Eğitim

TEGV’in 18. atölyesi Kocaeli’de

Türkiye’nin dört bir yanında her yıl yüzbinlerce çocuğa nitelikli eğitim desteği veren TEGV Kocaeli Selma ve Mesut Kavurt Öğrenim Birimi’nde beceri ve tasarım atölyesi açıldı.

Akçakoca Mahallesi Düz Sokak No: 24 adresinde bulunan tasarım ve beceri atölyesinin açılışına İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu, İzmit Belediyesi Koordinatörü Hakan Özkum, TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, Mütevelli Heyeti Üyesi Mesut Kavurt ve eşi Selma Kavurt, TEGV Kocaeli Selma-Mesut Kavurt Öğrenim Birimi Bağışçıları Selma Kavurt, Mesut Kavurt ile TEGV İş Geliştirme Müdürü İpek Uralcan, Eğitim programları Müdürü Devrim Uygan, Mali İşlem Müdürü Evrim Memecan ve TEGV yetkilileri, TEGV çocukları, yöneticileri ve çalışanları katıldı.

TEGV’in 18. atölyesi Kocaeli’de

31 ilde, 71 noktada

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), 2020’nin ilk Tasarım ve Beceri Atölyesini, Kocaeli Selma ve Mesut Kavurt Öğrenim Birimi’nde açtı. Ülke genelinde 31 ilde 71 noktası olan TEGV bu yıl 25. yılını kutluyor. 25 yılda 3 Milyona çocuğun eğitim desteği adlığı TEGV’de 100 Bine yakın gönüllü destekte bulundu. 6 ana dalda (Fen- Matematik-Okuma-Sanat- Kodlama-İngilizce) eğitim desteği veren TEGV, 18. tasarım beceri atölyesini ilimize açtı. Yılsonuna kadar 4 atölye daha açılacak.

TEGV’in 18. atölyesi Kocaeli’de

Geçen yıl 10 tane açtık”

Yılda yaklaşık 9 bin gönüllü 200 bin çocuğa eğitim desteği veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol çerçevesinde öğrenciler, sosyal etkinlik dersleri için kurumlara gelirken hafta sonu ise bireysel olarak eğitim desteği alıyor. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı, “İlkini 2018 yılında açtığımız Tasarım ve Beceri atölyelerinin sayısı hızla artıyor. Geçen yıl çocuklarımızı 21. yüzyılın yeni öğrenme becerileriyle buluşturmak üzere toplam 10 atölye açılışı yaptık. Bu sene de açılışlarımız devam edecek. TEGV’li çocukları yeni atölyelerle buluşturan değerli bağışçılarımıza sonsuz teşekkür ediyoruz” dedi. Konuşmaların ardından tasarım ve beceri atölyesinin açılışı için kurdele kesildi.

TEGV’in 18. atölyesi Kocaeli’de

“Dünyanın en iyi anaokulunu yapacağım”

Tosyalı’nın ardından söz alan Mütevelli Heyeti Üyesi Mesut Kavurt, “25 yıldır TEGV ailesinde bulunmak büyük bir onur. TEGV kurucularına teşekkür ediyorum. Türkiye için o kadar güzel bir vakıf kurdular. Hayalim TEGV’de bir öğrenim birimi yapmaktı. Hayalim gerçekleşti. Bir beceri atölyesi hayalim vardı o da gerçekleşti. Bir hayalim daha var. Ben söz veriyorum dünyanın en iyi anaokulunu İzmit’e getireceğim. Projeleri hazır eğer yerel yönetimlerden destek alabilirsem gerçekleştirmek istiyorum. Bunu TEGV ile ancak yapabilirim. Eğitim için acaba yarın daha ne yapabiliriz diye sürekli düşünüyorum. Her gün 100-150 çocuğa destek veriyoruz. Bundan sonra çalışmaya devam edeceğim. Yaşım daha çok genç” diye konuştu.

“Yeni nesil öğrenme imkanı”

TEGV’in 8-14 yaş arasındaki çocukları için kurulan Tasarım ve Beceri Atölyeleri, çocuklara 3D baskı cihazından robot kitlerine, kodlama platformlarından elektronik devre kartlarına uzanan bir yelpazede yeni nesil öğrenme imkânı sunuyor. ‘Yap, Paylaş, Ver, Öğren, Donan, Oyna, Katıl, Destekle ve Değiştir’ sloganıyla çocukları problem çözme, yaratıcılık, eleştirel düşünme ve teknolojik iletişim konularında geliştiren tasarım ve beceri atölyeleri eğlenceli olduğu kadar multi-disipliner bir öğrenme modeli olarak kabul ediliyor.

Çocuklar özgüven kazanıyor

İş birliği yapılan okulların ders içi saatleri ve hafta sonu katılacağı etkinliklerle çocukların gerçek hayatta karşılaştıkları sorunlara çözüm üretebilecek projeler oluşturabilmeleri için bilim, sanat ve bilişim gibi alanları kullanarak hayata daha donanımlı olarak hazırlanmasını sağlayacak tasarım ve beceri atölyeleri, çocukların coşkuyla geldiği, sevgiyle karşılandığı, eğitimle güçlendiği özel bir mekan. TEGV’de çocuklar, sosyal ve duygusal yeteneklerini geliştirirken empati kurma ve takım çalışması becerilerini yükseltiyor, kendilerini ifade ederek özgüven kazanıyor.

Yeteneklerini keşfediyorlar

Farklı becerilere sahip olarak dünyaya gelen tüm çocuklara kendi potansiyellerini ve yeteneklerini keşfetme fırsatı veren TEGV, Kocaeli Selma ve Mesut Kavurt Öğrenim Birimi bünyesinde açılan tasarım ve beceri atölyesinde gerçekleştirilecek tüm etkinliklere ilköğretim çağındaki çocukları davet etti. Öte yandan Selma ve Mesut Kavurt Öğrenim Birimi’nde, 2018/2019 etkinlik yılında Bin 500 çocuk, yaklaşık 200 kişinin desteği ile nitelikli eğitim desteği ile buluştu.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı