Güncel

“15 Temmuz’da TRT önünde silah dağıtıldı”

AYHAN BORA KAPLAN DAVASI

Serdar Sertçelik’in ifadeleri ve Ankara Emniyeti’ndeki soruşturma hakkında neler biliyoruz?

Ayhan Bora Kaplan davasının ‘firari’ gizli tanığı Serdar Sertçelik’in açıklamaları sonrası Ankara Emniyeti’nde görevli üç polis müdürü ve bir komiser önce görevden uzaklaştırıldı, ardından gözaltına alındı. İktidara yakın mecraların yaşananları ‘kumpas’ ve ‘yeni darbe girişimi’ olarak28’i tutuklu 61 sanığın yargılandığı “Ayhan Bora Kaplan suç örgütü” davası, iktidar içi krize dönüştü.

“Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün iki numarası” olmakla suçlanan ve davada ‘gizli tanık’ olan Serdar Sertçelik, elektronik kelepçe takılı halde ev hapsinde olmasına rağmen yurtdışına çıktı. Sertçelik, Ankara Organize Şube’de baskı altında adına gizli tanık ifadesi hazırlandığını, bu ifade üzerinden AKP ve MHP’ye kumpas kurulmak istendiğini öne sürdü.

Davanın ‘firari’ gizli tanığı Serdar Sertçelik’in açıklamalarıyla başlayan, Ankara Emniyeti içinde soruşturma ve görevden uzaklaştırmalara yol açan ve büyüyerek devam eden krize dair bilinenleri derledik.

Sertçelik’in açıklamaları: “Davadaki gizli tanık benim”

‘Örgütün iki numarası’ olduğunu öne sürülen Sertçelik, 3 Mayıs’ta gazeteci Erk Acarer’in YouTube yayınına katıldı, ‘M7’ kod adıyla davada gizli tanık olduğunu açıkladı.

Ankara Organize Şube’de Sorumlu Müdür Yardımcısı Murat Çelik’in baskı ve tehditleri sonucu gizli tanık olmayı kabul ettiğini, iradesi dışında 19 sayfalık bir ifade hazırlandığını anlatan Sertçelik, “Ortada bir savaş var kendi içlerinde. Bana ‘Bir sıkıntı yok, ben yukarılarla görüştüm. Gizli tanık ifadenle bu isimleri kullanacaksın, bunlar mahkemede de çıkacak, mahkeme başkanıyla da görüştüm, bunları dinleyecek’ dedi” ifadelerini kullandı.

“15 Temmuz’da TRT önünde silah dağıtıldı”

Yayında, Sertçelik’in, Ayhan Bora Kaplan ve beraberindeki silahlı kişilerle birlikte 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sırasında TRT Genel Müdürlüğü önünde çektirdiği fotoğraf da konuşuldu.

Sertçelik, TRT Genel Müdürlüğü önünde silah dağıtıldığını, birkaç gün sonra da bu silahların geri toplatıldığını söyledi.

*15 Temmuz darbe girişimi sırasında TRT önünde çekilen fotoğraf. Kırmızıyla yuvarlak içinde gösterilen Ayhan Bora Kaplan. Onun solunda, arka planda görülen kişi ise Serdar Sertçelik.

Arka plan

Ayhan Bora Kaplan, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığı ile gündeme gelen bir isim. 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sırasında Süleyman Soylu’nun, kuzeni Sadık Soylu’nun telefonundan aradığı Ayhan Bora Kaplan’ın, yanında silahlı kişilerle birlikte TRT Genel Müdürlüğü önüne geldiği öne sürülmüştü. Kaplan ise dava kapsamında yaptığı savunmada, Soylu’yu tanımadığını söylemişti. MHP lideri Devlet Bahçeli, operasyonların devam ettiği süreçte, kamuoyunda Soylu’nun konuyla ilişkilendirilmesine tepki göstererek, “MHP olarak sonuna kadar arkasındayız”

Daha Fazla Göster

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu