Kültür

Tarihi köprüde restorasyon çalışmaları başladı

Sultan Süleyman Köprüsü’nün restore çalışmalarını inceleyen Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, tarihi köprünün yeniden Dilovası’na kazandırılacağını söyledi

Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Dilderesi üzerinde yıllardır atıl durumda bulunan, ilçenin önemli simgelerinden tarihi Sultan Süleyman Köprüsü’nün restore edilerek ilçeye kazandırılması için çalışmaların başladığını açıkladı. Başkan Şayir’in girişimleri ile Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürülüğü tarafından projelendirilen ve Karayolları Genel Müdürülüğü tarafından restore edilecek olan tarihi Sultan Süleyman Köprüsü’nde çalışmalar başladı.  Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir tarihi köprüdeki çalışmaları, AK Parti Dilovası İlçe Başkanı İlhan Yıldırım, ilçe yöneticileri ve belediye teknik personeli ile yerinde inceledi.

Tarihi köprüde restorasyon çalışmaları başladı

600 YILLIK KÖPRÜ

Çalışmalar hakkında teknik ekipten bilgi alan Başkan Şayir, “Tarihi Sultan Süleyman Köprüsü, Dilovası için çok önemli bir yere sahiptir. Sanayinin arasında sıkışıp kalan tarihi köprümüzün 600 yıllık bir geçmişe var. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan eser adeta Dilovası’nın simgesidir. 65 metre uzunluğundaki taş köprü, üç kemerlidir. Ayaklarının ortasında boşaltma gözleri vardır. Köprünün herhangi bir bakım ve onarım görmeden zamanımıza intikal etmesi, ne kadar sağlam ve büyük bir yapıt olduğunu ortaya koymaktadır. Bizde atalarımızın emaneti bu büyük eserin yeniden canlandırılması için üzerimize düşeni yapmak için çalışıyoruz. İnşallah kısa sürede tamamlandıktan sonra tarihi Sultan Süleyman köprümüz eski ihtişamına kavuşmuş olacaktır” açıklamasını yaptı.

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu