ses kayıtları incelenmiştir.

Konuyu bilginize sunar, kamuoyu ile paylaşılması ve bilgi verilmesi hususunda gerekli desteği ve katkıyı sağlayacağınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

SEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürlüğü

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı