Magazin

Yıldız Sunta işçilerinde sinirler gergin

Mayıs ayında tazminatlarını alacaklarını sözü ile işten çıkan Yıldız Sunta çalışanları, paralarını alamayınca fabrikanın önünde beklemeye başladı 

Yıldız Sunta MDF, geçtiğimiz yıl ekonomik nedenlerle üretimi durdurarak konkordato ilan etmişti. Çalışanları ise sabırla beklemiş ve yönetimin sözünü tutmaması üzerine fabrika önünde toplanmaya başladı. Fabrika önünde toplanan bir grup işçilere sendika da destek verdi. Sendika yönetiminden resmi bir açıklama yapılmasa da fabrika yönetimi ile iplerin kopma aşamasına geldiği öğrenildi.

Hacizlerle boğuşuyorlar

Bir yılı aşkın süredir büyük fedakarlıklarla bekleyen Yıldız Sunta çalışanlarının mağduriyetleri giderek büyüyor. İşçiler artık sabırlarının kalmadığını ifade ederek fabrika yönetiminden açıklama bekliyor. Bir yılı aşkın süredir bekleyen işçiler haklarını alamayınca bu kez fabrika önünde beklemeye başladı. İşçiler burada bir açıklama yaparak, “Bundan sonra olacaklardan kendileri sorumludur. 30 Mayıs 2020 tarihi geçmiş olmasına rağmen ne yatan bir para ne de fabrika yönetiminden bir açıklama var. Artık sabrımız kalmadı. Bizleri enayi yerine koyan bir yönetim var karşımızda. 1 yıldır açız. Borç içinde ve evlerimizde bekliyoruz. Kredi kartlarımız patladı. İş bulamadık, evlerimize haciz geldi. Bu kadar sıkıntı yaşarken işverenden hiçbir açıklama yok. Hep dedikodular üzerine bizi oyalıyorlar sabrımız dayanacak gücümüz kalmadı” ifadelerini kullandı.

Mahkemeye gitmişlerdi

Yıldız Sunta MDF Fabrikası, ekonomik nedenlerden dolayı 2019 yılının Ocak ayında üretimi durdurmuştu. Mayıs ayında ise fabrika konkordato ilan etmişti. Fabrikada çalışan 550 işçinin bir bölümü daha fazla dayanamayıp kendi istekleri ile işlerinden ayrılıp mahkemeye gitmişti. Bir ümit fabrikanın üretime başlayacağı umuduyla bekleyen 300 civarı işçi ise geçtiğimiz Kasım ayında fabrika yönetimi, sendika ve konkordato komiserleri ile 30 Mayıs 2020’de paraların ödenmesi karşılığında ihbarsız şekilde  iş çıkışları yapılmıştı. Yıldız Sunta’da bundan sonra olacaklar kamuoyunca merakla bekleniyor.

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu