Güncel

Yeni bir yılda kendimizi de yenileyelim mi?

Yeni yılın ilk gününe büyük umutlar, büyük hayaller, alınan yeni kararlar...

Hayaller de güzeldir umutlarda. Hayalsiz ve umutsuz yaşamak mümkün mü? Peki akşamdan sabaha tarih dışında değişen ne oldu?

Yeni yıla büyük anlamlar yükleyen, gelen yılla birlikte her şeyin çok daha iyi olacağına inanan bir yanımız olabilir ancak farkında olmamız gereken bir gerçeklik var ki biz yine aynı biziz, çevremizde aynı insanlar ve aynı hayatı yaşamaya devam ediyoruz. Takvim yaprağında 2021 yerine 2022 yazıyor oluşu dışında hayat aynı şekilde akmaya devam ediyor.

Hayatımızda yapacağımız değişiklikler için özel zamanlara ihtiyaç duyabiliriz bazen. Mesela yeni yılda kilo vereceğim, sigarayı bırakacağım, daha çok çalışacağım gibi kararlar alırız. Sanki bütün bunlar yeni yılın gelişiyle kendiliğinden olacakmış gibi bir beklenti içine girmeye başlarız. Yeni yılın gelişini mucize bir şeymiş gibi algılarız bu yüzden. Özellikle biten yılda işler istediğimiz gibi gitmediyse tarih değişimi bizim için daha da büyük bir olay haline gelebilir. Sanki hayatımızda olan her şeyden biten yıl sorumluymuş gibi davranırız. ‘Şu yıl bitse de rahatlasak artık’ gibi cümleler kurarız. Bizi biz yapanın hayatımızda güzel ve olumlu şeylerin olmasını sağlayanın kendimiz olduğumuzu unuturuz.

Hayatımızın kontrolü kendi elimizde

Yeni yıl diye düşünmek yerine yaşadığınız her günün yeni başlangıçlar için uygun bir gün olduğunu unutmayalım. Nefes aldığınız her gün hayatınızı değiştirmek için size fırsatlar tanır. Yeter ki kendimize inanalım ve gücünüzü kullanmaktan korkmayalım. Geçmişe dönük muhasebeler yaptığımızda hoşumuza gitmeyen şeylerin neler olduğunu bulup tekrarlamamak için neler yapmamız gerektiğini fark edebiliriz. Kendimize gerçekleştirebileceğimiz hedefler belirleyebiliriz. Gerçekleştirdiğimiz her hedef bir sonraki için motivasyon kaynağı olacaktır.

Öncelikli olarak kendimizi tanımalıyız. İlgilerimize, yeteneklerimize uygun hedefler belirlememiz başarıya ulaşmamızı kolaylaştıracaktır.

Hedeflerimiz bizimle ilgili olmalıdır.

Kendimize uzun vadeli hedefler ve hedefimize ulaşmamız için yapmamız gereken alt çalışmaları yani kısa süreli hedeflerimizi belirlemeliyiz

Hedefimize uygun planlama yapalım.

Gerçekçi, ulaşılabilir hedefler belirlemeliyiz

Bazı aksaklıkların olabilme ihtimaline karşı hedeflerimizi esnek tutmalıyız.

Kendimiz için, güzel bir başlangıç yapmak için, özel günlere ihtiyacımız olmadığını unutmamalıyız. Tarihler değişir, buna müdahale etme şansımız yoktur; kendimizle ilgili değişim söz konusuysa kontrol elimizde. Değişimi ancak kendimiz sağlayabiliriz.

Bugün yeni bir başlangıç yapalım. Yeni yıl olduğu için değil, kendimiz için, daha kaliteli bir hayata sahip olmak için, değerli olduğumuz için bugün yeni bir başlangıç yapmak için daha ne bekliyoruz, haydi başlayalım. Nice musmutlu anlara, günlere, yıllara dileklerimle, kalın sağlıcakla…

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu