Siyaset

“12 Eylül darbecileri ve onların işbirlikçileri yargılansın”

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, 12 Eylül’ün yıl dönümüyle ilgili açıklama yaptı

Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Başkanı açıklamasında şunlara yer verdi:

“12 Eylül darbesinin üzerinden tam 38 yıl geçti. 38 yıl önce bugün, yönetime el koyanlar, ülkemizde gelişen muhalefeti bastırmak ve ülkeyi istedikleri gibi yönetemeyenlerin bunalımına çare bulmak adına bütün demokratik yapıların kapılarına kilit vurmuştu.

ABD emperyalizmi ve onun ülkemizdeki yerli işbirlikçileri, sistemin içine düştüğü bunalımın yükünü işçi- emekçi kesimlerin üzerine yıkmış, 24 Ocak kararlarıyla da bunu hayata geçirmişti.

12 Eylül faşist darbesini yapanlar, bu darbeyi ‘Anarşi’ ve ‘Kardeş kavgasına’ son vermek gibi sözlerle gerekçelendirmiş, ancak ülkemizi dev bir cezaevine dönüştürmüştü.

12 Eylül sürecinde 650 bin kişinin gözaltına alınması, 1 milyon 683 bin kişinin fişlenmesi, 230 bin kişinin yargılanması, idam cezaları ve yüzlerce yıla varan cezaların verilmesi, bir toplu yok edişin de göstergesi olmuştur.

Aynı süreçte, 517 kişiye idam cezası verildi, idam cezası verilenlerden 50‘si asıldı. 388 bin kişiye pasaport verilmedi. 30 bin kişi “sakıncalı” olduğu için işten atıldı. 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarıldı. 30 bin kişi “siyasi mülteci” olarak yurtdışına gitmek zorunda kaldı. 300 kişi kuşkulu bir şekilde öldürüldü. 171 kişinin “işkenceden öldüğü” belgelendi.

‘Asmayalım da besleyelim mi?’ anlayışına yaslanan 12 Eylül hukuku, geçen 38 yıl boyunca farklı boyutlarda da olsa egemenliğini hissettirmiş, 38 yıl önce topluma biçilen kefen, bu gün hala toplumun üzerinden atılabilmiş değildir. ABD sözcülerinin ‘Bizim çocuklar işbaşında’ değerlendirmesi ve bir işbirlikçinin ‘Bu zamana kadar işçiler gülmüştü, şimdi gülme sırası bizde’ demesi, 12 Eylül darbesinin kimin yararına yapıldığını apaçık ortaya koymaktadır.

12 Eylül‘ü halkın üstüne bir namlu gibi doğrultup derin yaralar açanlar yargılanmadıkça, aydınlık ve güzel bir geleceği kurmak mümkün değildir. 12 Eylül darbecileri ve onların işbirlikçileri yargılansın”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu