Güncel

“Sorunlara çözüm bulunsun”

GÖRSEM Başkanı Karaman, Dünya Engelliler Haftası’nda engellilerin sorunlarını dile getirdi

Karaman pandemi nedeniyle daha da büyüyen sorunlarına çözüm beklediklerini söyledi. Görme Engelliler Dayanışma Derneği (GÖRSEM) Kocaeli Şube Başkanı Dursun Karaman, 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası kapsamında yazılı bir açıklama yayınladı. Engelli bireylerin pandemi döneminde de unutulduğunu ifade eden Karaman, empati çağrısı yaptı.

“SORUNLARA ÇÖZÜM BULUNMADI”

Başkan Karaman, “Birleşmiş Milletler tarafından 1981 yılında ilk kez duyurulan 10-16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası’nı bu yıl da pandemi koşullarında, evlerimizde geçiriyoruz.Ne yazık ki geçen yılki engelliler haftasından bu yana engellilerin pandemi nedeniyle daha da ağırlaşan sorunlarının çözümü yolunda hiçbir gelişme kaydedilmedi. Geçen yılki basın açıklamamızda görme engellilerin pandemi nedeniyle yaşadığı güçlükleri anlatmış ve empati çağrısı yapmıştık” dedi.

“YASAKLARDA ÖNCELİK TANINIYOR”

Geçen yıldan bu yana engellileri ilgilendiren yeni düzenlemelerden bahseden Karaman, “Bazı konularda engellilerin öncelikle ele alındığını görüyoruz. Ancak bu bazı konular yalnızca yasakları kapsıyor. Sokağa çıkma kısıtlaması, ulaşım kısıtlaması, çalışma kısıtlaması gibi konularda engelliler hep öncelikli. Aşı konusunda engellilere bir öncelik varmı diye sorarsanız, tabii ki yok. Sokağa çıkma, ulaşım ve çalışma kısıtlamalarıyla evlerine kapatılan engelliler arasında tek başına yaşayan veya ailece engelli olanlar da var. Bu tür kişi ve ailelerin günlük gereksinimlerini nasıl karşılayacakları konusunda bir düzenleme var mı diye sorarsanız, tabii ki yok” serzenişinde bulundu.

“İŞE YARAR BİR ÇALIŞMA YOK”

Engelliler adına üniversite ve STK’ların elle tutulur bir çalışması olmadığını ifade eden Karaman, “Herhangi birinin bu konuda bulabildiğimiz işe yarar bir çalışması var mı? Tabii ki yok. Üniversite demişken Beykent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Ferman’ın çok tepki çeken sözlerine değinmeden geçmeyelim. Bir televizyon canlı yayınında konuşurken enflasyonu ailenin özürlü (Engelli demiyor) çocuğuna benzeterek ‘Hem şikayet ediyoruz, hem de ondan yararlanıyoruz’ sözlerini sarf eden profesör, konuşmasında engelli çocuk ve ailesi arasında bir suç ortaklığı bağlantısını da ima etti” diye konuştu.

“PROFESÖRE YAKIŞMAYAN KONUŞMA”

Açıklamalarını sürdüren Şube Başkanı Dursun Karaman, “Konuşmayı hangi bakış açısıyla değerlendirirseniz değerlendirin, birçok başlıkta ciddi yanılgılarla dolu bir konuşma olduğu ve bir profesöre yakışmadığı kesindir. Biz üniversitelerimizden ve sivil toplum kuruluşlarımızdan bu tür açıklamalar değil, engellilerin yaşadıkları sorunları engelli örgütleriyle birlikte çalışarak tespit eden ve çözüm öneren çalışmalar bekliyoruz. Tüm halkımıza daha engelsiz ve sağlıklı günler diliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu