Yeme & İçme

TOKAT BEZ SUCUĞU

Tokat iline özgü birçok farklı gıda malzemesi de mevcuttur. Bunlardan en önemlileri ise zile pekmezi ve Tokat’a Özgü Bez Sucuktur

Tokat bez sucuğu Tokat yöresine ait has bir besin ve lezzet kaynağıdır. Bu sucuğun en önemli özelliklerinden birisi damak tadı olmakla birlikte evlerde hemen herkesçe kışlık yiyecek olarak hazırlanmaktadır. Bez Sucuk, Tokat dışında da pazarlanmış, Tokat’a gelen misafirlerin hediye alarak götürdükleri bir ürün haline gelmiştir.

MALZEMELER

1 kg dana eti

250 gr koyun eti

100 gr çemen unu

60 gr kırmızıbiber

30 gr karabiber

30 gr kimyon

30 gr yenibahar

10 gr tarçın

10 gr karanfil

5 diş sarımsak

tuz

2 bez torba

YAPILIŞI

Tokat’a Özgü Bez Sucuk ilk olarak Mermerşahi denilen bezlerin kesilip, dikilmesi sonucunda ambalaj malzemesi haline dönüşmesiyle başlamaktadır. Et kuşbaşı doğranarak baharat ile birlikte bir gün süreyle buzdolabında bekletilir. Daha sonra çekilerek kıyma haline getirilir. Kıyma haline getirilmiş iç hazırlanan bez torbalara bir huni yardımı ile doldurulur. Daha sonra bir merdane yardımıyla içinde hava kalmayacak şekilde üzeri düzeltilir. Ağzı sıkıca bağlanan torbalar rüzgâr alabilecek bir yere asılarak beş gün kurumaya bırakılır. Beşinci günün sonunda tekrar merdaneleyip 2 gün daha asılır. Bu yedi günlük süreç içinde baharatını alan etin rüzgârında yardımı ile içerisindeki suyu çekmiş olur. Sucuk kendine has lezzeti ile yemeğe hazır hale gelir. Afiyet olsun.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı