Güncel

Zaferin daim, Zafer günün kutlu olsun can Azerbaycan

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın yenilgisini kabul ederek bildiri imzaladığı 10 Kasım tarihini "Zafer Günü" ilan etmişti

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 10 Kasım tarihinin Zafer Günü ilan edildiği ve bu günün her yıl kutlanacağına dair karar alındığı bildirildi. Ayrıca operasyonun başlama tarihi olan 27 Eylül tarihini de “Şehitleri Anma Günü” olarak belirledikleri bildirildi.

Operasyon 44 gün sürdü. 5 kent merkezi, 4 kasaba, 286 köy Ermenistan işgalinden kurtarıldı. Ermenistan, yenilgiyi kabul ettiğini beyan eden anlaşmada ayrıca Ağdam, Laçin ve Kelbecer illerini de boşaltacağını taahhüt ederek anlaşmayı imzaladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan ikinci açıklamaya göre, Zafer Günü ilan edilen 10 Kasım tarihinin aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve dünya tarihine adını altın harflerle yazdıran ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü anma günü olduğunu hatırlatarak, Zafer Günü’nü Şusa’nın kurtuluş günü olan 8 Kasım olarak değiştirildiğini duyurdu.

Teşekkürler Aliyev, teşekkürler Azerbaycan. Bu düşünceli davranışınızla birkez daha gösterdiniz kardeş ülke olduğunuzu. Galeben daim, galebe günün mübarek olsun can Azerbaycan.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Kapalı